פנילאפרין
שייך לקבוצת:
תכשירים סימפאתומימטיים
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פנילאפרין נפוץ מאד בשימוש להפחתת גודש באף. הוא מופיע כמרכיב במיגוון של תכשירים לטיפול מקומי להקלת התסמינים של קדחת השחת והצטננויות. פעולתו אומנם פחות חזקה מזו של מפחיתי גודש אחרים, אך היא ממושכת יותר, עם פחות תופעות לוואי. מנות קטנות של התרופה יכולות להפחית את תחושת הצריבה בעין בדלקת הלחמית על-ידי כיווץ כלי דם ברירית העין. משתמשים בפנילאפרין גם להרחבת האישון בבדיקות עיניים ובניתוחי עיניים. יש להיזהר ולא לעבור את המינון המומלץ; מינון גבוה מדי עלול להגביר את הגירוי בעין וליצור גודש ונפיחות במעברי האף. מינון גבוה או שימוש ממושך בפנילאפרין עלול לגרום להישנות הסתימות באף ולעלייה בלחץ הדם ובקצב פעימות הלב; אנשים הסובלים מבעיות בלב או מלחץ דם גבוה חייבים על-כן להימנע משימוש ממושך וממינונים גבוהים של תרופה זו.

תגובה עם תרופות אחרות: [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI) וחוסמי בטא]: קיים סיכון לעלייה מסוכנת בלחץ הדם אם לוקחים פנילאפרין יחד עם תרופות אלה. אין לקחת פנילאפרין בזמן טיפול עם מעכבי מונואמין אוקסידאז ותוך 14 יום מסיום טיפול בתרופות אלה. [תרופות להורדת לחץ דם]: פנילאפרין עלול להגיב עם תרופות אלה ולהתנגד להשפעתן.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קפליות, טיפות ותרסיס לאף, טיפות אוזניים ועיניים. תדירות וזמן נטילה: טיפות עיניים: עד 4 פעמים ביום; טיפות אף: כל 3-6 שעות.טווח המינון: מבוגרים: לפי ההוראות על גבי התכשיר. ילדים: לפי ההוראות על גבי התכשיר.תחילת השפעה: תוך דקות אחדות.משך השפעה: 4-6 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום גירוי בעיניים או דפיקות לב. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין מחקרים בנשים הרות. יש לשקול סכנה מול תועלת. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ לתינוקות בדרך כלל.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש הראייה.אלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש להימנע משימוש סדיר ממושך, מכיוון שעם הפסקת התרופה עלולים התסמינים לחזור ביתר שאת.ניטור:

דווח לרופא במקרה של תעוקת חזה, יתר לחץ דם, ברקית (glaucoma), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

לפנילאפרין פחות תופעות לוואי מאשר להרבה תרופות אחרות מקבוצה זו, זאת בגלל השפעתו המועטה על מערכת העצבים המרכזית. רוב התסמינים קשורים לשימוש תכוף, ויש לדווח עליהם לרופא מייד.

שמות מסחריים

אפרין 10 Efrin 10 דר פישר