סינאריזין (סטונרון)

שייך לקבוצת:
נוגדי היסטמינים, נוגדי היסטמינים דור ראשון, נוגדי הקאה, נוגדי סחרחורת
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סינאריזין (סטונרון), הוא תרופה ממשפחת אנטי היסטמינים, המיועדת לטיפול בבחילה וסחרחורת בגלל בעיות באוזן התיכונה, כמו במחלת מנייר, או כתוצאה מהפרעות בשיווי המשקל או "מחלת נסיעה". 

אין להשתמש בסינאריזין (סטונרון) במקרים הבאים:

רגישות לאחד ממרכיבי התרופה. 

הנקה.

הריון.תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב סינאריזין (סטונרון) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, כי סטונרון עלול להגביר את ההשפעה האנטיכולינרגית של תרופות אלה ואת ההשפעה המדכאת על מערכת העצבים המרכזית:

תרופות לטיפול בדיכאון ובחרדה

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית ומאיטות את יכולת התגובה (כגון: תרופות  להרגעה, לשינה, משככי כאבים חזקים)

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין ללעוס, לבלוע עם מעט מים.תדירות וזמן נטילה: 2-3 פעמים ביום. 

למניעת "מחלת נסיעה" יש ליטול את הטבליה חצי שעה לפני הנסיעה.ילדים 5-12 שנים: חצי טבליה. אפשר ליטול מנה נוספת של סטונרון אחרי 6 שעות.

אין ליטול יותר מתשע טבליות סינאריזין (סטונרון) ביממה.

טווח המינון: 75-150 מ"ג ביום.תחילת השפעה: תוך 30-60 דקות.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: רצוי ליטול סטונרון אחרי ארוחה, כדי להקטין את גירוי הקיבה.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר (15-30 מעלות) ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אם לוקחים את התרופה עקב מחלת האוזן התיכונה או הפרעה בכלי הדם, אין להפסיק את הטיפול ללא ייעוץ רפואי.
אם לוקחים עקב הקאות או למניעת "מחלת נסיעה", ניתן להפסיק את הטיפול בביטחון כאשר אין בו צורך יותר.
מינון עודף:

מנה גדולה מדי של סטונרון עלולה להתבטא בסימנים הבאים: שינויים בהכרה הנעים מישנוניות ועד אובדן הכרה, הקאות, חולשת שרירים או חוסר קואורדינציה ופירכוסים. מוות דווח בהקשר למנת יתר של סטונרון. אם קיים חשש למנת יתר של סטונרון יש לפנות לרופא בהקדם האפשרי. 

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון, אלא בהוראה מפורשת מרופא.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל (גיל 5-12: מחצית מן המנה הניתנת למבוגר).קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום טשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעות של תרופה זו על מערכת העצבים המרכזיתפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדות.ניטור: יש לדווח למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של נטילת תרופות אחרות, מחלת כבד, מחלת כליה, פורפיריה, מחלת פארקינסון

תופעות לוואי

תופעות לוואי של סינאריזין (סטונרון) כוללות: 

ישנוניות; בחילה; תחושת חוסר נוחות באזור הבטן; עלייה במשקל. (שכיח)

שנת לילה ארוכה; הקאות; חוסר נוחות לאחר ארוחות; כאבים בקיבה; הזעת יתר; עייפות; הופעת פצעים אדומים ומגרדים או פריחה על העור או הופעת פצעונים בגוון אפור/לבן בתוך הפה. (לא שכיח)

בעיות בתנועה כגון תנועות קופצניות; קשיון שרירים; רעד (סימפטומים אקסטרהפירמידאלים); הופעת נגעים אדומים ועגולים על פני העור או פריחה המופיעה על אזורי עור שנחשפו לשמש. (נדירות מאד)

במקרה של תגובה אלרגית לסינאריזין (סטונרון), המתבטאת בהתנפחות הפנים או הגרון; חרלת, גירוי, האדמה או שלפוחיות על העור - יש לפנות מיד לטיפול רפואי.

שמות מסחריים

סטונרון Stunarone ג'נסן סילאג