אינסולין
שייך לקבוצת:
אינסולין
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אינסולין הוא הורמון המיוצר על ידי הלבלב. נוכחותו חיונית למיגוון פעילויות הקשורות בחילוף החומרים, שהמוכרת בהן היא בקרת רמת הסוכר בדם. אינסולין ידוע כתרופה מאז שנות ה-20, והוא ניתן בהזרקה כתוספת או כתחליף לאינסולין טבעי בטיפול בסוכרת. אינסולין הוא הטיפול היעיל היחיד בסוכרת נעורים (סוכרת התלויה באינסולין), והוא ניתן גם לטיפול בסוכרת המתפתחת אצל מבוגרים. יש להשתמש בו בשילוב עם תזונה מבוקרת בקפידה, ייתכן שיהיה צורך בשינוי המינון של אינסולין במקרים של מחלה, הקאה, שינויים בתזונה או ברמת הפעילות הגופנית. קיים מיגוון רחב של תכשירי אינסולין, הפועלים לזמן קצר, בינוני או ממושך. לעתים קרובות נותנים שילובים של סוגים שונים של אינסולין. אנשים המקבלים אינסולין חייבים לשאת עמם כרטיס או תג אזהרה, כדי שבמקרה של איבוד ההכרה יוכלו לקבל את הטיפול הדרוש.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: תרופות רבות מגבירות את הסיכון של רמת סוכר נמוכה מדי: תרופות אנטיביוטיות מסוימות, מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI), תרופות לסוכרת הנלקחות דרך הפה. [קורטיקוסטרואידים ותרופות משתנות] עלולים להתנגד להשפעת האינסולין. [חוסמי בטא] עלולים להשפיע על כמות האינסולין הדרושה ולהסוות סימני אזהרה של רמת סוכר נמוכה מדי. [גלולות למניעת הריון] מחלישות את ההשפעה ההיפוגליקמית של אינסולין.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות, עט להזרקה.תדירות וזמן נטילה: משתנה לפי התכשיר או התכשירים ולפי הצרכים האינדיבידואלים של החולה, בדרך-כלל 1-4 פעמים ביום, 30-45 דקות לפני האוכל, וכן לפני השינה.טווח המינון: המינון וסוג התכשיר נקבעים על פי צרכי החולה.תחילת השפעה: פעולה קצרת טווח: 30-60 דקות. פעולה בעלת טווח בינוני או ממושך: 1-4 שעות.משך השפעה: פעולה קצרת טווח: 6-8 שעות; בעלת טווח בינוני 18-26 שעות פעולה ממושכת: 28-36 שעות.תזונה: דרושה תזונה דלת פחמימות ושומנים. יש לנהוג לפי הוראות הרופא.אחסון: לשמור במקרר אך לא להקפיא. מלא אחר ההוראות שעל המיכל.מנה שנשכחה: יש להיוועץ ברופא. הפעולה הנכונה תלויה במינון ובסוג האינסולין.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקתה עלולה לגרום לבלבול ולאיבוד ההכרה.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. עשויים להבחין בתסמינים המצביעים על רמת סוכר נמוכה מדי בדם כגון עילפון, רעב, הזעה, רעד, בלבול או כאב ראש. אם מופיעים תסמינים אלה, קח מייד מזון או משקה עתיר-סוכר. דרושה פעולת חירום במקרה של עוויתות או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: אין די מחקרים, אך היתרון המתקבל מטיפול עם אינסולין עולה לאין ערוך על החיסרון של סוכרת לא מאוזנתהנקה: אין עדות לסיכוןתינוקות וילדים: יש צורך בהתאמת המינון.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: בדרך כלל אין בעיה, אך מאמץ גופני משנה את הדרישה לאינסולין ולסוכר. יש להימנע מנהיגה אם מופיעים סימני אזהרה המצביעים על רמת סוכר נמוכה מדי בדם.אלכוהול: יש לצמצם בצריכת אלכוהול. משקאות אלכוהולים עלולים להפר את איזון הסוכר.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. ניטור: דרוש ניטור סדיר של רמות סוכר בשתן ו/או בדם.ניטור: ייתכן שתזדקק ליותר אינסולין בזמן הניתוח, ויש צורך לנטר את רמת הגלוקוז בדם בזמן הניתוח ולאחריו. יש ליידע את המנתח או את הרופא המרדים על הסוכרת שלך לפני כל ניתוח.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית לאינסולין בעבר, נטילת תרופות אחרות, שינוי בטיפול תרופתי קיים

תופעות לוואי


אזהרות מיוחדות

יש לוודא כי זהו סוג האינסולין הנכון לשימוש. בשימוש בהזרקה,  ההזרקה הינה תת-עורית בלבד.


תסמינים כגון סחרחורת, הזעה, חולשה ובלבול מצביעים על רמת סוכר נמוכה מדי בדם. תגובות אלרגיות קשות (פריחה, התנפחות וקוצר נשימה) הן נדירות.

שמות מסחריים

הומלוג ליספרו Humalog Lispro אילי לילי הומולין Humulin אילי לילי אינסולין אקטרפיד Insulin Actrapid נובו נורדיסק אינסולין אינסולטרד Insulin Insulatard נובו נורדיסק מיקסטרד Mixtard נובו נורדיסק אינסולין מונוטרד Insulin Monotard נובו נורדיסק אינסולין נובולט אקטרפיד Insulin Novolet Actrapid נובו נורדיסק אינסולין נובולט אינסולטרד Insulin Novolet Insulatard נובו נורדיסק אינסולין נובולט מיקסטרד Insulin Novolet Mixtard נובו נורדיסק אינסולין אולטרטרד Insulin Ultratard נובו נורדיסק לאנטוס Lantus סנופי אוונטיס נובומיקס Novomix נובו נורדיסק נובוראפיד Novorapid נובו נורדיסק לבמיר Levemir נובו נורדיסק אפידרה Apidra סנופי אוונטיס היומאלוג מיקס 50 Humalog Mix 50 אילי לילי הומלוג NPL Humalog NPL אילי לילי אקטרפיד פנפיל Actrapid Penfill נובו נורדיסק אינסולטרד Insulatard נובו נורדיסק רייזודג Ryzodeg נובו נורדיסק טרגלודק Tregludec נובו נורדיסק