פירידוסטיגמין
שייך לקבוצת:
אנטגוניסטים לאנטיכולינאסטראז
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פירידוסטיגמין משמש לטיפול במחלת חולשת השרירים (myasthenia gravis) – מחלה נדירה של חיסון עצמי הכרוכה בתמסורת שגוייה של אותות עצביים אל השרירים. על-ידי הארכת משך האותות העצביים, פירידוסטיגמין משפר את חוזק השרירים, אם כי אינו מרפא את המחלה. במקרים קשים נותנים פירידוסטיגמין יחד עם קורטיקוסטרואידים או תרופות אחרות. נותנים תרופה זו גם לטיפול זמני בשיתוק המעי ואצירת שתן המופיעים אחרי ניתוח. שימוש נוסף לתרופה זו הינו במניעת התסמינים הקשים של הרעלת גז עצבים. תופעות הלוואי כגון התכווצויות בטן ושלשול חולפות בדרך-כלל עם הפחתת מינון התרופה.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: תרופות המדכאות תמסורת של אותות עצביים עלולות להתנגד להשפעה של פירידוסטיגמין. תרופות אלה כוללות דיגוקסין, אנטיביוטיקה מסוג אמינוגליקוזיד, כינידין, פניטואין, וליתיום. [קורטיקוסטרואידים]: טיפול משולב מחייב מעקב צמוד אחר מצב החולה מאחר והשפעתו של פירידוסטיגמין נחלשת בנוכחות קורטיקוסטרואידים כגון פרדניזון.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות.תדירות וזמן נטילה: בהתחלה כל 3-4 שעות, ולאחר מכן לפי הצורך האינדיבידואלי.טווח המינון: מבוגרים: טבליות: 1.2 גרם - 150 מ"ג ליום; הזרקה: 10-40 מ"ג ליום. ילדים: 7 מ"ג לק"ג ליום, ב-6 מנות.תחילת השפעה: תוך 30-60 דקות.משך השפעה: 3-6 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. עלולים להופיע התכווצויות בטן קשות, הקאה, חולשה ורעד. דרושה פעולת חירום במקרה של קצב לב איטי במיוחד, קשיי נשימה, פירכוסים או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: תינוקות לאמהות שנטלו פירידוסטיגמין סמוך או בזמן הלידה, סבלו מחולשת שרירים, מפגיעה ברפלקסים ומהפרעות נשימה. רוב התופעות ניתנות לטיפול. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: אין עדות לסיכוןתינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי.נהיגה: ייתכן שלא רצוי לנהוג בגלל המחלה. יש להיוועץ ברופא.אלכוהול: אין הגבלות מיוחדותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, אפילפסיה (כפיון), אסתמה, קשיי השתנה, מחלת פארקינסון, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של פירידוסטיגמין תלויות בדרך-כלל במינון. במקרים נדירים עלולה להופיע רגישות-יתר לתרופה הגורמת לפריחה אלרגית בעור.

שמות מסחריים

מסטינון Mestinon דיפריס פירידוסטיגמין Pyridostigmine רפא