פסיליום
שייך לקבוצת:
תרופות משלשלות מגדילות נפח
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פסיליום הוא חומר המגדיל את נפח הצואה. הוא מופק מצמח הפלנטאגו מאז 1934. משתמשים בו לטיפול בעצירות במחלת המסעפת (דיברטיקולוזיס) ובתסמונת המעי הרגיז. פסיליום נוטלים דרך הפה, בדרך-כלל בצורת אבקה או גרגרים מומסים במים. התרופה מגיעה אל המעי, שם היא סופגת מים בכמות הגדולה פי 25 מנפחה, וכך היא מרככת את הצואה ומגדילה את נפחה. עשויים לחלוף שבועיים עד שיורגש שיפור בהרגלי היציאה. משתמשים בפסיליום גם להפחתת תדירות היציאות ולהגברת המוצקות שלהן אצל אנשים הסובלים משלשול מימי מתמשך, או כאלה שעברו ניתוח במעי הגס. יש להרבות בשתייה עם נטילת תרופה זו; אם כמות הנוזלים אינה מספקת, התרופה עם הצואה עלולות להתייבש ולחסום את המעי. תופעות הלוואי נדירות. פסיליום עלול לגרום להתנפחות ולעודפי גז אצל חלק מהאנשים, במיוחד בתחילת הטיפול. אין לקחת תרופה זו ללא ייעוץ רפואי לטיפול בעצירות המלווה בכאב בטן חזק, בגלל הסיכון של חסימת המעי.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: פסיליום עלול להפחית את ספיגתן של תרופות רבות. עקב כך יש לקחת פסיליום שעתיים לפני או שעתיים אחרי מתן כל תרופה אחרת.

מידע

אופן נטילת התרופה: אבקה להכנת תרחיף. תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום עם מים או מיץ פירות, עדיף אחרי האוכל.טווח המינון: מבוגרים: 2.5-30 גרם ליום. ילדים: מעל גיל 6: 1.25-15 גרם ליום.תחילת השפעה: תוך 12-24 שעות.משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: יש להרבות בשתיית נוזלים, לפחות 6-8 כוסות ביום.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. חזור לזמני הנטילה הרגילים לאחר מכן.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין עדות לסיכון לתינוק המתפתח (B)הנקה: אין עדות לסיכוןתינוקות וילדים: רק לפי עצת הרופא לילדים מעל גיל 6קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור:

דווח לרופא במקרה של דימום לא מוסבר מהחלחולת, קשיי בליעה, סוכרת, הצרות ידועה של המעי, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות לוואי קשות הן נדירות, אך אם סובלים מכאב בטן חזק או מתמשך לאחר השימוש בתרופה זו, כמו בכל תרופה משלשלת, יש לפנות לרופא.

שמות מסחריים

קונסיל איזי מיקס Konsyl Easy Mix פארמהטים קונסיל תפוזים Konsyl Orange פארמהטים