פורוסמיד (פוסיד)
שייך לקבוצת:
משתני לולאה, משתנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פורוסמיד (Furosemide) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופה בשם פוסיד (Fusid) – חומר בעל השפעה משתנת חזקה ומהירה מקבוצת משתני לולאה.


יעיל לטיפול ב

פורוסמיד (פוסיד, Fusid) משמש לטיפול בבצקת (אצירת נוזלים) ריאות, בצקת הנגרמת בגלל אי ספיקת לב, שחמת הכבד ומחלות כליה.

בנוסף לפעילות משתנת מהירה, פורוסמיד (פוסיד, Fusid) עוזר להרחיב את כלי הדם, לכן משתמשים בו גם לטיפול בלחץ דם גבוה.


הנחיות חשובות

כדאי שתמנעו ממעבר פתאומי משכיבה או ישיבה לעמידה בגלל ירידה בלחץ הדם וסחרחורת, שפורוסמיד עלול לגרום. כמו כן, רצוי גם להימנע מעמידה ממושכת או מפעילות גופנית מוגזמת בזמן הטיפול בפורוסמיד (פוסיד, Fusid).

בנוסף, אחת מתופעות הלוואי של פורוסמיד (פוסיד, Fusid) היא הופעת פריחה בעור עקב חשיפה לשמש, לכן מומלץ שתגנו על עצמכם באמצעות ביגוד מתאים או קרם הגנה.


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש פורוסמיד (פוסיד, Fusid) במקרים הבאים:

-רגישות לפורוסמיד או למרכיבים אחרים בתרופה.

-רגישות לחומרים נוספים מקבוצת סולפונאמידים.

-אם אתם סובלים מבעיות חמורות בתפקוד הכבד או הכליות או מחוסר מתן שתן.

-אם פיתחתם התייבשות חמורה או חוסר איזון באלקטרוליטים.

-אם את מניקה.תגובה עם תרופות אחרות: מתן משולב של פורוסמיד (פוסיד, Fusid) עם תרופות הבאות עלול להוביל להתפתחות תגובות בלתי רצויות ולפגיעה ביעילות הטיפול:


ליתיום; סליצילאטים במינון גבוה, כגון אספירין, נוגדי דלקת לא סטרואידליים; תרופות להורדת לחץ דם; תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית; נוראפינפרין; אלכוהול, אמיודארון, תיאופילין, משתנים אחרים, תרופות אנטיפסיכוטיות מסוימות, ציקלוספורין, תרופות אנטי-סרטניות מסוימות, משלשלים, תרופות נגד סוכרת; אנטיביוטיקה מסוג אמינוגליקוזידים וצפלוספורינים, דיגיטליס.

סוכראלפאט: יש לחכות לפחות שעתיים בין נטילת שתי תרופות אלה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות. אין ללעוס, לכתוש או לחצות את הטבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, בדרך כלל בבוקר; במצבים של קוצר נשימה בלילה עקב אי ספיקת לב מומלץ לקחת את התרופה בשעות אחר הצהריים.טווח המינון: מבוגרים: 20-80 מ"ג ליום. ניתן להעלות את המינון עד למינון מירבי של 2 גרם ליום אם התיפקוד הכלליתי לקוי.

ילדים: 1-3 מ"ג לק"ג ליום.
תחילת השפעה: טבליות: תוך שעה אחת. זריקות: תוך 5 דקות.משך השפעה: 2-6 שעות.תזונה: השימוש בפורוסמיד (פוסיד, Fusid) עלול להוריד את רמת האשלגן בגוף. יש להרבות באכילת ירקות ופירות טריים העשירים באשלגן. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.מנה שנשכחה: אין סיבה לדאגה, אך יש לקחת פורוסמיד (פוסיד, Fusid) מייד כשנזכרים. עם זאת, עדיף לדלג על המנה שנשכחה בשעות הערב, כדי לא להתעורר בלילה בגלל הצורך להשתין. יש לקחת מנה באה בזמן,  אך אין לקחת מינון כפול!הפסקת התרופה: אין להפסיק טיפול בפורוסמיד (פוסיד, Fusid) בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור. מינון עודף: מנה עודפת מקרית של פורוסמיד (פוסיד, Fusid) אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בפורוסמיד (פוסיד, Fusid) בהריון מבלי להיוועץ ברופא. הנקה: התרופה עלולה לעבור לחלב אם ולהשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לפגום בעירנות.אלכוהול: יש לשמור על צריכה נמוכה. פורוסמיד מגביר את הסיכון של התייבשות ודכדוך לאחר שתיית אלכוהול.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בטיפול ממושך בפורוסמיד (פוסיד, Fusid) עלולים להופיע חסרים של מלחים כגון אשלגן, נתרן וסידן.

ניטור: יש לבצע בדיקות תקופתיות של דם ושתן, תיפקודי כליה וכבד ושל רמות מלחים ופחמן דו-חמצני בדם. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, שיגדון, סוכרת, קשיי השתנה, נטילת תרופות אחרות, הריון, לחץ דם נמוך, מחלת כלי דם, מחלת לב, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של פורוסמיד (פוסיד, Fusid) נגרמות בעיקר בגלל האיבוד המהיר של נוזלים והן פוחתות עם הסתגלות הגוף לתרופה. תופעות אלה כוללות:

הרגשה כללית לא טובה, הפרעות בקיבה, סחרחורת, הזעה, רגישות לשמש. 

כמו כן יתכנו גם: כאב ראש, חוסר מנוחה, יובש חמור בפה או צמאון מוגבר, חולשה, נמנום, הפרעות בתחושה בידיים או ברגליים, כאב או התכווצויות בשרירים. ראיה מטושטשת, צלצולים באוזניים.

במקרים הבאים יש לפנות בהקדם לטיפול רפואי:

איבוד אלקטרוליטים

דופק לא סדיר או מהיר

התקף שיגדון

סימנים של מחלות זיהומיות (חום, כאב גרון או פצעים בפה)

קוצר נשימה

עלייה ברמות הסוכר בדם

חוסר שליטה על שלפוחית השתן או פעילות מעיים

גירוד או פריחה חריפה בעור 

שמות מסחריים

פוסיד Fusid טבע פורובניר Furovenir ביו-אבניר פורוסמיד - פרזניוס Furosemide-Fresenius מדיק-תרים