פרצטמול
שייך לקבוצת:
מערכת העצבים המרכזית, ממריצים
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פרצטמול (שנקרא בארה"ב אצטאמינופן Acetaminophen) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות אקמול, דקסמול, פראמול, טיפות נובימול ורבות אחרות. פרצטמול מעכב ייצור חומרים מתווכי דלקת (פרוסטוגלנדינים) במוח וחוסם את תחושת הכאב ותורם להורדת חום.


יתרונות פרצטמול

פרצטמול קיים בצורות מתן שונות כמו טבליות, טבליות ללעיסה, סירופ, טיפות, תמיסה להזרקה, נרות ואפילו אבקה, שמאפשרות התאמת מינון באופן אישי ונוחות מירבית בשימוש. הוא מתאים לשימוש לכל הגילאים, כולל תינוקות, ילדים, למבוגרים וקשישים. כמו כן, פרצטמול מהווה תרופה מועדפת לטיפול בתקופת ההריון והנקה.

פרצטמול נחשב לתרופה בטוחה יחסית. הוא אינו גורם לבעיות בקיבה או לדימום ומתאים במיוחד לאנשים הסובלים מכיב בקיבה או בתריסריון או כאלה שרגישים לאספירין או לנוגדי דלקת לא סטרואידליים אחרים.  


יעיל לטיפול ב: 

פרצטמול (אקמול, דקסמול, נובימול) מיועד להורדת חום גבוה מסיבות שונות ולשיכוך כאבים שונים כמו כאב ראש, כאב שיניים, כאב מחזור, כאבים שגרוניים ועוד.

פרצטמול נמצא גם בתרופות נוספות בשילוב עם חומרים פעילים אחרים, שמגבירים את שיכוך הכאבים כמו קוד-אקמול, אקמול פוקוס, רוקסט, אקסדרין ועוד. כמו כן, פרצטמול מהווה אחד המרכיבים בתרופות שנועדו להקל על סימפטומים של הצטננות ושפעת, כמו אקמול צינון ושפעת, דקסמול קולד, פראמול אף ושיעול, קולדקס ועוד.


הנחיות חשובות: 

עליכם לפנות לרופא אם החום אינו יורד לאחר משלושה ימי טיפול או אם התסמינים לא עוברים בתוך חמישה ימים, למרות נטילת התרופה. עליכם להיוועץ ברופא אם אתם נוהגים להשתמש בתרופות שמכילות פרצטמול לעיתים קרובות.

למרות שפרצטמול נחשב לתרופה בטוחה, מינון גבוה שלו או שימוש ממושך מאד עלול לפגוע בכבד, במיוחד אם אתם מקבלים תרופות אחרות שעלולות להזיק לכבד או צורכים אלכוהול בקביעות.


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש בפרצטמול (אקמול, דקסמול, נובימול) במקרים הבאים:

-רגישות לפרצטמול או למרכיבים אחרים של התרופה.

-אם אתם מקבלים גם תרופות נוספות להורדת חום או הפחתת כאב, לרבות תרופות בשם אחר שמכילות פרצטמול – עליכם להיוועץ ברופא או ברוקח כדי שלא תיקחו מינון עודף של פרצטמול.תגובה עם תרופות אחרות: [כולסטיראמין] מעכב את הספיגה של פרצטמול. יש לקחת פרצטמול שעה לפני או 3-4 שעות אחרי כולסטיראמין. [נוגדי קרישה]: ייתכן שיהיה צורך בהתאמת המינון של נוגדי קרישה כגון וארפארין כאשר לוקחים פרצטמול במינון גבוה באופן סדיר.
[זידובודין]: פרצטמול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו. תיתכן פגיעה בתמונת הדם ועלייה בסיכון לפגיעה בתפקודי הכבד. מומלץ להימנע ממתן מנות גבוהות לטווח ארוך של פרצטמול למטופלים בזידובודין. [
[בוסולפאן]: תיתכן עלייה בריכוזו. מומלץ לקחת פרצטמול לא פחות מ- 72 שעות לפני תחילת הטיפול עם בוסולפאן.
[קארבאמאזפין, דיפלוניזאל, איזוניאזיד]: תיתכן עלייה בסיכון לפגיעה בתפקודי הכבד. מומלץ להמעיט בשימוש בפרצטמול בחולים הנוטלים תרופות אלו.
[כלוראמפניקול]: ייתכנו סימני הרעלה כגון הקאות, ירידה בלחץ הדם וירידה בחום הגוף. מומלץ לעקוב אחר רמות כלוראמפניקול בדם. [גלולות למניעת הריון]: תיתכן עלייה בריכוז ההורמונים בדם וירידה בריכוז פרצטמול.
[פניטואין, סולפינפיראזון] עלול לגרום לירידה בריכוזו בדם ועקב כך בפעולתו משככת הכאבים של פרצטמול. כמו כן, מעלה את הסיכון לפגיעה בתיפקודי הכבד. מומלץ להימנע משימוש במינונים גדולים של פרצטמול בשילוב עם פניטואין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות לעיסה, קפליות, סירופ, טיפות, פתילות, שקיקים, גרנולות.תדירות וזמן נטילה: כל 4-6 שעות לפי הצורך.טווח המינון: מבוגרים: 1 גרם - 500 מ"ג למנה עד למינון מירבי של 4 גרם ליום.
רקטלי- 650 מ"ג כול 4-6 שעות מקסימום 6 נרות ליום.

