פראבאסטאטין
שייך לקבוצת:
סטאטינים - מעכבי HMG-CoA reductase, תרופות להורדת רמת שומנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פראבאסטאטין היא תרופה המשמשת לטיפול בחולים שיש להם רמה גבוהה של כולסטרול בדם. תרופה זו חוסמת את פעולת האנזים הדרוש לייצור כולסטרול בכבד, וכתוצאה מכך רמת הכולסטרול בדם יורדת. היא ניתנת לאנשים עם רמה גבוהה של כולסטרול שנמצאים בסיכון לפתח טרשת עורקים ומחלת לב, ושלא ניתן להפחית את רמת הכולסטרול בדמם בשיטות אחרות. במחקרים מבוקרים נמצא כי הפחתת רמת הכולסטרול יעילה במניעת נזק נוסף באנשים שכבר סובלים ממחלת לב ושרמת הכולסטרול בדמם גבוהה. לעיתים נדירות מאוד גורמת פראבאסטאטין למחלת שריר; במקרה של הופעת כאב בשרירים יש להפסיק מייד את הטיפול ולפנות לרופא.

תגובה עם תרופות אחרות: [איטראקונאזול]: עלייה ברמות פראבאסטאטין בדם. [כולסטיראמין, כולסטיפול]: ירידה בספיגה של פראבאסטאטין. אם לוקחים פראבאסטאטין שעה לפני או 4 שעות אחרי מתן תרופות אלה אין ירידה משמעותית בספיגת פראבאסטאטין ויש ירידה משמעותית יותר של הכולסטרול בדם. [נוגדי חומצה (לא סימטידין)]: משפיעים על הספיגה של פראבאסטאטין. [ציקלוספורין]: תיתכן עלייה ברמות פראבאסטאטין בדם. [אריתרומיצין, ציקלוספורין, ניאצין ופיבראטים]: שימוש בו זמני בפראבאסטאטין ובתרופות מסוג זה מגביר את הסיכון של פגיעה בשרירים ופגיעה משנית בכליות. לכן לא נותנים תרופות אלה בשילוב עם פראבאסטאטין, אלא אם התועלת עולה על הסיכון.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום לפני השינה. במינון גבוה ניתן לחלק את המנה.טווח המינון: מנת התחלה: 10-20 מ"ג ביום. מנת אחזקה: 10-40 מ"ג ביום.תחילת השפעה: שבועיים. עשויים לחלוף 4-6 שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: רצוי לשלב את הטיפול בתרופה זו עם תזונה דלה בכולסטרול.אחסון: לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 8 שעות, דלג על המנה הזו וקח את המנה הבאה כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. הפסקה מוקדמת מדי של הטיפול עלולה להביא לחזרת הכולסטרול לרמה גבוהה.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין נתונים על השפעת התרופה על העובר, אך כיוון שתרופה אחרת בקבוצה זו עשוייה לגרום למומים בעובר, והתועלת של השימוש בזמן ההריון אינה עולה על הסכנה לעובר, לא ניתנת תרופה זו בהריון (X)הנקה: לא יודעה ההשפעה. לא ניתן לנשים מיניקות.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: לא צפויות בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: כמות רבה של אלכוהול עלולה לגרום לעלייה ברמת הכולסטרול. מומלץ להגביל את כמות האלכוהול.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הפרעות בתיפקודי הכבד ניצפו בחלק מהחולים בשימוש ממושך. יש לבדוק בצורה סדירה את אנזימי הכבד בדם. ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת שרירים, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

בדרך-כלל התרופה נסבלת היטב על-ידי מרבית החולים. לעיתים נדירות היא עלולה לגרום להפרעה בתפקודי הכבד או לכאב או חולשת שרירים. במקרה זה יש להפסיק את הטיפול ולדווח לרופא מייד.

שמות מסחריים

פראבאסטאטין-טבע Pravastatin-Teva טבע פרבליפ Pravalip יוניפארם סטאבניר Stavenir ביו-אבניר