איפראטרופיום ברומיד

שייך לקבוצת:
מרחיבי סימפונות, תרופות אנטיכולינרגיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

איפראטרופיום ברומיד, אשר נכנס לשימוש כתרופה מרחיבת סימפונות ב-1975, משמש לטיפול במחלות חסימתיות הפיכות של דרכי האוויר, במיוחד בחולים עם דלקת כרונית של הסימפונות (ברונכיטיס). בגלל השפעתה האיטית של התרופה אין היא מומלצת לשימוש בהתקפים חריפים של אסטמה.

התרופה, המהווה נגזרת של אטרופין, מעכבת את השפעתו של אצטילכולין על עץ הסימפונות, וגורמת בכך להרחבת הסימפונות ולהקלת הנשימה. איפראטרופיום ניתן רק בשאיפה, ועל כן לא צפויות בדרך-כלל תופעות לוואי משמעותיות. לאחרונה נכנס לשימוש תכשיר התזה לאף לטיפול בנזלת אלרגית.

לתרופה 3 צורות מתן, כאשר בצורת תרסיס אף ניתן להשיגה ללא מרשם ובצורות משאף ותמיסה לאינהלציה התרופה דורשת מרשם רופא.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: כאשר נוטלים איפראטרופיום ברומיד יחד עם תרופות אחרות הניתנות בהשאפה, מומלץ לשמור על מירווח של 5-10 דקות בין התרופות.

מידע

אופן נטילת התרופה: משאף ותמיסה לאינהלציה - במרשם רופא.
תרסיס לאף - ללא מרשם.תדירות וזמן נטילה: 3-4 פעמים ביום.טווח המינון: גילאים 12-6 שנים: 40-20 מיקרוגרם (2-1 שאיפות) 3 פעמים ביום. אינהלציה - ילדים: 7-5 מיקרוגרם/ק"ג עד 3 פעמים ביום.
מבוגרים: משאף: 80-320 מיקרוגרם ליום. אינהלציה מבוגרים: 400-2000 מיקרוגרם ליום. התזה לאף: 1-2 התזות לכל נחיר 4 פעמים ביום.תחילת השפעה: תוך 5-15 דקות.משך השפעה: 4-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון טרם הוכחה. לא מומלץ להשתמש בזמן הריון, אלא אם אין ברירה אחרת (B)הנקה: ניתן להשתמש בתרופה באופן בטוח.תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של ברקית (glaucoma), קשיי השתנה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

כיוון שהתרופה כמעט שאינה נספגת מהריאות לדם, נדיר שתהיינה לה תופעות לוואי חמורות. התופעה השכיחה ביותר היא יובש באף ובגרון.

שמות מסחריים

אירובנט Aerovent טבע אטרובנט Atrovent טבע