פסאודואפדרין

שייך לקבוצת:
נוגדי גודש, תכשירים סימפאתומימטיים
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פסאודואפדרין הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות סינופד, אפלפי, טיפטיפות אפלפי. פסאודואפדרין שייך לקבוצת אלפא-אגוניסטים ודומה לאדרנלין, שמכווץ את כלי הדם.


יעיל לטיפול ב:  

פסאודואפדרין (סינופד, נוסידקס, אפלפי) משמש להפחתת גודש באף ובסינוסים במקרי נזלת ויראלית, כמו בהצטננות, או נזלת אלרגית כמו בקדחת השחת. בנוסף, פסאודואפדרין מסייע גם להפחית את הגודש בחצוצרת השמע (הצינור המחבר את האוזן התיכונה עם החלל שמאחורי האף) בדלקת אוזניים באוזן התיכונה.


פסאודואפדרין מהווה גם מרכיב בתכשירים רבים נוספים בצורת טבליות, כמוסות, סירופ, טיפות לבליעה, שיחד עם חומרים אחרים מיועדים להקלה על תסמיני הצטננות, אלרגיה ושפעת.


הנחיות חשובות

אם לא חל שיפור במצבך בתוך שבעה ימי טיפול בתכשיר עם פסאודואפדרין (סינופד, נוסידקס, אפלפי), עליך לפנות לרופא. 

כמו כן, תרופות המכילות פסאודואפדרין אינן מיועדות לפעוטות מתחת לגיל שנה ומצריכות מרשם רופא עבור ילדים בגילאים 1-6 שנים.


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בתרופות המכילות פסאודואפדרין (סינופד, נוסידקס, אפלפי) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים האחרים של התרופה.

-אם אתם סובלים ממחלות הבאות: לחץ דם גבוה, מחלת לב איסכמית, מחלת כלי דם חסימתית, סוכרת, פעילות יתר של בלוטת התריס, מחלת כליות חמורה, גלאוקומה, הגדלה של בלוטת הערמונית או גידול נדיר בבלוטת האדרנל מסוג פאוכרומוציטומה.

-אם הטיפול עבור תינוק מתחת לגיל שנה.

-אם את בהריון או מניקה.

-אם אתם מקבלים טיפול מקביל בתרופות נוספות להקלת הגודש בדרכי נשימה עליונות, לרבות טיפות או תרסיסים לאף בתרופות מקבוצת מעכבי MAO  לדיכאון. יש להמתין 14 יום מהפסקתן עד שיהיה אפשר להשתמש בתכשירים המכילים פסאודואפדרין בבליעה.תגובה עם תרופות אחרות: שילוב תרופות המכילות פסאודואפדרין עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

תרופות להורדת לחץ דם - תיתכן ירידה בהשפעת התרופות על לחץ הדם.
תרופות המעוררות את מערכת העצבים - הגברת הסיכון לתופעות לוואי כמו פרכוסים ועלייה בלחץ הדם.
נוגדי דיכאון מסוג מעכבי MAO, תרופות מסוימות לפרקינסון, דיכוי תיאבון, פורזולידון, איזוקרבוקסיד, תרופות אנטי-פסיכוטיות - סיכון לעלייה מסוכנת בלחץ הדם. יש לחכות לפחות 14 יום אחרי הפסקת הטיפול בתרופות אלה ולפני טיפול בתרופות המכילות פסאודואפדרין.
דיגוקסין - תיתכן עלייה ברגישות הלב להשפעת התרופה פסאודואפדרין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קפליות, כמוסות לשחרור מושהה, סירופ, טיפות לשתייה.תדירות וזמן נטילה: כל 6-8 שעות.טווח המינון: מבוגרים: עד 240 מ"ג ליום. ילדים: גיל 6-12: 60-120 מ"ג ליום. ילדים בגילאים 1-6 שנים - בהתאם להנחיית רופא.
תכשירים לשחרור מושהה אינם מומלצים מתחת לגיל 12. תחילת השפעה: תוך 15-30 דקות.משך השפעה: טבליות וסירופ: 4-6 שעות. כמוסות לשחרור מושהה: 8-12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום חשוך וקריר (עד 25 מעלות), הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור. מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין ליטול שתי מנות של פסאודואפדרין יחד. הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. תסמינים של מינון עודף של פסאודואפדרין כוללים: אי שקט, דופק מהיר וחזק, עלייה בלחץ הדם, הפרעה במתן שתן, בחילה או הקאה, צמא מוגבר או פרכוסים.
.

אזהרות

הריון: אינו מומלץ בהריון בשל מידע מוגבל לגבי השפעתו ותכונות של כווץ כלי דם. הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בדרך כלל לא לוקחים פסאודואפדרין לתקופות ממושכות. אין לקחת תרופה זו יותר מ-7 ימים אלא בעצת רופא. שימוש ממושך בפסאודואפדרין עלול לגרום גודש חוזר קשה. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, יתר לחץ דם, ברקית (glaucoma), סוכרת, פעילות יתר של בלוטת התריס, קשיי השתנה, נטילת תרופות אחרות, מחלת כליה, אצירת שתן

תופעות לוואי

מינונים גבוהים של פסאודואפדרין עלולים לגרום לחרדה, בחילה, סחרחורת, הרגשת קור בידיים וברגליים. לעיתים נדירות יתכנו גם עלייה בלחץ תוך עיני או בלחץ הדם, דפיקות לב, כאב ראש, עצבנות, נדודי שינה, בחילות או הקאות, כאב ראש, יובש בפה - במקרים אלו מומלץ לפנות לרופא. 

במקרה של תופעות הבאות יש להפסיק את נטילת התרופות שמכילות פסאודואפדרין ולפנות מיד לטיפול רפואי :

תגובה אלרגית קשה (קשיי נשימה, חום, נפיחות בפנים, בצוואר, בלשון או בגרון, פריחה חמורה, גירוד או כאב בקיבה.

הפרעות בקצב הלב, דופק חזק ומהיר, יתר לחץ דם, חרדה, רעד, אצירת שתן (בגברים),  חום, או אף פריחה מוגלתית

הזיות ופרנויה (נדיר), דווח במיוחד בילדים.

שמות מסחריים

סינופד Sinufed תרימה טיפטיפות אפלפי Tiptipot Afalpi כצט אפלפי Afalpi כצט קלסינוס Kalsinus סם-און