פלוקונאזול

שייך לקבוצת:
נוגדי פטריות, נוגדי פטריות ממשפחת azole
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פלוקונאזול היא תרופה חדשה לטיפול בפטרת. משתמשים בה בעיקר לטיפול בפטרת הנרתיק בנשים ולטיפול בפטרת של הפה והלוע בחולים עם ליקוי במערכת החיסון. היתרון העיקרי בטיפול בפטרת הנרתיק בפלוקונאזול הוא שניתן לקחת מנה אחת דרך הפה במקום טיפול של שבוע דרך הנרתיק. בשנים האחרונות החלו להשתמש בפלוקונאזול בטיפול בחולים עם פטריית הקנדידה בדם, ונראה שבחולים עם סוגים מסוימים של קנדידה (קנדידה אלביקנס, למשל) פלוקונאזול היא תרופה יעילה, בטוחה ונוחה יותר מאמפוטריצין (תרופה אחרת המשמשת לטיפול בחולים עם פטריה בדם).

תגובה עם תרופות אחרות: תרופה זו משפיעה על הרמות של תרופות רבות. יש ליידע את הרופא על כל תרופה שאתה נוטל לפני התחלת השימוש. [נוגדי קרישה]: פלוקונאזול עלולה להגביר את הפעילות של וארפארין. [תרופות לטיפול בסוכרת דרך הפה]: פלוקונאזול עלולה להגביר את השפעתן על הורדת רמת הסוכר. [פניטואין]: פלוקונאזול עלולה להעלות את רמת הפניטואין בדם. [אנטיהיסטאמינים (טרפנאדין, אסטמיזול}: תיתכן עלייה ברמות התרופות בדם והגברת הסיכון להפרעות בקצב הלב בעת מתן משולב של פלוקונאזול עם תרופות אלה. חולים שמקבלים טיפול משולב מסוג זה חייבים להיות במעקב צמוד. [סימטידין, הידרוכלורותיאזיד]: תיתכן עלייה ברמות פלוקונאזול בדם. [ריפאמפיצין]: תיתכן ירידה ברמות פלוקונאזול בדם. [ציקלוספורין, תאופילין, טאקרולימוס]: עלייה בריכוז תרופות אלה בדם. יש להתאים את המינון. [זידובוצין]: תיתכן עלייה בספיגה של זידובוצין. [ציסאפריד]: יש עלייה ברמת ציאפריד בדם ודיווחים על שינויים בתפקוד הלב. אין לתת ציסאפריד עם פלוקונאזול. [גלולות למניעת הריון]: תיתכן עלייה או ירידה ברמות ההורמונים בדם. המשמעות הקלינית של נתונים אלה אינה ברורה.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, אבקה לתרחיף, זריקות למתן תוך ורידי.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: 50-400 מ"ג ביום.תחילת השפעה: עשויים לחלוף מספר ימים עד שתורגש ההשפעה החיובית במלואה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: יש לקחת אחרי אוכל להפחית גירוי בקיבה. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: יש לקחת את מלוא הטיפול שנרשם. גם אם נראה שהזיהום חלף, מומלץ לא להפסיק את התרופה ללא ייעוץ רפואי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: הבטיחות לעובר אינה ידועה. במחקרים בחיות מעבדה התגלו פגמים בעוברים ולידות מוקדמות במנות פי 20 עד 60 מהמנה המומלצת בבני אדם. לא מומלץ להשתמש אלא אם התועלת לאם מצדיקה את הסכנה לעובר. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. לא מומלץ להשתמש בה בעת ההנקה.תינוקות וילדים: יעילות ובטיחות התרופה בילדים מתחת גיל 6 חודשים אינן ידועות. בילדים גדולים יותר המינון מופחת בהתאם למשקל ולגיל.קשישים: לא צפויות בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות מיוחדותאלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: תרופה זו ניתנת בדרך-כלל לזמן קצר. בחולים עם דיכוי חיסוני ניתנת התרופה לתקופות ממושכות, ולא ידוע על בעיות מיוחדות. ייתכן שבשימוש ממושך יתפתחו פטריות מסוימות העמידות להשפעת התרופה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

במנה בודדת לטיפול בפטרת של הנרתיק לא צפויות תופעות לוואי רציניות. גם בשימוש ממושך התרופה בדרך-כלל נסבלת היטב.

שמות מסחריים

דיפלוקן Diflucan פייזר ישראל פלוקאנול Flucanol רפא פלוקונאזול 150 Fluconazole 150 תרו תעשייה רוקחית טריקן Trican פייזר ישראל טריפלוקן Triflucan פייזר ישראל פלוקונאזול טבע Fluconazole Teva טבע פלוקו - אבניר Fluco-Avenir ביו-אבניר סטבילנול Stabilanol תרימה