סנה

שייך לקבוצת:
צמחי מרפא, תרופות משלשלות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

סנה הינו חומר משלשל המופק מעלים מיובשים או מתרמילי צמח הסנה (Cassia).
הוא הוכנס לשימוש ברפואה הערבית במאה התשיעית, ועד היום הוא אחד התכשירים המשלשלים הנפוצים ביותר.
כמו כן, הוא משמש לריקון המעי לפני צילומי רנטגן מסוימים ולהמרצת דחיפת תוכן המעי, טיפול בעצירות במבוגרים וילדים מעל גיל 6, טיפול בעצירות להחזרת פעילות מעי תקינה לאחר ניתוחים, פינוי המעי לפני פרוצדורות ניתוחיות או בדיקות.

החומר הפעיל גורם לעלייה בקצב המוטיליות של המעיים ומגביר את זמן המעבר במעיים וכמו כן בעל אפקט מסוים בריכוך הצואה.

חסרונו העיקרי – יחד עם תוכן הצואה נפלטים גם מלחים ומינראלים חשובים. כמו חומרים משלשלים אחרים סנה עלול לגרום כאבים והתכווצויות בבטן.

שימוש ממושך עלול לגרום התרגלות המעי.
אין להשתמש בסנה יותר משבוע בלי ייעוץ רפואי, במיוחד כאשר מדובר בעצירות חדשה, העלולה להוות סימן לסרטן המעי הגס.תגובה עם תרופות אחרות: יש לחכות של שעתיים לפחות בין נטילת תרופה זו לנטילת סותרי חומצה, חלב או מוצריו, או תרופות אחרות דרך הפה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, כמוסות, גרגרים. תדירות וזמן נטילה: לטיפול בעצירות כרונית: מנה אחת לפני השינה. להכנת המעי לפני צילום רנטגן: יש ליטול את התרופה בשעה 2-4 אחה"צ ביום שלפני הצילום.טווח המינון: 0.5-2 גר' במנה אחת כאשרמדובר בצמח.
במקרה של מיצוי התרכובות הפעילות (סנוסונאידים) - 20-40 מ"ג למנה.
התאמת המינון אינדיבידואלית. יש ליטול את המינון הנמוך ביותר המאפשר יציאות רכות.

ילדים: מתן פומי מעל לגיל 6 – מיצוי התרכובות הפעילות (סנוסונאידים) 20 מ"ג כמנה בודדת לפני השינה. עבור ילדים השוקלים 27 ק"ג ומעלה, אין לעבור מינון של 40 מ"ג פעמיים ביום.תחילת השפעה: תוך 6-24 שעות.משך השפעה: 8-24 שעות.תזונה: להקפיד על שתיית נוזלים במשך היום.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אם התרופה ניטלת לטיפול בעצירות כרונית - יש לקחת מייד כשנזכרים. אם התרופה ניטלת להכנת המעי לפני צילום - יש להיוועץ במכון הרנטגן או ברופא.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: במחקרים בנשים הרות הסתבר שלסנה מעט תופעות לוואי. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: אין בעיות מיוחדות.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: סיכון גבוה יותר לכאבי בטן ואיבוד מלחים ומינראלים.נהיגה: אין בעיות מיוחדות.אלכוהול: אין בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בתכשירי סנה עלול לגרום איבוד מלחים ומינראלים והתרגלות המעי. אין להשתמש בתכשירים משלשלים יותר משבוע ללא ייעוץ רפואי.ניטור:

דווח לרופא במקרה של כאב בטן, ניתוח בחודש האחרון, דימום ממערכת העיכול, חסימת מעי, אי ספיקת לב (heart failure), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות כוללות כאבים עוויתיים בבטן ושלשול, עייפות או חולשה. לעיתים נצבע השתן בכתום או אדום - אין לכך משמעות רפואית.

שמות מסחריים

בקוניס Bekunis דקסל לקסיקל פורטה Laxikal Forte טבע