אינטרפרון

שייך לקבוצת:
נוגדי נגיפים, סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ביולוגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

האינטרפרונים הינם קבוצת חומרים חלבוניים המיוצרים בתאים של האדם ושל בעלי חיים עקב זיהום נגיפי, או כתגובה לגירוי על ידי חומרים אחרים. אינטרפרונים מעודדים תנגודת לסוגים מסויימים של זיהומים נגיפיים. בשנים האחרונות השתמשו בתכשירי אינטרפרון בניסויים קליניים לטיפול בצורות שונות של סרטן; הנפוץ ביותר בשימוש קליני הוא אינטרפרון אלפא, אשר הוכח כיעיל בלויקמיה של תאים שעירים, בלויקמיה מילואידית כרונית ובמילומה נפוצה. מחקרים נערכים עתה על השימוש באינטרפרון במחלות ממאירות נוספות, כמו גם במחלות נגיפיות המסכנות חיי אדם, כולל אלה המופיעות אצל אנשים הסובלים ממערכת חיסון פגומה, וכן בדלקת נגיפית של הכבד. בנוסף, משתמשים באינטרפרון לטיפול בחולי איידס שיש להם גידול של כלי הדם על שם קפושי. יעילותו של אינטרפרון הוכחה בטיפול בדלקת כבד הנגרמת כתוצאה מזיהום בנגיף דלקת הכבד מקבוצה C. השימוש העיקרי של אינטרפרון בטא הוא בטרשת נפוצה. השימוש באינטרפרון כרוך בתופעות לוואי משמעותיות (ראה להלן). 

לוקמיה וכדוריות דם אדומותתגובה עם תרופות אחרות: 1. אינטרפרונים עלולים להגביר את תופעות הלוואי של חוסמי ACE במיוחד הסכנה לגרנולוציטופניה (ירידה במספר תאי דם לבנים גרנולוציטים בדם).
2. תרופות הגורמות לפגיעה בכבד - תיתכן הגברת הפגיעה הכבדית בשילוב עם אינטרפרון בטא 1a
3. תיתכן הגברת הפעילות למניעת קרישת דם של וורפרין.
4. תיתכן הפחתת הפרוק של zidovudine והגברת רעילותו בדיכוי מח עצם.
5. יש להזריק אבונקס בנפרד מתרופות אחרות.
6. אין לערבב האבקה עם נוזלים אחרים להזרקה.

[הערה כללית]: תרופות מסוימות מגבירות את הסיכון של השפעות שליליות על הדם, הלב או מערכת העצבים. עובדה זו נלקחת בחשבון כאשר נותנים לחולה אינטרפרון יחד עם תרופות אחרות. [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: כל התרופות להן השפעות מדכאות על מערכת העצבים המרכזית עלולות להגביר השפעות אלה של האינטרפרונים. תרופות אלה כוללות נוגדי חרדה, תרופות לשינה, אנטיהיסטאמינים, נוגדי דיכאון, משככי כאב נארקוטיים ותרופות נגד פסיכוזה.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: זריקה אחת, פעם בשבוע.טווח המינון: מבוגרים מעל גיל 16 שנים: בהתאם למינון המומלץ של כל תכשיר תחילת השפעה: התרופה פעילה בגוף תוך שעה, אך עשויים לחלוף 1-2 חודשים עד שתורגשנה השפעותיה.משך השפעה: 12 שעות בקירוב.תזונה: אין הגבלות.אחסון:

יש לאחסן בטמפרטורה מתחת ל- 25 מעלות צלסיוס.
אין להקפיא.
יש לשמור התרופה מחוץ להישג ידם ולטווח ראייתם של ילדים.
לאחר שהתמיסה מוכנה בתוך המזרק, ניתן לשמור במקרר (בטמפרטורה שבין 2-8 מעלות צלסיוס) עד 6 שעות לפני ההזרקה. אין לנער את התמיסה.
אין להקפיא את התמיסה או לחשוף אותה לטמפרטורות גבוהות.
אין להשתמש בתרופה לאחר תאריך תפוגת התוקף המצוין על התוית.
אין להשתמש באבונקס כאשר:
- האטם של מכסה התקן הביו-סט שבור
- מגש הפלסטיק האמור להיות סגור הרמטית ניזוק או נפתח
- הנוזל שהתקבל בבקבוקון לאחר הערבוב עם הממס אינו שקוף או צהבהב מעט או אם מבחינים בחלקיקים הצפים בו.

