פינדולול
שייך לקבוצת:
חוסמי בטא, חוסמי בטא לא סלקטיביים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פינדולול הינו חוסם בטא הנמצא בשימוש כ-20 שנה. הוא משמש בעיקר לטיפול ביתר לחץ דם ובתעוקת חזה. כמו חוסמי בטא אחרים, מפחית פינדולול את קצב הלב ואת כוח ההתכווצות של הלב, ולכן הוא מפסיק לעיתים את הכאב בתעוקת חזה. אצל אנשים הסובלים מאי ספיקת לב הוא עלול להחמיר את התסמינים. עם זאת, תוארה עלייה פרדוכסאלית בלחץ הדם בשימוש בתרופה במנות גדולות. פינדולול עלול לגרום קשיי נשימה, בעיקר בחולים בסובלים מאסתמה או מצורות אחרות של מחלת ריאה, כגון ברונכיטיס כרונית. לפינדולול יש פעילות סימפאתומימטית עצמית משלו. ולכן, יחסית לחוסמי בטא אחרים, הוא גורם לירידה מתונה יותר בדופק. יחד עם זאת, תופעות הלוואי שלו אינן שונות בהרבה משל חוסמי בטא אחרים, וכוללות החמרת תסמיני אי-ספיקת לב, מיסוך רמות סוכר נמוכות, החמרת אסתמה, נפילת לחץ דם וגפיים קרות.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות לטיפול בסוכרת]: פינדולול עלול למסך תסמיני רמות סוכר נמוכות. מומלץ לעקוב אחר רמות הסוכר בחולים המקבלים טיפול בסוכרת וגם בחולים שאינם סובלים בדרך כלל מסוכרת. [סימטידין] עלול להגביר השפעת פינדולול. [קלונידין]: במתן שתי התרופות יחד, הפסקת הטיפול בקלונידין מחייבת הפסקת הטיפול בפינדולול מספר ימים קודם לכן, למניעת עליית לחץ דם פתאומית. אם מחליפים את הטיפול בקלונידין בפינדולול, יש לדחות את הטיפול בו מספר ימים לאחר הפסקת הטיפול. [חוסמי סידן כגון דילטיאזם, ניפדיפין ווראפאמיל]: פינדולול עלול להגביר את פעילותם ולגרום לירידה מסוכנת בקצב הלב ובלחץ הדם, במיוחד בחולים הסובלים מהפרעות קצב ו/או מפגיעה בתפקוד החדר השמאלי של הלב. עם דילטיאזם דווח גם על עלייה בריכוז פינדולול בדם. [חומרים סימפאתומימטיים]: המצויים בכדורי מרץ, בתרופות נגד תיאבון, שיעול , נזלת, או אסתמה - החלשת ההשפעה של אטנולול. [נוגדי דלקת לא סטרואידים (אינדומתאצין, אספירין)] עלולים להפחית את השפעתו של פינדולול. מתן משולב מחייב מעקב אחר לחץ הדם והעלאת המינון של פינדולול בהתאם. [כלורותיאזיד]: תיתכן ירידה בריכוזו של כלורותיאזיד בדם והחלשה של ההשפעה המשתנת. [אמיודארון]: תיתכן ירידה בלחץ הדם, בקצב לב ואף דום לב. [דיגוקסין]: ריכוזו עלול לעלות. מתן משולב עלול לגרום להפרעות בתיפקוד הלב ולירידה בקצב הלב. יש לעקוב אחר רמות דיגוקסין בדם. [חוסמי אלפא]: עם הוספת המנה הראשונה של תרופה מחוסמי אלפא לפינדולול, תיתכן ירידה חדה בלחץ בדם. משום כך יש לתת את המנה הראשונה של חוסם אלפא לפני השינה. [מתילדופה]: קיימת סבירות, אמנם לא שכיחה, של עלייה בלחץ הדם והגברת קצב הלב בתגובה למצבי לחץ. [ריפאבוטין]: מוחלשת השפעתו בשל ירידה בריכוזו. [ריטודרין]: השפעתו עלולה להיחלש במידה המשתנה מאדם לאדם. [ריטונאביר] עלול לגרום לעלייה בריכוז פינדולול בדם ולהגברת השפעתו. תיתכן ירידה חדה בלחץ הדם, בקצב הלב וישנוניות. [תיורידאזין]: תיתכן עלייה בריכוז שתי התרופות בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: יתר לחץ דם: 10-45 מ"ג ליום. מינון מירבי: 60 מ"ג ליום. תעוקת חזה: 5-40 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 30-45 דקות.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה באופן חד וללא השגחה רפואית; הפסקת התרופה עלולה לגרום לעלייה מסוכנת בלחץ הדם ולהחמרה בתעוקת החזה.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של קשיי נשימה או עילפון.

אזהרות

הריון: התרופה די בטוחה בהריון. ישנם דיווחים על פגיעות בשיליה, בגדילת עוברים, הפרעות קצב ונשימה בילודים וירידה בריכוזי הסוכר בדם. יש להיוועץ ברופא (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום סחרחורת.אלכוהול: לעולם אין לשתות אלכוהול כאשר נוטלים גליצריל טריניטראט. אלכוהול עלול להגביר את הסחרחורת שנגרמת בגלל הורדת לחץ הדם.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אסתמה, דלקת סימפונות (bronchitis), סוכרת, הפרעות באספקת דם לגפיים, מחלת לב, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

פינדולול עלול לגרום להחמרה בתסמיני אי-ספיקת לב, אסתמה וברונכיטיס. התעלפות יכולה להיות סימן לירידה חדה מדי בלחץ הדם. סיוטי לילה והופעת גפיים קרות נדירים, ומחייבים בדרך-כלל הפסקה הדרגתית של התרופה. תואר דיכוי בספירת תאי הדם הלבנים.

שמות מסחריים

פינדן Pinden יוניפארם