סימבסטטין (סימוביל, סימבקור)
שייך לקבוצת:
סטאטינים - מעכבי HMG-CoA reductase, תרופות להורדת רמת שומנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סימבסטטין הוא חומר פעיל מקבוצת הסטטינים, שנמצא בתרופות סימוביל, סיבקור, סימבקסון וסימבסטטין-טבע. תרופות אלה מעכבות את הפעילות של אנזים HMG-CoA רדוקטאז, הדרוש לייצור הכולסטרול בכבד, כתוצאה מכך יורדות רמות הכולסטרול בדם.


יעיל לטיפול ב:

סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) מיועד להורדת רמות גבוהות של כולסטרול וטרשת עורקים. בנוסף, סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) משמש להפחתת תמותה ממחלות לב, להפחתת סיכון להתקף לב, שבץ או התקפים איסכמיים חולפים או להפחתת הצורך בניתוח מעקפים או צנתור אצל חולי לב עם רמות גבוהות של כולסטרול בדם.


הנחיות חשובות:

יש לעדכן את הרופא אם אתם סובלים ממחלות חמורות של הכבד, הכליות, בלוטת התריס או הריאות; אם אתם סובלים מכאב בשרירים או חולשת שרירים ,או שיש אצלכם במשפחה מחלות שרירים תורשתיות , רגישות יתר, העלולה להתבטא בצמרמורות, הסמקה, תגובות עוריות חמורות, התנפחות, פריחה, דלקת בכדי הדם, או חולשה.

כאבים, רגישות, התכווצויות או חולשה בשרירים, במיוחד אם מלווים בתחושת חולי או חום או אם הסימנים נמשכים לאחר הפסקת השימוש- מחייבים פניה לרופא.

קראו עוד: טיפים להורדת כולסטרול


מתי אסור להשתמש בסימבסטטין: 

אין להשתמש סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) במקרים הבאים:

- אלרגיה לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים האחרים של התרופה.

- אם אתם סובלים ממחלת כבד פעילה.

- אם את בהריון, מתכננת הריון או מניקה.

- אם אתם מקבלים טיפול בתרופות מסוימות נגד פטריות מקבוצת הטריאזולים (בבליעה), תרופות נגד וירוס HIV או נגד וירוס הפטיטיס C, ציקלוספורין,  אנטיביוטיקות כגון אריתרומיצין או קלריתרומיצין - כיוון שהן עלולות להחמיר את הסיכון לפגיעה בשרירים.תגובה עם תרופות אחרות:

נטילה בו זמנית של סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) עם תרופות הבאות עלולה להוביל לתגובות ביו תרופתיות או להפחית מיעילות הטיפול:

סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) עלול להגביר השפעה של תרופות נוגדות קרישה; יש לאזן את המינון של נוגדי הקרישה מחדש.

גמפיברוזיל, בזופיבראט ופיבראטים אחרים, ניאצין עלולים להגביר את הסיכון לפגיעה בשרירים בעקבות טיפול בסימבסטטין (סימוביל, סימבקור).

ציקלוספורין, תרופות נוגדות פטרית כמו קטוקונאזול ואיטראקונאזול, אנטיביוטיקות כמו אריתרומיצין וקלריתרומיצין, מיץ אשכוליות ותרופות לטיפול ב-HIV ולטיפול בהפטיטיס C עלולות לגרום לעלייה ברמות סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) בדם ולעלייה בתופעות הלוואי שלו (פגיעה בשרירים, כאבי שרירים וחולשה).

סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) עלול להוביל לעלייה ברמות דיגוקסין בדם ויש לנטר את רמתו באמצעות בדיקות דם מתאימות. יש להיזהר בשימוש במקביל לתרופות נפזודון (לדיכאון) ודאנאזול (הורמון).

כמו כן, לא מומלץ להשתמש במקביל לדיגוקסין (ללב), פנופיברט (להפחתת כולסטרול), ריפמפיצין (לשחפת), קולכיצין (לשיגדון), ווריקונזול (נגד פיטריות), חומצה פוסידית (אנטיביוטיקה), רנולזין (לתעוקת חזה), אמיודארון ( תרופה לטיפול בקצב לב בלתי-סדיר), ווראפאמיל, דילטיאזם או אמלודיפין (תרופות לטיפול ביתר לחץ-דם, אנגינה או בעיות לב אחרות).

