פירוקסיקאם

שייך לקבוצת:
נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פירוקסיקם (Piroxicam) הוא חומר פעיל הנמצא בתכשירי ג'ל לשימוש חיצוני אקסיפן, פלדן, ובטבליות או אבקה לשתייה בשם ברקסין (Brexin). פירוקסיקם שייך לקבוצת נוגדי דלקת לא סטרואידליים (NSAID's), המעכבים את האנזים COX ומפחיתים ייצור חומרים מעוררי דלקת.


יעיל לטיפול ב

פירוקסיקם למריחה חיצונית (אקסיפן, פלדן) מיועד להקלה על כאבי שרירים או כאבי מפרקים מקומיים כתוצאה מדלקת. 

פירוקסיקם לבליעה (ברקסין, Brexin) משמש לטיפול בכאב ובתסמינים נוספים של דלקת, כגון נפיחות ונוקשות במפרקים, עקב דלקת מפרקים ניוונית או דלקת מפרקים שגרונית או דלקת חוליות מקשחת (ankylosing spondylitis) . 


הנחיות חשובות

עליכם לשטוף את הידיים לאחר מריחת הג'ל (אקסיפן, פלדן). 

ברופא אין לכסות את האזור המטופל.

בשימוש חיצוני אין למרוח יותר מארבעה שבועות ובכל מקרה לא על עור פצוע , לא על האף, הפה,איברי המין או פי הטבעת, רקמות ריריות. 


אקסיפן, ברקסין (BREXIN) להקלה על כאבי שרירים או מפרקים

קראו עוד: 15 כללי זהב שיעזרו לכם לשמור על בריאות המפרקים


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בג'ל פירוקסיקם למריחה חיצונית (אקסיפן, פלדן) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל (פירוקסיקם) או למרכיבים אחרים בתרופה.

-רגישות לחומרים אחרים מקבוצת נוגדי דלקת לא סטרואידליים, לרבות האספירין.

-כאשר נוגדי דלקת אחרים גרמו לאסטמה, פוליפים באף, נזלת אלרגית,גירוי ודלקת בעור.

-אם את בשליש הראשון או השלישי של הריון או אם את מניקה. 


בנוסף לאזהרות הקודמות, אין להשתמש בפירוקסיקם לטיפול פנימי (ברקסין, Brexin) גם במצבים הבאים:

-לאורך כל תקופת ההריון וההנקה.

-בו זמנית עם נטילת נוגדי דלקת אחרים או תרופות נגד קרישת דם, כמו קומדין.

-אם היה לכם כיב קיבה או תריסריון, מחלות של מערכת העיכול או דימום במערכת העיכול או אם אתם סובלים מבעיות אלה בהווה.

-אם אובחנה אצלכם מחלת כליות או אי ספיקת לב חמורה.

-אם אתם בני 80 ומעלה.תגובה עם תרופות אחרות: פירוקסיקאם עלול לגרום לתגובות לא רצויות עם תרופות הבאות: תרופות נגד קרישת דם, תרופות משתנות, אספירין, סליצילטים או נוגדי דלקת שאינם סטרואידליים, ליתיום, תרופות להורדת לחץ דם וללב, פרובנציד, מתוטרקסט, תרופות לסוכרת מקבוצת סולפוניל אוראה, ציקלוספורין, פניטואין , אנטביוטיקות מקבוצות הקוינולונים, אמינוגליקוזידים ו-סולפונאמידים, דיגוקסין, תרופות מקבוצת ה- SSRI's, קורטיקוסטרואידים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, אבקה להכנת תמיסה, ג'ל למריחה חיצונית. תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום עם האוכל.טווח המינון: מבוגרים: 10 עד 20 מ"ג פעם ביום.תחילת השפעה: לשיכוך כאב: 3-4 שעות; בטיפול בשיגדון עשוים לחלוף מספר ימים עד שתורגש ההשפעה.משך השפעה: בטיפול בכאב: עד יממה. בטיפול בדלקת פרקים או בשיגדון: עד 10 ימים.תזונה:

יש ליטול פירוקסיקאם עם מזון ועם כוס מים מלאה, כדי להקטין סיכון לפגיעה בקיבה.

אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מחשיפה ישירה לאור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: בטיפול בכאב: ניתן להפסיק את התרופה כשאין בה צורך יותר.

בטיפול בדלקת פרקים: אין להפסיק את הטיפול ללא ייעוץ רפואי. 

מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג; מינון עודף גדול עלול לגרום לבחילה או להקאה. אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון. גם כטיפול חיצוני עלול להגביר את הסיכון להפלות בשלבי ההיריון המוקדמים. הנקה: התרופה עוברת לחלב האם. לא מומלץ להשתמש בזמן ההנקה. יש להוועץ ברופא.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים מתחת גיל 6 לא הוכחה. בילדים גדולים יותר יש להפחית את המינון.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל שתיית אלכוהול. אלכוהול עלול להגביר את הסיכון לגירוי הקיבה כאשר נוטלים פירוקסיקאם.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בפירוקסיקאם מגביר את הסיכון של דימום מכיב עיכולי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת כבד, מחלת לב, צרבת, פורפיריה, אסתמה, אלרגיה לאספירין, נטילת תרופות אחרות, יתר לחץ דם, בעיות בקרישת הדם, אנמיה, דימום ממערכת העיכול, תגובות עוריות, כיבים בפה, בגרון, באף, באיברי המין

תופעות לוואי

תרופה זו עלולה לגרום לרגישות מיוחדת עם חשיפה לשמש ולהיווצרות מוגברת של כתמי שמש, לכן יש להימנע מחשיפה לשמש או לקרני UV ולדאוג להגנה מתאימה.


תופעות הלוואי השכיחות של פירוקסיקאם כשהוא ניתן בבליעה: עצירות, בחילות/הקאות, נמנום, כאב ראש, סחרחורת, צרבת קלה, כאב בטן קל, רגישות לשמש.

ניתן להשתמש בסותרי חומצה במהלך הטיפול על מנת להפחית את התופעות במערכת העיכול. במידה ותופעות אלו מחמירות יש להיוועץ ברופא.


בשימוש חיצוני: גרד באזור המריחה, אדמומיות, פריחה.


במקרים הבאים יש להפסיק את הטיפול התרופתי ולפנות לרופא: חום, צרבת חריפה, בצקת של הפנים, שפתיים, רגלים או ידיים, כיב קיבה, כאבי בטן חריפים, לחצים בחזה, רגישות יתר חריפה, צילצולים באוזנים, צואה שחורה או דמית, הקאה דמית, דימומים מחלל האף, קשיים או ירידה במתן שתן, פצעים בפה, ירידה בשמיעה או בראיה.

שמות מסחריים

אקסיפן Exipan פריגו פלדן ג'ל Feldene Gel פייזר ישראל ברקסין Brexin תרו תעשייה רוקחית