פנובארביטאל

שייך לקבוצת:
בארביטוראטים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: גבוה

כללי


פנובארביטאל, הנמצא בשימוש כבר מעל 70 שנה, שייך לקבוצת תרופות הנקראות בארביטוראטים. שימושו העיקרי הינו בטיפול באפילפסיה. בעבר שימש חומר זה גם להשראת שינה ולהרגעה, אך היום קיימות תרופות בטוחות יותר למטרה זו. לטיפול באפילפסיה ניתן פנובארביטאל בדרך-כלל יחד עם תרופות אחרות נוגדות פירכוסים כגון פניטואין. פנובארביטאל מופיע גם כמרכיב בתכשירים נוגדי עווית לטיפול בתסמונת המעי הרגיז, אם כי אינו מומלץ במקרים רבים. החיסרון העיקרי של פנובארביטאל הינו בכך שהתרופה גורמת לתרדמה לא רצויה. עם זאת, בקרב ילדים וקשישים התרופה עלולה לגרום לעיתים לריגוש יתר.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: כל התרופות מסוג זה עלולות להגביר את ההשפעות המדכאות של פנובארביטאל. [קורטיקוסטרואידים]: פנובארביטאל עלול להפחית את השפעותיהם של קורטיקוסטרואידים. [נוגדי קרישה]: פנובארביטאל עלול להפחית את השפעותיהם של נוגדי קרישה. [גלולות למניעת הריון]: פנובארביטאל עלול להפחית את השפעותיהן של גלולות למניעת הריון. לפיכך, בשילוב התרופות יש להיוועץ ברופא. [נוגדי פרכוסים, כמו פניטואין וואלפרואט]: גורמים לעלייה בריכוז של פנובארביטאל בדם. [נוגדי כאב כמו פרופוקסיפן]: גורמים לעלייה בריכוז פנובארביטאל בדם. [אנטיביוטיקות כמו כלוראמפניקול]: בשילוב התרופות תיתכן עלייה בריכוז כלוראמפניקול ופנובארביטאל בדם. [דוקסיציקלין]: בנטילת התרופות יחד, תיתכן ירידה בריכוז דוקסיצילין בדם. [חוסמי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: מגבירים את ההשפעה של פנובארביטאל. [נוגדי פסיכוזה ונוגדי חרדה]: מתן תרופות אלה עם פנובארביטאל עלול להגביר את הסיכון להתקף אפילפטי. [ויגאבאטרים]: בשילוב התרופות תופיע ירידה בריכוז הפנובארביטאל בדם. [משתנים כמו פורוסמיד]: בנטילת התרופות יחד תיתכן עלייה בריכוז הפנובארביטאל בדם . [בולמי סידן כמו ניפדיפין ווראפאמיל]: תופיעה ירידה בהשפעה של תרופות אלה במתן יחד עם פנובארביטאל. [תאופילין, לבותירוקסין, ציקלוספורין, מטרונידאזול, איטראקונאזול, גריזופולבין]: במתן עם פנובארביטאל תיתכן ירידה של ריכוז תרופות אלה בדם. לפיכך, ייתכן שיהיה צורך לשנות את מינונן. [חיסון נגד שפעת]: יכול לגרום לעלייה בריכוז פנובארביטאל בדם בקרב חלק מהחולים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום.טווח המינון: יש להתאים את המינון באופן אינדיבידואלי.תחילת השפעה: טבליות: תוך 30-60 דקות.משך השפעה: 24-48 שעות (השפעה מסויימת עשויה להימשך עד 6 ימים).תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. יתכן שיהיה צורך בירידה הדרגתית במינון, מאחר שהפסקה פתאומית עלולה לגרום פירכוסים, אי שקט, רעד ונדודי שינה. מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של חוסר יציבות, חולשה רצינית, בלבול או איבוד ההכרה.

אזהרות

הריון: ידועים מקרים של פגיעה בעוברים ויש לשקול את הסכנה לעובר מול חיוניות הטיפול. יש להיוועץ ברופא.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם, ועלולה לגרום תרדמה אצל התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון .נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה בגלל האפשרות של ירידה בעירנות שגורמת התרופה. יש להיוועץ ברופא.אלכוהול: לעולם אין לשתות אלכוהול כאשר לוקחים פנובארביטאל. אלכוהול עלול להגיב בצורה מסוכנת עם תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: ניטור: יש לקחת דגימות דם תקופתיות כדי לבדוק את רמות התרופה בדם.
ההשפעה של פנובארביטאל על מערכת העצבים המרכזית עלולה להצטבר בשימוש ממושך ולגרום לתרדמה ועייפות מרובה. עם זאת, עשויה להתפתח סבילות לתרופה אשר תפחית השפעות אלה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, זרימת דם לקויה, הפרעות נשימה, פורפיריה, כאב מתמשך, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

רוב תופעות הלוואי של פנובארביטאל נובעות מהשפעותיו המדכאות על מערכת העצבים המרכזית. ניתן לעיתים להפחית תופעות אלה על-ידי הקטנת המינון בהשגחה רפואית.

שמות מסחריים

פנוברביטון Phenobarbitone רקח