פלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין)

שייך לקבוצת:
SSRIs, חרדה, נוגדי, נוגדי דיכאון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין) הוא נוגד דיכאון המעכב באופן סגולי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI) במוח. סרוטונין הוא מתווך עצבי שחוסר איזון ברמות שלו קשור להפרעות מצב רוח ומספר הפרעות נפשיות אחרות.

פלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין) משמש לטיפול בעיות הבאות:
דיכאון
בהפרעה טורדנית כפייתית (OCD)
בולימיה נרבוזה

אין להשתמש בפלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין) במקרים הבאים:
רגישות לפלואוקסטין או למרכיבים אחרים בתרופה.

במהלך טיפול בתרופה אנטי פסיכוטית פימוזיד.

בטיפול עם מעכבי MAO או תיורידזין. יש להמתין 14 ימים לאחר הטיפול בתרופות אלה לפני שמתחילים בטיפול בפלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין). לחילופין, יש להמתין חמישה שבועות לאחר סיום נטילת פלואוקסטין לפני שמתחילים ליטול נוגדי דיכאון מקבוצת מעכבי MAO או תיורידזין.

בהריון או בהנקה. יש להיוועץ ברופא לגבי התועלת והסיכונים שבטיפול בנוגדי דיכאון מקבוצת SSRI, לרבות פלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין), כי הם עלולים להשפיע על מצבו הכללי של התינוק.

פלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין) לא מיועד לילדים.

חשוב לשים לב:
מומלץ לעקוב אחרי שינויים כמו החמרת דיכאון, תוקפנות או מחשבות והתנהגות אובדנית, במיוחד אצל מתבגרים ואנשים צעירים עד גיל 25.
רצוי להתרומם בהדרגה מישיבה או שכיבה לעמידה מחשש לסחרחורת.

תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב פלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

  אין להשתמש  בפלואוקסטין יחד עם התרופה האנטי -. פסיכוטית פימוזיד 

 אין להשתמש בפלואוקסטין יחד עם תיורידזין לטיפול בסכיזופרניה

מעכבי MAO - עלולים לגרום לבלבול, חום גבוה, פירכוסים, הזיות, ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. יש להמתין לפחות שבועיים בינם לבין פלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין). יש להמתין 5 שבועות מזמן הפסקת פלואוקסטין ועד התחלת הטיפול במעכבי MAO.

מטופרולול לטיפול באי ספיקת לב ישנה עליה בסיכון לחוות תופעות לוואי של התרופה מטופרולול כולל קצב לב איטי, בעקבות עליית ריכוז התרופה במתן עם פלואוקסטין.

 דיגוקסין ונוגדי קרישה (וארפארין) - הגברת השפעה של התרופות אלה. ייתכן שיהיה צורך בההפחתת המינון.

נוגדי דלקת לא סטרואידליים (אספירין ודומיו)- עלייה בסיכון לדימומים במערכת העיכול.

תרופות המונעות הצמתת טסיות- עלייה בסיכון לדימום.

טריפטופאן - עלייה בסיכון לעצבנות, אי שקט וכאבי בטן.

ליתיום - יתכנו שינויים ברמת ליתיום בדם.

נוגדי דיכאון שונים, נוגדי דיכאון טריציקליים, תרופות ממשפחת טריפטנים,טרמדול, היפריקום  - עלייה ברמות סרוטונין ובסיכון לתופעות לוואי ולהתפתחות סינדרום סרוטונין (מצב חירום רפואי המתבטא בשינויים במצב הנפשי כמו: עצבנות, בלבול, אי שקט, חרדה, הזיות או ישנוניות; בשינויים בלחץ הדם, עליית חום, דופק ונשימות מהירים והזעה, בתגובתיות-יתר, התכווצות, רעד או קשיחות שרירים, באיבוד הכרה ואף מוות.) במקרים נדירים. ייתכן צורך בהפחתת המינונים של פלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין).

סוגים מסוימים של אנטיביוטיקה - עלולים לגרום לעלייה ברמות פלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין) בדם.

תרופות הרגעה, כמו האלופרידול וקלוזאפין - תיתכן עלייה ברמות של תרופות אלה בדם.

תרופות לאפילפסיה, נוגדי פרכוסים, כמו פניטואין, קארבאמאזפין - תיתכן עלייה בריכוז תרופות אלה בדם והגברת פעילותן.

