פראזוסין

שייך לקבוצת:
חוסמי אלפא, מרחיבי כלי דם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פראזוסין הוא תרופה לטיפול ביתר לחץ דם; התרופה מורידה לחץ דם גבוה על-ידי הרפיית השרירים בדפנות כלי הדם, ומביאה להרחבת כלי הדם ולהקלה על זרימת הדם. מסיבה זו פראזוסין ניתן לעיתים גם לאנשים הסובלים מאי-ספיקת לב או ממחלת ריינו (Raynaud), המאופיינת על-ידי זרימת דם לקויה לכפות הידיים והרגליים. בדרך-כלל פראזוסין ניתן יחד עם חומר משתן; ביתר לחץ דם בינוני עד קשה אפשר לתת פראזוסין יחד עם חוסמי בטא או תרופות אחרות להורדת לחץ דם. אפשר גם לתת פראזוסין במינון נמוך להקלת התסמינים הנגרמים על-ידי בלוטת ערמונית (פרוסטטה) מוגדלת. תופעות לוואי של סחרחורת ועילפון שכיחות בתחילת הטיפול עם פראזוסין בגלל הנפילה הניכרת בלחץ הדם או העלייה בקצב הלב. לכן המנה הראשונה צריכה להיות נמוכה, ויש לתת אותה כאשר החולה שוכב. מאוחר יותר ניתן להעלות את רמת המינון לפי הצורך.

תגובה עם תרופות אחרות: [משתנים ותרופות להורדת לחץ דם]: אלה מגבירים את ההשפעה של פראזוסין על הורדת לחץ הדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 2-3 פעמים ביום עם אוכל.טווח המינון: מבוגרים: יתר לחץ דם: 0.5 מ"ג (מנה התחלתית), עם העלאת המינון לפי הצורך עד 20 מ"ג ליום. בלוטת ערמונית מוגדלת: עד 4 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך שעתיים.משך השפעה: 7-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקתה עלולה לגרום לעלייה בלחץ הדם.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. אם מופיעים חולשה, עילפון או דפיקות לב, יש לפנות מייד לחדר מיון.

אזהרות

הריון: במינונים גבוהים בהרבה מהמינון המירבי בבני אדם התגלו שינויים בעוברי חיות מעבדה. במחקרים עם פראזוסין בשילוב עם תרופות שונות להורדת לחץ דם לא התגלו פגמים בעוברי נשים בהריון. למרות זאת אין די מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה. יש לשקול תועלת מול סיכון לעובר. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

פראזוסין עלול לגרום סחרחורת ועילפון כאשר קמים משכיבה או מישיבה, לכן חשוב לתת את המנה הראשונה של התרופה כאשר החולה נמצא בשכיבה; עליו להישאר במצב שכיבה לפחות 3 שעות לאחר לקיחת התרופה. חלק מהתסמינים הקלים, כגון כאב ראש ובחילה, חולפים בשימוש ממושך, אם כי הדבר עלול לקחת עד 3 חודשים.

שמות מסחריים

היפוטנס Hypotens דקסל