פנטוקסיפילין

שייך לקבוצת:
תרופות המשפיעות על זרימת הדם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פנטוקסיפילין משפרת את זרימת הדם באמצעות הפחתת הצמיגות שלו. התרופה מגבירה את זרימת הדם בחולים עם חסימה כרונית של העורקים בגפיים. מנגנון הפעולה של תרופה זו אינו ברור לחלוטין, אך נראה שבאמצעות שיפור זרימת הדם ושיפור הגמישות של תאי הדם היא משפרת את חימצון הרקמות בקצוות הגוף. פנטוקסיפילין ניתנת בדרך-כלל לאנשים הסובלים מצליעה וכאב בהליכה עקב חסימות בכלי הדם.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי קרישה]: פנטוקסיפילין עלולה להגביר את ההשפעה של נוגדי קרישה. [תרופות לטיפול ביתר לחץ דם]: פנטוקסיפילין עלולה להגביר את השפעתן של תרופות אלה ולהביא לירידה נוספת בלחץ הדם. [תאופילין]: תיתכן עלייה ברמות תאופילין בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות לשחרור מושהה.תדירות וזמן נטילה: 3 פעמים ביום עם האוכל.טווח המינון: 1200 מ"ג ביום.תחילת השפעה: ייתכן שיחלפו 2-4 שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 3 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון לא נקבעה. בחיות מעבדה במנות פי 11 ויותר מהמנה המירבית בבני אדם לא התגלו פגמים בעוברים, אם כי נמצאה ספיגה מוגברת של התרופה. ניתן לקחת אם יש צורך חד-משמעי בתרופה והיא עולה על סיכון אפשרי לעובר. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם רצוי להימנע מהנקה בזמן הטיפול, או לא להשתמש בתקופת ההנקה.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים לא הוכחה. לא מומלץ להשתמש מתחת גיל 18.קשישים: לא צפויות בעיות מיוחדותנהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: ההשפעה החיובית מופיעה רק כעבור 2-4 שבועות, ומומלץ להמשיך בטיפול עד 8 שבועות כדי להחליט על יעילותו. במחקרים שונים הוכחו היעילות והבטיחות של התרופה לתקופה של חצי שנה.ניטור: מומלץ לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת לב, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

במינון המקובל השכיחות של תופעות לוואי נמוכה.

שמות מסחריים

אוקסופורין 400 SR Oxopurin 400 SR דקסל פנטוקסיפילין-טבע Pentoxifylline-Teva טבע טרנטאל 400 Trental 400 סנופי אוונטיס