ספירונולאקטון

שייך לקבוצת:
משתנים משמרי אשלגן
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ספירונולאקטון שייך לקבוצת תרופות הנקראות משתנים משמרי אשלגן. ספירונולאקטון חוסם קולטנים לאלדוסטרון. פעילות זו מגבירה את פינוי הנתרן מהגוף (תוך שמירה על רמת האשלגן בדם), ומביאה לפינוי נוזלים דרך הכליות ולהשתנה. בשילוב עם משתני תיאזיד או משתני לולאה משתמשים בספירונולאקטון לטיפול בבצקת (אצירת נוזלים) הנובעת מסיבות שונות. בשימוש לבד, או כפי שמקובל יותר בשילוב עם משתן תיאזידי, משתמשים בספירונולאקטון לטיפול בבצקת הנובעת מאי ספיקת לב, בבצקת הקשורה עם שחמת הכבד (cirrhosis), בתיסמונת נפרוטית (מחלות כליות) וכן במחלה נדירה שנקראת תיסמונת קון (Conn's syndrome), הנגרמת על-ידי גידול באחת מבלוטות יותרת הכליה. לספירונולאקטון פעילות איטית, והשפעותיו מורגשות רק לאחר ימים אחדים של טיפול. כמו עם משתנים משמרי אשלגן אחרים, קיים סיכון של רמות גבוהות מדי של אשלגן בדם אם הכליות אינן מתפקדות כיאות. מסיבה זו יש להיזהר במתן ספירונולאקטון לאנשים הסובלים מאי-ספיקת כליות. תרופה זו אינה מחמירה סוכרת או שיגדון, כפי שעושים משתנים אחרים. תופעת הלוואי העיקרית היא בחילה; במינונים גבוהים עלולה לעיתים להופיע הגדלה של השדיים אצל גברים. לספירונולאקטון יש פעילות "אנטי-אנדרוגנית": הוא חוסם קולטנים לטסטוסטרון ולנגזרת הפעילה שלו DHT, ומעכב את ייצור הטסטוסטרון, על-כן משתמשים בו גם לטיפול בשעירות יתר אצל נשים (התוויה שאינה רשומה כהתוויה רשמית במשרד הבריאות).

תגובה עם תרופות אחרות: [ליתיום]: ספירונולאקטון עלול להעלות רמות של ליתיום בדם. [קארבנוקסולון]: ספירונולאקטון עלול להפחית את השפעתו של קארבנוקסולון. [דיגוקסין]: עלולות להופיע תופעות לוואי הנובעות מעלייה ברמות דיגוקסין. [מעכבי ACE, אמילוריד והידרוכלורותיאזיד ותרופות המכילות אשלגן, מזון עשיר באשלגן כמו בננות, תפוזים ועגבניות]: מגבירים את הסיכון של עליית רמת האשלגן בדם. [בארביטוראטים, משככי כאב נארקוטיים, אלכוהול]: תיתכן ירידה נוספת בלחץ הדם. [קורטיקוסטרואידים ו- ACTH]: ייתכנו שינויים במאזן האלקטרוליטים בגוף, במיוחד עלייה ברמת אשלגן בדם. [נוגדי דלקת לא סטרואידים (NSAID)]: חלק מהתרופות במשפחה זו עלולות לגרום לירידה בהשפעה של ספירונולאקטון. [מרפי שרירים]: עלייה בהשפעת מרפה השרירים של תרופות ממשפחה זו. [אמינים המשפיעים על לחץ הדם כמו נוראפינפרין]: ספירונולאקטון מוריד את השפעת תרופות אלה, לכן יש להיזהר בחולים המקבלים ספירונולאקטון והרדמה כללית או מקומית.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, בדרך כלל בבוקר, עם האוכל.טווח המינון: 25-200 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 1-3 ימים, אך עשויים לחלוף שבועיים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 2-3 ימים.תזונה: יש להימנע ממזונות עשירים באשלגן, לדוגמא: פירות מיובשים ותחליפי מלח.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: לקחת מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: לספירונולאקטון יש השפעה אנטי אנדרוגנית שיכולה להשפיע על מין העובר במהלך ההריון ולגרום לעיוותים מיניים בעוברים, כפי שנצפה בחיות מעבדה. אין מחקרים מספיקים בנשים הרות, אך בשל ההשפעה על חיות מעבדה יש לשקול היטב את יתרון השימוש. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל. יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא סביר שתהיינה בעיות רציניות. ניטור: יש לבצע בדיקות דם לניטור תיפקוד הכליות ורמות המלחים בגוף.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, סוכרת, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

לספירונולאקטון תופעות לוואי מעטות; הבעיה העיקרית היא האפשרות של אצירת אשלגן על-ידי הגוף, הגורמת לחולשת שרירים ולקהות חושים.

שמות מסחריים

אלדקטון Aldactone פייזר ישראל ספירונולקטון טבע Spironolactone Teva טבע