פפברין

שייך לקבוצת:
מרפי שרירים בעלי פעילות מרכזית
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

פפברין (Papaverine) הוא מרפה שרירים חלקים שונים בגוף. פפברין (Papaverine) משמש לשיכוך כאבי בטן עוויתיים הנובעים מהתכווצויות של שריר חלק במעיים, כאבים בדרכי המרה ובמערכות המין והשתן. פפברין (Papaverine) גם מרפה כלי דם ומקל על עוויתות בעורקים.. מרפה שרירים במצב עוויתות כלי דם הקשורות באוטם חריף של שריר הלב, תעוקת חזה, תסחיף היקפי וריאתי.
בנוסף, פפברין (Papaverine) שימש גם לטיפול באין-אונות בהזרקה לרקמה הספוגית בפין.

אין להשתמש בפפברין (Papaverine) במצבים הבאים:

רגישות לפאפאברין או לחומרים אחרים בתרופה.
כשיש חסימה אטריו-ונטריקולרית מוחלטת.

תגובה עם תרופות אחרות: שילוב של פפברין (Papaverine) עם לבודופה או תרופות אחרות לטיפול בפרקינסון עלול להפחית מיעילות הטיפול בפרקינסון.
 

-תרופות שעלולות לגרום נמנום כגון: אנטיהיסטמינים (למשל דיפנהידרמין).

 - תרופות נגד אפילפסיה (כגון קרבמזפין).

 - תרופות לנדודי שינה  או  נגד חרדה (כגון דיאזפם, אלפראזולאם, זולפידם ).

- משככי כאבים נרקוטיים (כגון קודאין). 

- מרפי שרירים - תרופות פסיכיאטריות (כלורפרומאזין , ריספרידון, אלטרול, טרזודון).

 - תרופות לשיעול והצטננות שעלולות לגרום נמנום.

-במתן בו זמני של פאפאוורין וחוסמי תעלות סידן (תרופות לטיפול ביתר לחץ דם), יתכן שהשפעת הפאפאוורין תגדל.

- פאפאוורין יכול להגביר את ההשפעה של תרופות דומות, כגון תרופות ליתר לחץ דם.

- ניקוטין יכול להפחית או אפילו לבטל את ההשפעה של הרחבת כלי הדם של פאפאוורין.


מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות.תדירות וזמן נטילה: 2-3 פעמים ביום. יש להזריק את התרופה באופן איטי. הזרקה מהירה מידי לתוך הוריד, עלולה לגרום להפרעות בקצב הלב ודום נשימה קטלני.טווח המינון: 80-480 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך שעה אחת.שימוש במתן תוך ורידי ייעשה רק במקרים שנחוצה השפעה מידית. משך השפעה: 8-12 שעות.תזונה: יש ליטול טבליות אחרי ארוחה או עם חלב או עם סותרי חומצה כדי למנוע בחילה.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. מתחת ל-25 מעלות צלזיוס.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין לקחת מנה כפולה של פפברין (Papaverine). הפסקת התרופה: ניתן להפסיק נטילת פפברין (Papaverine) כשאין יותר צורך בתרופה. מינון עודף: מנה עודפת מקרית של פפברין (Papaverine) אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא. במקרה של מנת יתר, טיפול בתסמינים כולל טיפול תומך במערכת הנשימה ומערכת הדם.  סימנים חיוניים (גזים בדם והולכה לבבית) צריכים להיות במעקב.


אזהרות

הריון: אין להשתמש בפפברין (Papaverine) מבלי להיוועץ ברופא. הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום תרדמה.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעות של תרופה זו על מערכת העצבים המרכזיתפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בחולים המטופלים בפאפאוורין באופן כרוני, יש לערוך בדיקות כבד ובדיקות דם באופן קבוע.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת לב, מחלת פארקינסון, נטילת תרופות אחרות, הריון, הנקה, גלאוקומה, מחלת כליה, אנמיה של תאי חרמש (sickle cell anemia), לחץ תוך גולגלתי גבוה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות של פפברין (Papaverine) כוללות: איבוד תיאבון, בחילה, הקאה, שלשול או עצירות, סחרחורת במיוחד כשקמים או עולים במדרגות, טשטוש, הסמקה, הזעה, כאב ראש.


במקרים הבאים יש להפסיק את הטיפול בפפברין (Papaverine) ולפנות מיד לרופא:

דלקת בכבד (גרוד הצהבת העור והעיניים, שתן כהה).

תגובות עוריות חמורות (כתמים אדומים/סגולים או פריחה).

כאב בטן חמור.

דימומים בלתי מוסברים, חבלות.

בלבול (נדיר).

תגובה אלרגית (מאופיינת בקשיי נשימה, התנפחות פנים, שפתיים, פה או לשון, פריחה בעור, חום לא מוסבר, הרגשת עילפון במיוחד במעבר מישיבה לעמידה).

שמות מסחריים

פפברין Papaverine רקח פאפאוורין הידרוכלוריד Papaverine Hydrochloride טבע