סימתיקון (סימיקול, גזיםX)

שייך לקבוצת:
נוגדי חומצה
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סימתיקון, החומר הפעיל בטיפטיפות וטבליות סימיקול או גזיםX, שייך לקבוצת תכשירים נגד גזים. סימתיקון (טיפטיפות סימיקול) משמש להקלה על כאבי בטן שנגרמים עקב גזים אצל תינוקות וילדים קטנים; סימיקול או גזים X טבליות מקלים על נפיחות, אי נוחות וריבוי גזים במערכת העיכול אצל מבוגרים. 


חשוב לשים לב:
מתן סימתיקון (טבליות סימיקול, גזים X) לילדים 6-12 שנים מחייב מרשם רופא.
אין להשתמש בתרופה אם קיימת רגישות או אלרגיה לחומר הפעיל או לחומרים אחרים בתכשירי סימתיקון.

תגובה עם תרופות אחרות: שילוב של סימתיקון עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בין תרופתיות:
נוגדי חומצה: כאשר לוקחים תרופה זו בתכשיר המכיל גם נוגד חומצה כגון אלומיניום הידרוקסיד, עלול התכשיר המשולב להפריע לספיגתן של תרופות אחרות. מומלץ להמתין שעתיים בין לקיחת שתי התרופות. 
פניטואין: תיתכן ירידה ברמת פניטואין בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, תרחיף, טיפות. טבליות שאינן מיועדות ללעיסה - אין ללעוס, אך ניתן לכתוש או לחצות.תדירות וזמן נטילה: טבליות 1-4 פעמים ביום. את התרחיף יש לנער היטב לפני השימוש. לא יותר מ-4 טבליות סימתיקון ביום או 240 מ"ג טיפטיפות סימיקול (מחולק למנות של 0.3 מ"ל או 0.6 מ"ל על פי מספר ארוחות ביום) באותו היום. טווח המינון: מבוגרים: 100-400 מ"ג ליום. ילדים: 25-240 מ"ג ליום. תחילת השפעה: תוך 15-30 דקות.משך השפעה: 4-6 שעות.תזונה: יש ליטול סימתיקון (סימיקול, גזיםX) חצי שעה עד שעה אחרי כל ארוחה ולפני השינה.

טיפטיפות סימיקול לתינוקות - יש לקחת מנה לפני כל ארוחה.

אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מנה הבאה כרגיל. הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: מנה עודפת מקרית של סימתיקון (סימיקול, גזיםX) אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: מומלץ להיוועץ ברופא לפני השימוש בסימתיקון במהלך ההריון. הנקה: ניתן להשתמש בתרופה.תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות מיוחדות.אלכוהול: אלכוהול עלול להגביר את אי הנוחות בקיבה.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אם התרופה ניתנת יחד עם תכשירים אחרים הסותרים את חומציות הקיבה, כגון אלומיניום הידרוקסיד או מאגנזיום הידרוקסיד, אין להשתמש בה יותר מ-4 שבועות ללא ייעוץ רפואי.ניטור:

דווח לרופא במקרה של נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

שיהוקים ופליטת גזים הן תופעות הלוואי העיקריות, אך בדרך-כלל הן אינן גורמות בעיה.

שמות מסחריים

גזים-X Gazim X כצט סימיקול טיפטיפות Tiptipot Simicol כצט סימיקול טבליות Simicol tablets כצט