כל בקבוקון של אבונקס מכיל מנה אחת בלבד. יש להשליך כל נוזל הנותר בבקבוקון לאחר ההזרקה.

לאחר סיום ההזרקה, יש לזרוק את המחט, המזרק והבקבוקון בתוך מיכל אשפה המיועדת לפסולת חדה. 

מנה שנשכחה: יש להיוועץ ברופא המטפל.הפסקת התרופה: יש להיוועץ ברופא המטפל.מינון עודף: לא סביר, מכיוון שהטיפול עם תרופה זו מנוטר בקפידה.

אזהרות

הריון:

אין להשתמש באינטרפרון במהלך הריון- יש להתייעץ עם הרופא.

אם הנך בהריון או קיים סיכוי שהנך בהיריון, ספרי על כך לרופא. אין להתחיל טיפול באינטרפרון אם את בהריון. נתונים קיימים מצביעים שעלול להיות סיכוי מוגבר להפלה פתאומית.
על נשים בגיל הפריון להשתמש באמצעי מניעה.

הנקה: התרופה עלולה לעבור לחלב אם ולהשפיע לרעה על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. יש צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום בלבול והפרעות במערכת העצבים המרכזית.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעות המדכאות של תרופה זו על מערכת העצבים המרכזית.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: ההשפעות של שימוש ממושך בתרופה זו עדיין נחקרות. עלול להיות סיכון מוגבר של נזק לכבד, וייצור מופחת של תאי דם במח העצם. ניטור: דרושות בדיקות דם תכופות לניטור תמונות הדם ותיפקוד הכבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת לב, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, אפילפסיה (כפיון), תגובות אלרגיות לכל תרופה שהיא, אסתמה, צריכת אלכוהול, דיכאון, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

מכיוון שהאינטרפרונים נכנסו לשימוש לפני זמן לא רב, הנסיון עם תופעות לוואי בזמן הטיפול עדיין מוגבל. התסמינים המופיעים בטבלה הם תופעות הלוואי השכיחות ביותר. יש ליידע את הרופא על כל תסמין לא רגיל מייד עם הופעתו.

הטיפול באינטרפרון קשור להופעת תופעת לוואי פסיכיאטריות קשות בחולים, עם או בלי הפרעות פסיכיאטריות קודמות. חולים עם תסמיני דיכאון צריכים להיות במעקב צמוד, וש לשקול הפסקת הטיפול באבונקס.

בתקופת הטיפול באבונקס יש לערוך בדיקות דם ותפקודי כבד.

התרופה עלולה לגרום לתופעות אלרגיות, כולל תופעה של רגישות יתר, אבדן שמיעה, אובדן צבע העור

ייתכנו פגיעות עוריות כמו אדמומיות, גרד, התנפחות, דלקת, שינויי צבע ונמק באזור ההזרקה. יש להזריק את התרופה ע"י מטפל/ חולה מיומן.

תסמינים דמויי שפעת, חום, כאבים, כאבים בחזה, הצטברות נוזלים בזרוע , ברגל או בפנים. (בצקת היקפית) ,חולשה, צמרמורות, הזעות, הרגשת חולי
במקרים אלו מתן תרופות נוגדות כאבים או מורידות חום בימי ההזרקה עשוי לסייע.
תפקוד לקוי של הכבד (נזק כבדי ,כשל כבדי ,כולל הפטיטיס) – נדיר.

יש להיזהר במיוחד בחולים עם מחלות כלי דם ולב, מחלות ריאה, התקפי אפילפסיה, דיכוי מח-עצם, מחלת כליה, מחלת כבד וחולים המכורים לאלכוהול. 

שמות מסחריים

אינטרון A Intron-A שרינג פלאו אינטרון A פן Intron A pen שרינג פלאו פגאינטרון Pegintron שרינג פלאו רופרון A Roferon A רוש ישראל אבונקס Avonex מדיסון פרמה בטאפרון Betaferon באייר ישראל רביף 22 Rebif 22 סרונו ישראל רביף 44 Rebif 44 סרונו ישראל פגסיס Pegasys רוש ישראל