סקופולאמין

שייך לקבוצת:
תרופות אנטיכולינרגיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סקופולאמין (הנקרא גם Hyoscine) הינה תרופה אלקלואידית המופקת מצמח הבלאדונה. כמו אטרופין, גם סקופולאמין הינו חומר אנטיכולינרגי המסוגל להרפות שריר חלק, להפסיק ריור יתר ולהרחיב את אישון העין. שימושו העיקרי בעיתות שלום הינו מניעה של מחלת ים. שימושים נוספים שלו כוללים הכנה לפני ניתוח, טיפול בהרעלת גז עצבים, וכן הרגעת הגוף הריסני והרחבת אישון העין במקרי דלקת הקשתית. תופעות הלוואי העיקריות שלו כוללות יובש בפה, טשטוש הראייה, סחרחורת ואצירת שתן.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: תיתכן ירידה בספיגה של תרופות רבות בזמן טיפול בסקופולאמין עקב ירידה בפעילות מערכת העיכול. [נוגדי דיכאון, אנטיהיסטאמינים] עלולים להגביר את ההשפעה האנטיכולינרגית של סקופולאמין. [תרופות הרגעה, תרופות לשינה, אלכוהול]: תיתכן עלייה בהשפעה על מערכת העצבים המרכזית.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות (הזריקות לשימוש בעיקר בבית חולים), מדבקות.תדירות וזמן נטילה: לטיפול במחלת ים: פעם אחת, 5-6 שעות לפני ההפלגה. ניתן להשאיר את המדבקה עד 72 שעות.טווח המינון: מבוגרים: לטיפול במחלת ים: 1.5 מ"ג.תחילת השפעה: תוך 15-30 דקות.משך השפעה: עד 72 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: להדביק את המדבקה מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: ניתן להסיר את המדבקה לאחר 3 ימים.מינון עודף: במקרה שחשים בתסמינים מיוחדים, כגון טשטוש ראייה חמור או הפרעות בדופק הלב, יש להסיר את המדבקה ולהיוועץ ברופא.

אזהרות

הריון: במנה פי 100 מהמנה הניתנת בבני אדם במדבקה התגלתה רעילות מסוימת לעוברים של חיות מעבדה. אין מחקרים בנשים בהריון, לכן בכל שימוש בסקופולאמין יש לקחת בחשבון תועלת מול נזק אפשרי לעובר. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: בטיחות התרופה בהנקה טרם הוכחה. לא מומלץתינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום טשטוש.אלכוהול: יש להימנע כליל. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעות המדכאות של תרופה זו על מערכת העצבים המרכזיתפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בדרך כלל לא ניתן לשימוש ממושך.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של ברקית (glaucoma), חולשת שרירים, מחלת לב, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

במתן התרופה במדבקה, תופעות הלוואי השכיחות הן טשטוש, בלבול, טשטוש הראייה ויובש בפה. לעיתים נדירות עלולות להתפתח הזיות.

שמות מסחריים

סקופולאמין HBr Scopolamine HBr טבע