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קפליות.תדירות וזמן נטילה: יש ליטול סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) פעם ביום, רצוי בערב. טווח המינון: 10-40 מ"ג ביום.תחילת השפעה: אפשר להבחין בהשפעת סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) על רמות ה כולסטרול בתוך שבועיים. עשויים לחלוף 4-6 שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה. משך השפעה: סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) פועל במשך כ-24 שעות. תזונה: רצוי לשלב את הטיפול בסימבסטטין (סימוביל, סימבקור) עם תזונה דלה בשומן. יש להימנע משתיית מיץ אשכוליות בזמן הטיפול בסימבסטטין (סימוביל, סימבקור). אחסון: יש לשמור סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים מנה שנשכחה: יש לקחת סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 8 שעות, דלג על המנה הזו וקח את המנה הבאה כרגיל. הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) בלי להיוועץ ברופא. הפסקה מוקדמת מדי של הטיפול עלולה לעלייה ברמות הכולסטרול והסיכונים שהוא גורם. מינון עודף: מנה עודפת מקרית של סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, כמו כאבי שרירים חזקים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש לפנות מיד לרופא או לחדר מיון.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בסימבסטטין (סימוביל, סימבקור) בהריון או כשמתכננים הריון.הנקה: לא ידועה ההשפעה. לא ניתן לנשים מיניקות.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: לא צפויות בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות מיוחדותאלכוהול: כיוון שאלכוהול עלול לתרום לעלייה בשומני הדם מומלץ להימנע.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך בסימבסטטין (סימוביל, סימבקור) יתכנו הפרעות בפעילות הכבד ועלייה ברמת אנזימי כבד בדם, לכן יש צורך בבדיקות תפקודי כבד תקופתיות.

סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) עלול לגרום לעלייה ברמות הגלוקוז בדם ולגרום להתפתחות סוכרת מסוג 2 או להחמרת מחלה קיימת. לכן במהלך הטיפול בסימבסטטין (סימוביל, סימבקור) יש צורך במעקב רפואי והקפדה על בדיקות תקופתיות של רמות סוכר בדם .

ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, ראייה לקויה, מחלת שרירים, נטילת תרופות אחרות, סוכרת

תופעות לוואי

בדרך כלל, רוב המטופלים בסימבסטטין (סימוביל, סימבקור) אינם מפתחים תופעות לוואי או חווים תופעות לוואי קלות, שעוברות מהר.


יש להפסיק את השימוש בסימבסטטין (סימוביל, סימבקור) ולפנות מיידית לרופא במקרים הבאים:

כאבים חזקים, התכווצויות או חולשה בשרירים, במיוחד אם יש גם חום, מחשש לבעיות שרירים חמורות, כולל פירוק שרירים (רבדומיוליזיס) ונזק לכליות שעלול לגרום אף למוות במקרים נדירים מאד. הסיכון לתופעת לוואי זו גבוה יותר אצל קשישים, נשים, חולי כליה או בעיות בבלוטת התריס, בשילוב עם תרופות אחרות או במינון גבוה.

רגישות או תגובה אלרגית חריפה לתרופה.

פריחה או תגובה חמורה בעור.

דלקת כבד (הפטיטיס) המלווה בצהבת, עייפות או חולשה, ואף אי ספיקת כבד (נדיר מאד).

דלקת לבלב (פנקריאטיטיס)


במקרים נדירים (פחות מ-1 ל-1000 מטופלים) סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) עלול לגרום לתופעות לוואי הבאות: 

בעיות במערכת העיכול כמו כאבי בטן, נפיחות וגזים, עצירות או שלשול, בחילה או הקאה. לפעמים תיתכן עלייה באנזימי כבד או שריר בדם.

רגישות, כאבים או חולשה בשרירים.

כאב ראש או סחרחורת.

הפרעות בתחושה כמו עקצוץ, נימול, חוסר תחושה או חולשה בזרועות 

פריחה, גרד, נשירת שיער (התקרחות).

ספירה נמוכה של כדוריות דם אדומות.

הפרעה בזיקפה.

דיכאון.


יתכנו גם תופעות לוואי נדירות מאד הכוללות: חולשה, בעיות זיכרון, בעיות שינה, זיהומים בדרכי הנשימה העליונות, בעיות עור (כולל יובש בעור או בריריות או שינויים בשיער וציפורניים), התכווצויות שרירים, מחלת ריאה אינטרסטיציאלית שמאופיינת בשיעול מתמשך או קוצר נשימה או חום. 


בדומה לתרופות אחרות מקבוצת הסטטיניים, גם סימבסטטין (סימוביל, סימבקור) עלול להעלות את רמות הגלוקוז בדם או לגרום להתפתחות או להחמרת סוכרת מסוג 2, במיוחד בקרב אנשים שכבר חולים בסוכרת או כאלו עם רמות גבוהות של שומנים בדם, עודף משקל או לחץ דם גבוה. 

שמות מסחריים

סימבקור Simvacor יוניפארם סימבאסטאטין-טבע Simvastatin-Teva טבע סימוביל Simovil מרק סימבקסון Simvaxon דקסל