פניטואין
שייך לקבוצת:
פרכוסים, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פניטואין (דיפנילהידנטואין), תרופה הידועה מאז 1930, נפוצה בשימוש בטיפול לטווח ארוך בסוגים רבים של אפילפסיה, כולל 'המחלה הגדולה' (grand mal)  - התקף כללי - ואפילפסיה של אונת הרקה (temporal lobe epilepsy).
פניטואין (Phenytoin) מפחית את הסיכון לפירכוסים על-ידי הפחתת שחרור המטענים החשמליים בתוך המוח. במשך השנים נמצאו לפניטואין שימושים נוספים, בעיקר בטיפול בחולים עם כאב העצב המשולש ובתיקון של הפרעות קצב מסוימות.
במהלך הטיפול בתרופה יש לבצע בדיקות תקופתיות של רמת פניטואין בדם.
מכיוון שתופעות לוואי מסוימות של פניטואין (כגון תפיחות קבועה של החניכיים) בולטות יותר אצל ילדים, נותנים אותו לילדים רק כאשר תרופות אחרות אינן מתאימות. רצוי להימנע, אם אפשר, משימוש בפניטואין אצל נשים צעירות.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: תרופות רבות עלולות להגיב עם פניטואין ולגרום לעלייה או לירידה ברמות פניטואין בדם. ייתכן שיהיה צורך בהתאמת המינון של פניטואין כאשר לוקחים תרופות אחרות. יש להיוועץ ברופא. [אמיוודארון, כלוראמפניקול, דיאזפאם, כלורדיאזפוקיד, אסטרוגנים, חוסמי H2, האלותן, איזוניאזיד, מתילפנידאט, פנותיאזינים, סליצילאטים, סוקסינאמיד, סולפונאמיד, טולבוטאמיד, טראזודון]: תרופות אלה גורמות לעלייה ברמות פניטואין בדם. [קארבאמאזפין, שימוש כרוני באלכוהול, רזרפין, סוכראלפאט, תכשירים המכילים סידן]: גורמים לירידה ברמת פניטואין בדם. [פנובארביטאל, ואלפרואט]: עלולים לגרום לעלייה או לירידה ברמות פניטואין בדם. [נוגדי דיכאון טריציקליים]: גוברת הסכנה להגברת הפירכוסים בחולים. [קורטיקוסטרואידים, נוגדי קרישה מסוג קומדין, דיגוקסין, דוקסיציקלין, אסטרוגנים, פורוסמיד, גלולות למניעת הריון, כינידין, ריפאמפין, תאופילין: ירידה בפעילות של תרופות אלה כשהן ניתנות עם פניטואין.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, תרחיף, זריקות.תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום עם אוכל או מים.טווח המינון: מבוגרים: 150-600 מ"ג ליום. ילדים: 5-8 מ"ג לק"ג ליום.תחילת השפעה: עשויים לחלוף 7-10 ימים עד שההשפעה הנוגדת פירכוסים תורגש במלואה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: לעיתים עלול להופיע מחסור בחומצה פולית ובוויטאמין D. יש להקפיד על תזונה מאוזנת המכילה ירקות ירוקים טריים.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה לא רגילה או בלבול. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: דווח על מומים ביילוד, אך קשה לקבוע חד-משמעית אם מומים אלה נובעים מן התרופה או מן המחלה. בכל מקרה יש לשקול את התועלת מול הסכנה לעובר.

בעיות קרישה אצל עוברים שנולדו אפשר למנוע על-ידי מתן ויטמין K לאימהות לפני הלידה וליילודים מייד לאחר לידתם. יש להיוועץ ברופא.
הנקה: אין עדות לסיכוןתינוקות וילדים: . אצל ילדים קיימת סבירות גבוהה יותר לצמיחת יתר של החניכים ושל שיער הגוף.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון .נהיגה: ייתכן שיהיה צורך להימנע מנהיגה בגלל ההשפעות המרדימות של תרופה זו. יש להיוועץ ברופא.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול לשנות את השפעות התרופה.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: קיים סיכון מה להפרעות בתאי הדם. שימוש ממושך עלול גם לגרום לתופעות לוואי בעור, בחניכיים ובעצמות, ולערער את האיזון בסוכרת. כמו-כן תוארה הגדלה של קשרי לימפה. 

ניטור: יש לבצע בדיקות תקופתיות של רמת פניטואין בדם  כדי לנטר את רמות התרופה בגוף ואת ההרכב והכימיה של תאי הדם.
ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, פורפיריה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

לפניטואין יש כמה תופעות לוואי, רובן מופיעות לאחר שימוש ממושך. אם תופעות אלה מחמירות, הרופא עשוי לרשום תרופה נוגדת-פירכוסים אחרת.

שמות מסחריים

דילנטין Dilantin פייזר ישראל אפנוטין Epanutin פייזר ישראל