פמוטידין

שייך לקבוצת:
חוסמי הקולטן H2
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פמוטידין (Famotidine) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות גאסטרו, פאמו, פמוטידין טבע – חוסם קולטני היסטמין מסוג H2. חסימת הקולטנים מעכבת את הפרשת החומצה בקיבה.


יעיל לטיפול ב

פמוטידין (גאסטרו, פאמו) משמש לטיפול בכיב בקיבה או בתריסריון, במחלת ריפלוקס קיבתי-ושטי (gastroesophageal reflux disease GERD) ובמצבים אחרים בהם יש הפרשת חומצה מוגברת במערכת העיכול. 

כמו כן, פמוטידין (גאסטרו, פאמו) משמש גם לטיפול בתסמונת זולינגר-אליסון (הפרשת יתר של ההורמון גאסטרין), שמאופיינת בהפרשה מוגברת של חומצת קיבה וריבוי כיבים.


הנחיות חשובות

מומלץ להימנע משתיית משקאות אלכוהוליים או עתירי קפאין כיוון שהם עלולים להחמיר את המחלה. בנוסף, רצוי להימנע ממאכלים חומציים כמו פירות הדר או משקאות תוססים ומנטילת תרופות שמכילות אספירין (אלא אם הרופא הורה אחרת).


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בתרופות המכילות פמוטידין (גאסטרו, פאמו) במקרים הבאים: 

-אם ידוע על רגישות לחומר הפעיל או למרכיבים אחרים בתרופה.

-אם את מניקה.

-אם את בהריון או מתכננת הריון, מבלי להיוועץ ברופא.תגובה עם תרופות אחרות: [קטוקונאזול, איטראקונאזול, ארלוטיניב]: פאמוטידין עלול לגרום להפחתת רמות התרופות הנ"ל בדם, תודות להגברת החומציות בקיבה וכתוצאה מכך לירידה בספיגה שלהן. [נאפרוקסן]: פאמוטידין עלול להגביר את קצב ההתמוססות של נאפרוקסן, כך שבמקום שהחומר ישתחרר במעי הוא משתחרר כבר בקיבה והשפעתו פוחתת.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קפליות. תדירות וזמן נטילה: לטיפול בכיב: 1-2 פעמים ביום. לטיפול בתיסמונת זולינגר-אליסון: 4 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 20-80 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 1-3 שעות.משך השפעה: 6-12 שעות.תזונה: למניעת צרבת מומלץ לאכול ארוחות קטנות יותר לעיתים קרובות יותר. מומלת לאכול לאט וללעוס את המזון היטבאחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים, להגן מאורמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 3 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: לא התגלו מקרים משמעותיים של פגיעה בעוברי חיות מעבדה. אין מחקרים מספיקים בנשים בהריון.
אין להשתמש בהריון או אם את מתכננת הריון מבלי להיוועץ ברופא.
הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. לא מומלץ להיניק בזמן נטילת התרופה.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת לגיל 12.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום טשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע. אלכוהול עלול להחמיר את הפרשת החומצה ולהפחית את יעילות הטיפול.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך עלול לגרום ירידה בספיגת B12 ומגנזיוםניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של רגישות לסימטידין, רגישות לראניטידין, מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות, הפרעות בבליעה, חסימה של דרכי השתן

תופעות לוואי

יחסית לחוסמי H2 אחרים יש לפאמוטידין פחות תופעות לוואי. נראה כי הוא משפיע פחות מסימטידין על הורמוני המין הזכריים. במקרים נדירים עלול לגרום לירידה בתפקוד המיני או דחף מיני, צהבת, אדמומיות או rרגישות בעור, ישנוניות, דיכאון, חרדה או הזיות, התכווצויות שרירים, ישנויות, נשירה או דלדול שיער, עקצוצים בכפות הידיים והרגליים, שינויים בחוש הטעם. במקרים נדירים מאוד עלול לגרום לירידה בספירת הדם ולתוצאות לקויות בבדיקות לתפקודי כבד

שמות מסחריים

פאמו Famo כצט פאמוטידין-טבע Famotidine-Teva טבע גאסטרו Gastro יוניפארם