פלוטיקזון
שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פלוטיקזון (Fluticasone) הוא חומר פעיל הנמצא במשאפים פליקסוטייד (Flixotide), סרטייד ובתרסיסים וטיפות לאף בשם פליקסונז, אלגרו, פלוטיתרים, אבאמיס וכן תכשירים נוספים. פלוטיקזון (Fluticasone) שייך למשפחת קורטיקו-סטרואידים ומשמש לטיפול מקומי באף או בריאות. פלוטיקאזון מפחית את הדלקת בדרכי הנשימה ומתאים למניעה ולשימוש רציף.


יעיל לטיפול ב

תכשירי פלוטיקזון (Fluticasone) לאף, כדוגמת פליקסונז, משמשים למניעה ולטיפול בנזלת אלרגית עונתית (קדחת השחת) או קבועה. פלוטיקזון (Fluticasone) מפחית נזלת, גודש, התעטשויות, גרד ודלקת ברירית האף.

פליקסוטייד, פליקסונז לאסתמה ונזלת אלרגית


בנוסף, פלוטיקזון (Fluticasone) הניתן בשאיפה, כגון פליקסוטייד או סרטייד, מיועד לטיפול מניעתי של אסתמה ולהקלת התסמינים של מחלת ריאות חסימתית כרונית.


הנחיות חשובות

אם התרופה נועדה לטיפול מניעתי באסתמה או באלרגיה, עליך להקפיד להשתמש בה באופן רציף וקבוע, על פי הוראות הרופא. חשוב לשטוף את הפה לאחר השימוש במשאף (פליקסוטייד או סרטייד) על מנת למנוע התפתחות זיהום פטרייתי. 


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בתרופות המכילות פלוטיקזון (Fluticasone) אם ידוע על רגישות לחומר הפעיל או למרכיבים אחרים בתרופה.

צור קשר עם הרופא במידה ואתה חווה ראייה מטושטשת או הפרעות ראייה אחרות, אשר יכולים להיות כתוצאה ממצבים כגון קטרקט או גלאוקומה.

תגובה עם תרופות אחרות: תרופות אנטי פטריתיות (ketoconazole ו- itraconazole), אנטיביוטיקה (clarithromycin(, תרופות לטיפול במחלת ה- HIV, תרופות אנטי דכאוניות, כגון וולבוטריין.

מידע

אופן נטילת התרופה: משאף ותרסיס לאף. תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום.טווח המינון: נזלת אלרגית: 2 לחיצות בכל נחיר, פעם ביום, או לחילופין לחיצה אחת בכל נחיר, פעם ביום. מינון מקסימלי - 200 מק"ג ליום.
אסטמה: שימוש במשאף – 88 מיקרוגרם, פעמיים ביום, כאשר המינון המרבי הוא עד 2000 מ"ג ליום.
תחילת השפעה: 3-7 ימים.משך השפעה: מספר ימים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, יש ליידע את הרופא. השפעות שליליות עלולות להופיע אם עוברים על המינון המומלץ באופן קבוע לאורך זמן.

אזהרות

הריון: במחקרים בחיות מעבדה במנות נמוכות מהמנה המירבית לשאיפה בבני אדם התגלו פגמים בעוברים האופיניים לתרופות קורטיקוסטרואידיות. אין מחקרים מבוקרים בנשים בהריון. יש לשקול את הסיכון לעובר לעומת התועלת. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: בטיחות השימוש בנשים מיניקות לא נקבעה. סביר שהשימוש במנה המומלצת לא יגרום לבעיות מיוחדות בתינוק.תינוקות וילדים: לא מומלץ לילדים מתחת לגיל 3. לילדים גדולים יותר יש להפחית את המינון לפי הגיל והמשקל.קשישים: לא צפויות בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות מיוחדותאלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדות. לאחר שימוש ממושך מאוד כדאי לבצע בדיקה לפעילות בלוטת יותרת הכליה לפני הפסקת הטיפול.ניטור: יש לדווח למנתח ולמרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של כיב או ניתוח באף, שחפת, זיהום בדרכי הנשימה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

התרופה נסבלת היטב על-ידי רוב החולים. שטיפת הפה לאחר כל שימוש תמנע פטרת של הפה והלוע.
כאבים בלשון ו/או בגרון

תרסיס:

תופעות לוואי שכיחות: דימומים, כאב ראש, יובש או גירוי באף או בגרון.

שכיחות לא ידועה :בעיות בעיניים כגון ראייה מטושטשת, פצעים באף

ישנן תרופות אשר עלולות להגביר את ההשפעה של פליקסונז תרסיס לאף וכתוצאה מכך הרופא שלך ירצה לבצע מעקב אחר מצבך אם אתה נוטל תרופות אלו (כולל מספר תרופות המשמשות לטיפול ב- HIV :ריטונאביר, קוביסיסטאט)
שמות מסחריים

אלגרו Allegro תרימה פליקסונאז Flixonase גלקסו סמית קליין פליקסונאז נאזול Flixonase Nasule גלקסו סמית קליין פליקסוטייד משאף ללא CFC Flixotide Inhaler CFC Free גלקסו סמית קליין פליקסוטייד נביולס Flixotide Nebules גלקסו סמית קליין פליקסוטייד דיסקוס Flixotide Diskus גלקסו סמית קליין אבמיס Avamys גלקסו סמית קליין פלוטיתרים Flutitrim תרימה