ילדים: אין לעבור על 5 מנות ב- 24 שעות. המנה ניתנת כול 4-6 שעות 10-15 מ"ג/ק"ג ומקסימום 75 מ"ג/ק"ג/יום.
מנה לילד בן 11 - 480 מ"ג
מנה לילד בן 9-10 שנים – 400 מ"ג
מנה לילד בן 6-8 שנים - 320 מ"ג
מנה לילד בן 4-5 שנים – 240 מ"ג
מנה לילד בן 2-3 שנים – 160 מ"ג
מנה לילד בן 1-2 שנים - 120 מ"ג
מנה לילד בן 4-11 חודשים - 80 מ"ג
מנה לילד בן עד 3 חודשים - 40 מ"גתחילת השפעה:

תוך 10-60 דקות.

משך השפעה:

עד 6 שעות.

תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים רק אם התרופה דרושה להקלת כאב. במקרים אחרים אין צורך לקחת את המנה שנשכחה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: במקרה של עודף משמעותי במינון או הרעלת פרצטמול, יש לפנות לחדר מיון מיד. דרושה פעולת חירום במקרה של בחילה, הקאה או כאב בטן. אם קיים חשד למינון עודף, ניתן לבצע בדיקת רמת פרצטמול בדם.

אזהרות

הריון: ניתן לקחת בביטחון (B)הנקה: אין עדות לסיכון.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות מיוחדות.אלכוהול: צריכה ממושכת של אלכוהול בכמויות רציניות בשילוב עם נטילת פאראצטאמול עלולה להגביר במידה רצינית את הסיכון של נזק לכבד.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בתרופה לשיכוך כאבים ללא ייעוץ למשך יותר מ - 10 ימים במבוגרים או 5 ימים בילדים.
אין להשתמש להפחתת חום גבוה (39.5) למשך יותר מ- 3 ימים במבוגר או בילד.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

נדיר להיתקל בתופעות לוואי כאשר נוטלים פרצטמול במינון המומלץ.

שמות מסחריים

דקסמול Dexamol דקסל דקסמול קיד Dexamol Kid דקסל פראמול Paramol סופרפארם פאראמול קט Paramol Kat דקסל אברול Abrol רקח אברולט Abrolet רקח אקמול Acamol טבע פנדול Panadol גלקסו סמית קליין סופרמול 500 Supramol 500 סם-און סנסמול Sensamol פריגו מכבימול קיד Maccabimol kid רקח טיפטיפות נובימול Tiptipot Novimol כצט אקמולי בייבי פתילות לתינוקות Acamoli Baby Suppositories טבע אקמולי פתילות לילדים Acamoli Suppositories טבע אקמולי סירופ לילדים גדולים Acamoli Syrup for Big Kids טבע אבקמולי לילדים גדולים Avcamoli for big kids טבע אפוטל Apotel אבקמול Avcamol טבע מכבימול Maccabimol פריגו מכבימול קיד פורטה Maccabimol kid forte רקח פאראצט אליקסיר Paracet elixir ויטמד פרפלגן Perfalgan בריסטול-מאיירס סקוויב סנסמול ג'וניור בטעם ענבים Sensamol junior grape flavor פריגו סופרמול "מ" פתילות לילדים Supramol "M" pediatric suppositories סם-און אקמולי פורטה פתילות Acamoli Forte Suppositories טבע אקמולי סירופ Acamoli Syrup טבע דקסמול קיד סירופ Dexamol kid syrup דקסל