פלובוקסאמין
שייך לקבוצת:
SSRIs, חרדה, נוגדי, נוגדי דיכאון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


פלובוקסאמין הינה תרופה נוגדת דיכאון וחרדה המעכבת ניצול חוזר של סרוטונין במוח. כמו כן, תרופה זו נמצאה יעילה בטיפול בחולים הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית. פלובוקסאמין נכנסה לשימוש רק בשנים האחרונות, ובנוסף להתוויות הרשומות נעשה בה כיום ניסיון לטיפול גם בחולים הסובלים מהפרעה מוחית הקשורה להתמכרות לאלכוהול, בהפרעות אכילה (כולל אכילה כפייתית), ובכאבי ראש כרוניים הנובעים ממתח. לתרופה זו יש פחות השפעות אנטיכולינרגיות מלתרופות טריציקליות. לא מומלץ להשתמש בתרופה זו במצבי עצב ועצבנות רגילים וחולפים. חולשה, בחילה, והפרעה בשינה הינן תופעות הלוואי השכיחות ביותר אשר עשויות להופיע בעת נטילת התרופה.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: פלובוקסאמין עלולה להגיב עם תרופות רבות אחרות. לפיכך, יש להיוועץ ברופא לפני נטילת תרופה אחרת, עם או בלי מירשם. [חוסמי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: השילוב של פלובוקסאמין עם תרופות אחרות עלול לגרום לבלבול, חום גבוה, פרכוסים ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. לכן יש להימנע משילוב זה, ולחכות לפחות שבועיים בין נטילת התרופות. [אנטיהיסטאמינים, טרפנאדין ואסטמיזול]: אין לתת פלובוקסאמין יחד עם תרופות אלה בגלל הסיכון להפרעה מסוכנת בקצב הלב. [ציסאפריד]: אין לתת תרופה זו עם פלובוקסאמין שכן, יש סכנה בעליית לחץ הדם ושינויים בקצב הלב. [בנזודיאזפינים]: בשילוב התרופות ישנה עלייה ברמה של תרופות אלה בדם, שגורמת לירידה בתפקוד ולהפרעות בזיכרון. [תאופילין, וארפארין, קלופידגרל-וכל תרופה אחרת נגד קרישת דם, קארבאמאזפין, קלוזאפין]: תיתכן עלייה/ירידה ברמות תרופות אלה בדם ושינוי בהשפעתן. [ליתיום]: בנטילת התרופות יחד תופיעה עלייה בהשפעה של פלובוקסאמין והגברת הסיכון לפרכוסים. [מתאדון]: עלייה ברמות מתאדון בדם וכתוצאה מכך עלייה בתופעות הלוואי האופייניות לתרופות נארקוטיות. כמו כן ייתכנו תסמיני גמילה עם הפסקת הפלובוקסאמין. [דילטיאזם]: תיתכן ירידה בקצב הלב. [פרופראנולול, מטופרולול וחוסמי בטא אחרים]: בנטילת התרופות יחד עם פלובוקסאמין תופיע עלייה בריכוזן בדם שתביא לירידה בקצב הלב ונפילה בלחץ הדם. [נוגדי דיכאון טריציקליים]: בשילוב התרופות תעלה רמתן של התרופות בדם. בשל כך, ייתכן צורך בהתאמת המינון. [טאקרין]: בנטילה יחד עם פלובוקסאמין תופיע עלייה בריכוזו בדם שתביא לתופעות לוואי כולינרגיות, כמו בחילות, הקאות, הזעה ושלשולים. [סומאטריפטאן]: יש דיווחים נדירים על חולשה וחוסר קואורדינציה בשילוב התרופות. [מעשנים]: עישון בעת נטילת פלובוקסאמין מוריד רמות הפלובוקסאמין בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום. רצוי לתת את המנה הגדולה יותר לפני השינה.טווח המינון: מנת התחלה: 50 מ"ג במנה אחת לפני השינה; מנת אחזקה: 100-300 מ"ג ביום.תחילת השפעה: תוך 4-8 שעות. ייתכן שיחלפו 3-6 שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 10-12 שעות.תזונה: יש ליטול עם או מיד לאחר הארוחה. מומלץ להימנע מצריכת קפאין בעת הטיפול בפלובוקסאמין. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של עילפון, דפיקות לב או פירכוסים.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה. במחקרים בחיות מעבדה נמצאה עלייה במספר העוברים המתים וירידה במשקלם. יש לקחת בחשבון את הסיכון לעובר לעומת התועלת. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. אך לא ברור אם במינון המקובל יש לה השפעה על התינוק היונק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים מתחת גיל 18 לא הוכחה.קשישים: ייתכן צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי במערכת העצבים המרכזיתפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועה בשלב זה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, אפילפסיה (כפיון), מחלת לב, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

כאבי ראש, בחילה והפרעה בשינה הן תופעות הלוואי השכיחות ביותר. בדרך-כלל תופעות אלה קלות וחולפות עם הזמן.

טעם לא רגיל בפה, ירידה בתיאבון, עליה במשקל, ראיה מטושטשת, קוצר נשימה, ירידה בחשק המיני, אין אונות, שפיכה מאוחרת, חוסר יכולת להגיע לאורגזמה, החמרת דיכאון, שינויים בהתנהגות, מחשבות אבדניות. בחילות, שלשולים, יובש בפה, דפיקות לב, כאבי בטן, הקאות, צרבת, עצירות.

שמות מסחריים

פבוקסיל Favoxil פריגו פלובוקסמין טבע Fluvoxamine Teva טבע