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית - השפעתן עלולה להתארך ולהתחזק לפיכך, ייתכן שיהיה צורך להקטין את מינונן.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, כמוסות. אין ללעוס!תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום. טווח המינון: מבוגרים: מינון התחלתי 20 מ"ג ליום. לאחר 3-4 שבועות ניתן להעלות את המינון ב- 20 מ"ג כל שבוע, עד למינון מירבי של 80 מ"ג ליום.


קשישים: יש להעלות את מינון פלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין) בהדרגה, כשלרוב המינון היומי הוא עד 40 מ"ג ובכל מקרה לא יעבור 60 מ"ג ליום.

תחילת השפעה: תוך 4-8 שעות. ייתכן שיחלפו 3-6 שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 12-72 שעות. הטיפול בדיכאון נמשך בדרך כלל חצי שנה לפחות.תזונה: מומלץ ליטול את התרופה עם מעט מים, ניתן ליטול אם או ללא אוכל. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.מנה שנשכחה: יש ליטול את המנה הבאה ביום למחרת בשעה הרגילה, אין ליטול שתי מנות יחד. הפסקת התרופה: אין להפסיק טיפול בפלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין) בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור. יתכנו גם סימני גמילה שעלולים לכלול: סחרחורת, עקצוץ, הפרעות בשינה, עייפות, חוסר מנוחה ועצבנות. מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של פירכוסים או ריגוש יתר.

אזהרות

הריון: לא מומלץ, אלא לאחר התייעצות עם רופא. אל תפסיקי את הטיפול על דעת עצמך!הנקה: אין עדות לסיכוןתינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת לגיל שנתיים.קשישים: אין בעיות ידועות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום תרדמה וסחרחורת.אלכוהול: אין בעיות ידועות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: תיתכן עלייה בסיכון לשברי עצמות בקרב אנשים בני 50 ומעלה, שמטופלים בתרופות מקבוצת SSRI (מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין). 

ייתכנו רמות נתרן נמוכות, בעיקר בקשישים.

יש לנטר גובה ומשקל אצל מתבגרים הנוטלים תרופה זו.


פוריות: יתכן שפלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין) ישפיע על איכות הזרע, אך לא נמצאה השפעה כזו על הפוריות בבני אדם.

ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, אפילפסיה (כפיון), נטילת תרופות אחרות, מחלת לב, התקף מאניה, סוכרת, דימום, יתר לחץ דם, דופק לא תקין, גלאוקומה, טיפול בנזעי-חשמל (ECT), חוסר מנוחה, הפרעות קצב בלב, הפרעות קצב בלב

תופעות לוואי

נדרשת הקפדה יתרה ותשומת לב להגברת הדיכאון ו/או הופעה של  מחשבות אובדניות, שינוי חדש או פתאומי בהתנהגות, במחשבות או ברגשות - בייחוד שינוי חמור, חוסר מנוחה ,תוקפנות או הפרעות בשינה.. יש לשים לב לשינויים אלו בייחוד בתחילת הטיפול או בעת שינוי המינון, ובייחוד במטופלים צעירים עד גיל 25.   

בנטילת פלואוקסטין (פריזמה, פרוזק, פלוטין) עלולות להופיע מספר תופעות לוואי שבדרך-כלל חולפות עם הזמן: חלומות משונים, הפרעות בשינה, ירידה בתפקוד המיני, אבדן תיאבון, הפרעות עיכול כגון: יובש בפה, שלשול, עצירות, בחילה או הקאה, סחרחורת,  עייפות, פיהוקים, תסמיני שפעת כמו: חום, דלקות גרון או סינוסים, צמרמורת, כאבי ראש, חרדה, עצבנות, רעד, הזעת יתר, דפיקות לב חזקות, אי-סדירות בקצב הלב, שינוי בחוש הטעם, גלי חום, הפרעות בראייה, הפרעות בהשתנה, ירידה בלחץ הדם, טינטון באזניים, גמגום, ירידה בזיכרון, ירידה בריכוז, הפרשת חלב, כאב בוושט, עוויתות.

תופעות לואי במתבגרים כוללות: צמא מוגבר, דימום מהאף, מתן שתן ליחתים קרובות, מחזור חודשי קשה יותר, תיתכן ירידה בקצב הגדילה ובמשקל הגוף (יש לנטר מדדים אלה במהלך הטיפול במתבגרים).

שמות מסחריים

פריזמה Prizma יוניפארם פלוטין Flutine טבע פריזמה פורטה Prizma Forte יוניפארם פרוזק Prozac אילי לילי