פנוקסיבנזאמין

שייך לקבוצת:
חוסמי אלפא
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פנוקסיבנזאמין, המוכר עוד משנות הארבעים, הוא חוסם קולטני אלפא. התרופה משמשת להורדת לחץ הדם הגבוה הנצפה בפאוכרומוציטומה (גידול של יותרת הכליה המפריש הורמונים הגורמים עליית לחץ דם ניכרת), וכן לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה). הן בלוטת הערמונית והן צוואר שלפוחית השתן מכילים קולטני אלפא, וחסימה שלהם באמצעות פנוקסיבנזאמין משפרת את מתן השתן. חסרונה העיקרי של התרופה הוא בכך שתופעות הלוואי המשמעותיות שלה – ירידת לחץ דם במעבר משכיבה לעמידה והאצת הדופק – מגבילות את השימוש דווקא בקשישים, שהם אלה אשר זקוקים לה ביותר. הפחתת המינון פותרת בדרך-כלל את הבעיה.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות לטיפול ביתר לחץ דם]: פנוקסיבנזאמין עלול להגביר השפעת תרופות אלה, וייתכן שיהיה צורך בהקטנת המינון. [תכשירים סימפאתומימטיים]: תכשירים רבים המשמשים לטיפול בנזלת או באלרגיה ואינם זקוקים למירשם מכילים חומרים סימפאתומימטיים העלולים לגרום לעלייה מסוכנת בלחץ הדם ובקצב הלב בשילוב עם פנוקסיבנזאמין. [רזרפין]: חוסם את ההשפעה של ירידה בחום הגוף שיוצר פנוקסיבנזאמין.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: ערמונית מוגדלת; מנה התחלתית: 10 מ"ג ליום. מנת אחזקה: עד 80 מ"ג ליום. גידול יותרת הכליה: עד 60 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 2-4 שעות.משך השפעה: 12-24 שעות. חלק מההשפעות נמשכות 3-4 ימים.תזונה: כדאי להימנע מארוחות גדולות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של איבוד הכרה, עילפון או דפיקות לב.

אזהרות

הריון: לא בוצעו בדיקות בנשים הרות. להשתמש רק כשיש הכרח (C)הנקה: בטיחות השימוש לא הוכחה. מומלץ להימנע מהנקה בזמן הטיפול.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: התרופה עלולה לגרום לנפילת לחץ דם מוגזמת בקשישים. יש להשתמש בזהירות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום טשטוש.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להוריד את לחץ הדם בצורה מסוכנת בחולים הנוטלים פנוקסיבנזאמין.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, ארוע מוחי, פגיעה בתיפקוד הכליה, פורפיריה, מחלת ריאות, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעת הלוואי העיקרית - ירידת לחץ דם במעבר משכיבה לעמידה - מתבטאת בעיקר בסחרחורת וחולשה בשינויי תנוחה. התופעה חולפת בדרך-כלל עם המשך השימוש או הפחתת המינון.

שמות מסחריים

דיבנילין Dibenyline פארמהטים