פלודיפין

שייך לקבוצת:
בולמי סידן
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פלודיפין היא תרופה השייכת לקבוצת התרופות הבולמות את מעבר הסידן. הסידן דרוש לכיווץ כלי הדם, וחסימת מעבר הסידן מאפשרת הרחבה של כלי הדם והורדת לחץ הדם. משתמשים בתרופה זו לטיפול בחולים עם לחץ דם גבוה, ובחולים הסובלים מתעוקת חזה (אנגינה פקטוריס). יש לבלוע את הטבליה בשלמותה ולא לחתוך אותה. בנוסף, מומלץ לשמור על היגיינת פה ושיניים, כדי למנוע התנפחות חניכיים שהתרחשה בחלק מהחולים שטופלו בפלודיפין. כאבי ראש ובצקת ברגליים הן תופעות הלוואי השכיחות ביותר.

תגובה עם תרופות אחרות: [סימטידין]: עלול להעלות רמת פלודיפין בדם; יש להתאים את המינון. [נוגדי פרכוסים כמו פניטואין, קארבאמאזפין, פנובארביטאל]: פלודיפין עלול לגרום לירידה ברמה של נוגדי פרכוסים בדם; מומלץ להשתמש בתרופה אחרת. [מטופרולול]: עלייה ברמות מטופרולול בדם. תיתכן ירידה מסוכנת בלחץ הדם. תופעה זו לא נצפתה עם חוסמי בטא אחרים. [מזון]: מזון עשיר בפחמימות או בשומן וכן שתייה של מיץ אשכוליות גורמים לעלייה בריכוז פלודיפין בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות לשחרור מושהה.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, בבוקר.טווח המינון: מנה התחלתית: 5 מ"ג ביום. מנת אחזקה: 5-10 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 2-5 שעות.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות. יש להימנע מנטילת התרופה ביחד עם מיץ אשכוליות.אחסון: לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אין לקחת באותו יום יותר ממנה אחת.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. אם מופיעים תסמינים מיוחדים, או עילפון, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: במנות גבוהות מן המנה המומלצת בבני אדם התגלו פגמים בעוברי חיות מעבדה. הבטיחות בהריון לא הוכחה. אם משתמשים בתרופה במהלך ההריון יש ליידע את החולה בסכנות האפשריות. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום סחרחורת.אלכוהול: לעולם אין לשתות אלכוהול כאשר נוטלים גליצריל טריניטראט. אלכוהול עלול להגביר את הסחרחורת שנגרמת בגלל הורדת לחץ הדם.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת לב, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן כאב ראש ובצקת בקרסוליים. נצפתה גם תחושת חום בפנים. בחולים אחדים דווח על הגדלת החניכיים. שמירה על היגיינת הפה והשיניים עשויה למנוע תופעה זו.

שמות מסחריים

פנדיל Penedil טבע