פארוקסטין

שייך לקבוצת:
SSRIs, חרדה, נוגדי, נוגדי דיכאון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


פארוקסטין הינה תרופה נוגדת דיכאון וחרדה המעכבת באופן סגולי את הניצול החוזר של סרוטונין במוח. לפיכך, משמשת התרופה לטיפול במגוון מצבי דיכאון וחרדה. בניגוד לנוגדי דיכאון טריציקליים, כמעט ואין לפארוקסטין תופעות לוואי אנטיכולינרגיות, ועל כן תרופה זו מתאימה יותר לשימוש בקרב קשישים ובקרב אנשים הסובלים מברקית (גלאוקומה) ומהגדלה שפירה של הערמונית (פרוסטטה). אין להשתמש בתרופה במצבי עצב רגילים וחולפים. כמו כן, תרופה זו נמצאת בשימוש גם בטיפול בהפרעות אכילה ובהפרעה כפייתית. תופעות הלוואי העיקריות כוללות בחילה, הקאה, כאב ראש, נמנום, והפרעה בתפקוד המיני (עיכוב האורגזמה).

תגובה עם תרופות אחרות: [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: יש להימנע משילוב זה, שכן שילוב פארוקסטין עם תרופות אלה עלול לגרום לבלבול, חום גבוה, פרכוסים ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. יש לאפשר מרווח של שבועיים לפחות בין שתי התרופות. [תרופות המעכבות ירידה ברמות סרוטונין]: תיתכן עלייה בתופעות לוואי סרוטוניניות כגון: כאבי ראש, בחילה, הזעה, וסחרחורת. לפיכך, לא מומלץ לשלב בין התרופות. [וארפארין]: שילוב התרופות מחייב זהירות רבה, שכן תיתכן עלייה בדימומים ללא שינוי בבדיקות הקרישה. [סומאטריפטאן]: היו עדויות נדירות לחולשה וחוסר קואורדינציה בשילוב התרופות. [סימטידין, דזיפראמין]: תיתכן עלייה בריכוז פארוקסטין בדם. [פנובארביטאל, פניטואין]: תיתכן ירידה בריכוז פארוקסטין בדם. [נוגדי דיכאון כמו אמיטריפטילין, נורטריפטילין, אימיפראמין, דזיפראמין, פלואוקסטין, וכן פנותיאזינים, נוגדי הפרעות בקצב הלב כמו פרופאפנון, פלסאיניד, כינידין]: ייתכן שינוי ברמות של תרופות אלה בדם במתן יחד עם פארוקסטין. [נוגדי דיכאון טריציקליים (TCA)]: תיתכן עלייה בריכוזם בדם, ולכן בשילוב התרופות יש צורך להוריד את מינונם. [תאופילין, דיגוקסין, ליתיום]: יש לנטר את רמותיהם בדם. [פרוציקלידין]: בנטילת התרופות יחד, תיתכן עלייה בריכוזו בדם. במקרה שנצפות תופעות לוואי אנטיכולינרגיות יש להוריד את מינונו. [הערה כללית]: פארוקסטין עלול להגיב בשילוב עם מיגוון רחב של תרופות. לפיכך בנטילת פארוקסטין יש להיוועץ ברופא לפני נטילת כל תרופה אחרת עם או בלי מרשם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, רצוי בערב.טווח המינון: בדרך כלל 20 מ"ג ביום. מנה מירבית: 60 מ"ג ביום.תחילת השפעה: תוך 3-8 שעות. ייתכן שיחלפו 2-6 שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: 20-24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 8 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בבעלי החיים במנות קטנות מן המנה המירבית בבני אדם התגלתה עלייה במספר העוברים המתים. בבני אדם אין מספיק מחקרים. יש להשתמש רק כשהיעילות עולה על הסיכון לעובר. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת לגיל 12.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון .נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: יש להגביל את כמות השתייה, כיוון שאלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי במערכת העצבים המרכזיתפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועה בשלב זה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, אפילפסיה (כפיון), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

בעת נטילת התרופה עשויות להופיע מספר תופעות לוואי; דיכוי תיאבון, בחילות וכאבי בטן, כאב ראש ונמנום הינן תופעות הלוואי הנפוצות. בדרך-כלל תופעות אלה קלות וחולפות עם הזמן. כמו כן, עשוי פארוקסטין לגרום להשמנה בקרב חולים המטופלים בו, מכיוון שהתרופה מביאה לעליה בתיאבון ובכמיהה לפחמימות. חשוב להיות מודעים לאפשרות זו, ולנסות להימנע מאכילה מופרזת, ובמיוחד מאכילה מופרזת של פחמימות.

שמות מסחריים

סרוקסאט Seroxat גלקסו סמית קליין פארוקסטין פייזר Paroxetine Pfizer פייזר ישראל פקסט Paxxet יוניפארם פארוטין Parotin כצט