אינדומתאצין

שייך לקבוצת:
נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אינדומתאצין הוא נוגד-דלקת לא-סטרואידי, המפחית כאב, קשיון ודלקת. אינדומתאצין משמש לטיפול במצבי דלקת הכוללים דלקת פרקים שגרונית, דלקת וקשיון החוליות, דלקת ניוונית של הפרקים, התקפים חריפים של שיגדון, דלקת הכסת (בורסיטיס) ודלקת הגיד. לעיתים משתמשים בתרופה זו לטיפול במחלת לב שנקראת patent ductus arteriosus המופיעה אצל פגים. לאינדומתאצין מספר תופעות לוואי העלולות להיות חמורות, והכוללות התכייבות ודימום בדרכי העיכול, כאב ראש חזק וסחרחורת, והוא עלול להסוות תסמינים של זיהום. לא רצוי לתת תרופה זו לאנשים עם תיפקוד כלייתי לקוי.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: אינדומתאצין מגיב עם תרופות רבות, ותגובה זו מגבירה את הסיכון לדימום או להיווצרות כיב עיכולי. תרופות אלה כוללות נוגדי-קרישה הנלקחים דרך הפה, קורטיקוסטרואידים, נוגדי-דלקת לא סטרואידים אחרים, פרובנציד ואספירין. [ליתיום] : אינדומתאצין עלול להעלות את רמת תרופה זו בדם. [תרופות להורדת לחץ דם ותרופות משתנות]: אינדומתאצין עלול להפחית את השפעותיהן החיוביות של תרופות אלה. [מתוטרקסאט]: אינדומתאצין מעלה את ריכוזו ואת הסיכון לרעילות.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, כמוסות לשחרור מושהה, פתילות, טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: כמוסות רגילות: 2-4 פעמים ביום עם האוכל; כמוסות לשחרור מושהה: 1-2 פעמים ביום עם האוכל.טווח המינון: מבוגרים: 50-200 מ"ג ליום.תחילת השפעה: שיכוך חלקי של הכאב מורגש תוך 2-4 שעות. עשויים לחלוף 4 שבועות עד שתורגש ההשפעה הנוגדת-דלקת במלואה.משך השפעה: 5-10 שעות. עם כמוסות לשחרור מושהה השפעה חלקית יכולה להימשך עד 24 שעות.תזונה: יש ליטול את התרופה אחרי האוכל.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים , קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום כאב ראש, סחרחורת, בלבול ובחילה. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: לא ניתן. התרופה עלולה לגרום מומים בתינוק המתפתח ובשלב מתקדם בהריון היא עלולה להאריך את משך צירי הלידה (D) . שליש אחרון של ההריון (B) .הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: בדרך כלל לא נותנים תרופה זו לילדים מתחת לגיל 14, מלבד במקרה של patent ductus arteriosus. אפשר לתת אינדומתאצין לדלקת פרקים אצל צעירים רק כאשר התועלת הצפויה מצדיקה את לקיחת הסיכון.קשישים: יש צורך בהפחתת המינון. סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום סחרחורת ותרדמה.אלכוהול: אלכוהול עלול להגביר את הסיכון של גירוי הקיבה.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך באינדומתאצין מגביר את הסיכון של דימום מכיבים עיכוליים ובמעי.ניטור: יש להיוועץ ברופא או ברופא המרדים לפני הרדמה כללית.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, כיב עיכולי, דלקת הושט, מחלת לב, יתר לחץ דם, אפילפסיה (כפיון), מחלת פארקינסון, דימום, אלרגיה לאספירין, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

הפרעות בדרכי העיכול הן תופעות-לוואי שכיחות. כאבי ראש, תרדמה ודיכאון נדירים יותר. אם מבחינים בצואה שחורה או דמית יש לדווח לרופא מייד. במקרים נדירים עלולה התרופה לגרום לירידה בתאי הדם הלבנים ובטסיות הדם.

שמות מסחריים

אינדוקוליר % 0.1 טיפות עיניים Indocollyre 0.1% eye drops טבע אינדוביס Indovis כצט