פילוקארפין

שייך לקבוצת:
תרופות כולינרגיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פילוקארפין, הנמצא בשימוש מאז 1875, הוא תרופה המכווצת את האישון והמשמשת לטיפול בגלאוקומה – לחץ תוך-עיני מוגבר (בעברית: ברקית). פילוקארפין מופק מעלי הצמח פילוקארפוס. משתמשים בו הרבה לטיפול בגלאוקומה קשה לפני ניתוח. נותנים אותו גם כדי לסתור את פעולת התרופות המרחיבות אישון אשר ניתנות בזמן ניתוח או בדיקות עיניים. התרופה קיימת בצורת טיפות עיניים וטבליות. פעילותן של הטיפות מהירה, אך יש לטפטף אותן כל 8-6 שעות בגלאוקומה כרונית. בגלל תכונותיו הכולינרגיות של פילוקארפין משתמשים בו היום לטיפול ביובש בפה הנגרם מהפרעה בפעילות הרוק עקב הקרנת ראש-צוואר בחולי סרטן. בנוסף, יש המשתמשים בתרופה זו לטיפול ביובש בפה בחולים הסובלים מתיסמונת סיוגרן (המתבטאת ביובש בפה ובעיניים). אין להשתמש לאחר חודש מפתיחת הבקבוק.

תגובה עם תרופות אחרות: [חוסמי בטא]: יש להשתמש בפילוקארפין בזהירות בחולים הנוטלים חוסמי בטא, כיוון ששילוב זה עלול לגרום להפרעות הולכה בלב. [תרופות עם השפעות אנטיכולינרגיות כמו אטרופין, פנותיאזינים ונוגדי פארקינסון]: ירידה בהשפעה של תרופות אלה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים, טבליות. תדירות וזמן נטילה: גלאוקומה כרונית: 3 פעמים ביום.טווח המינון: 15-30 מ"ג ביום.תחילת השפעה: תוך 15-30 דקות.משך השפעה: 6-14 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. אין להשתמש לאחר חודש מפתיחת הבקבוק.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם לא זכרת עד שעתיים לפני המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה וקח את המנה הבאה עכשיו.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום הסמקה בפנים, הפרשת רוק מוגברת והזעה. אם בולעים את התרופה בטעות, יש לפנות לחדר מיון.

אזהרות

הריון: במחקרים בחיות מעבדה במינונים גבוהים מהמנה המומלצת בבני אדם התגלו מומים בעוברים. לא ידוע אם תיתכן פגיעה בעוברים בבני אדם. ניתן לטפל רק כשחייבים. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: מורגשת ירידה בראיית לילה.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום קוצר ראייה וראיית לילה לקוייה.אלכוהול: אין בעיות מיוחדותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: השפעת התרופה עלולה לעיתים להיחלש בשימוש ממושך, עם הסתגלות הגוף. ניתן להחזיר את השפעת התרופה על-ידי החלפתה בתרופות אחרות באופן זמני.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אסתמה, מחלת לב, דלקת בעיניים, הרכבת עדשות מגע, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

שינויים בראייה שכיחים עם תרופה זו. כאב בגבות ובעיניים שכיח בתחילת הטיפול, אך בדרך-כלל חולף לאחר ימים מספר.

שמות מסחריים

פילוקרפין Pillocarpine ויטמד סאלאגן Salagen מגהפארם סלבקל Salvakal סם-און