פרדניזון

שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פרדניזון (Prednisone) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות בשם פרדניזון ולודוטרה – הורמון קורטיקו-סטרואידי סינתטי, שדומה להורמון הקורטיזול שמיוצר בבלוטת יותרת הכליה. לפרדניזון השפעה נוגדת דלקת ממושכת, לכן שמשמש לטיפול במגוון מצבים דלקתיים שמגיבים לקורטיקו-סטרואידים.אישה מבוגרת סובלת מכאבים במפרקי האצבעות בשל דלקת פרקים
יעיל לטיפול ב

פרדניזון יעיל במיוחד להקלת תסמינים של אלרגיה קשה ודלקות מפרקים שונות . בנוסף, משתמשים בו גם להפחתת הדלקת בדרכי הנשימה אצל חולי אסתמה.

פרדניזון ממיועד גם לטיפול חליפי במחלת אדיסון, שבה חסר הורמון הקורטיזול.  

כיוון שפרדניזון מדכא את המערכת החיסונית, משתמשים בו לעתים גם למניעת דחיית שתלים, כחלק מטיפול במחלות אוטו-אימוניות ולטיפול בסוגים מסוימים של סרטן הדם והבלוטות (במינון גבוה).


הנחיות חשובות

אין להפסיק את הטיפול בפרדניזון (Prednisone) בבת אחת, ללא ייעוץ רפואי, אם אתם נוטלים אותו במשך יותר משבועיים. כמו כן, אם אתם מקבלים תרופה זו לתקופה ממושכת, מומלץ שתישאו אתכם כרטיס טיפול.

קראו עוד:  קורטיזון: מתי הוא מועיל, מתי הוא מזיק


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בפרדניזון (Prednisone) במקרים הבאים:

-רגישות לפרדניזון או למרכיבים אחרים בתרופות שמכילות אותו.

-אם אתם עומדים לקבל חיסון, בגלל תגובה חיסונית ירודה.

-אם אתם סובלים מזיהום פטרייתי.תגובה עם תרופות אחרות: שילוב פרדניזון עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

אינסולין ותרופות לטיפול בסוכרת, תרופות להורדת לחץ דם - ירידה בהשפעת התרופות.


נוגדי קרישה הנלקחים דרך הפה - שינוי בהשפעת נוגדי הקרישה.

דיגוקסין - הגברת הסיכון לתופעות לוואי של דיגוקסין.

נוגדי דלקת לא סטרואידים, כגון אספירין - עלייה בסיכון לתופעות לוואי במערכת העיכול. תיתכן גם ירידה בריכוז נוגדי הדלקת בדם. 

בארביטוראטים, פניטואין, אפדרין, ריפאמפין - תרופות אלה עלולות לגרום לירידה בריכוז פרדניזון בדם.

ציקלוספורין - תיתכן עלייה בפעילות שתי התרופות והגברת הסיכון לפרכוסים.

קטוקונאזול, אריתרומיצין ואסטרוגנים - תיתכן עלייה בפעילות פרדניזון.

משתנים ואמפוטריצין B - גוברת סכנת איבוד אשלגן.

מעכבי כולינאסטראז כמו פירידוסטיגמין, ניאוסטיגמין - סיכון של חולשת שרירים חמורה אצל החולים במיאסתניה גרביס. יש להפסיק את התרופה 24 שעות לפני מתן פרדניזון אם המצב מאפשר זאת.

תרכיבי חיסון - ירידה בתגובה חיסונית עקב דיכוי פעילות מערכת חיסונית. רצוי לדחות את מתן חיסונים לאחר סיום הטיפול עם פרדניזון, במיוחד חיסונים חיים מוחלשים. 

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. ניתן לכתוש או לחצות טבליות פרדניזון. תדירות וזמן נטילה: פעם או פעמיים ביום עם מזון.טווח המינון: מבוגרים: מחלות דלקתיות ואחרות: 5-60 מ"ג ליום על פי המצב והתגובה.
ילדים: מינון מופחת בהתאם למשקל ולמחלה. תחילת השפעה: תוך 2-4 ימים.משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: ייתכן שיהיה צורך בהגבלת כמות המלח. עלול להיווצר מחסור באשלגן, ואז יש צורך בתוספות אשלגן.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות, קח את שתי המנות עכשיו.הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת פרדניזון בלי להיוועץ ברופא. אחרי טיפול ממושך דרושה ירידה הדרגתית במינון. מינון עודף: מנה עודפת מקרית של פרדניזון אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בתרופה מבלי להיוועץ ברופא.הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בפרדניזון עלול לגרום תופעות לוואי כגון סוכרת, ברקית (גלאוקומה), קאטאראקט, יתר לחץ דם, השמנה ואוסטיאופורוזיס (ירידה בצפיפות העצם).
פרדניזון עלול לעכב צמיחה אצל ילדים ומתבגרים, לכן יש צורך במעקב רפואי.
יש לנטר את רמות הסוכר והמלחים בדם.
טיפול במינון גבוה במשך תקופה ארוכה יוביל לדיכוי מערכת החיסון, לכן חשוב להימנע מחשיפה לאנשים הלוקים בזיהומים ובמיוחד חולי שחפת ואבעבועות רוח. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של כיב עיכולי, ברקית (glaucoma), הרפס, דיכאון, מחלה פסיכיאטרית, שחפת, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

במינון נמוך פרדניזון כמעט שאינו גורם תופעות לוואי מטרידות. אך מינונים גבוהים או טיפול ממושך עלולים לגרום תופעות לוואי כגון: קשיי עיכול, עליה בתאבון, יובש בפה, בחילה, פריחה, דלקות עור, בלבול, עצבנות או חוסר מנוחה, הפרעות בהירדמות או בשינה, שינוים במצב הרוח, חולשה ונזק לעצמות, אגירת נוזלים, פצעי בגרות (אקנה), סוכרת, התעגלות הפנים, צמיחה מוגברת של שיער ויתר לחץ דם. חלק מאלה תחלופנה תוך כמה ימים של טיפול, לאחר שהגוף יסתגל.

טיפול ממושך במינונים גבוהים עלול לגרום לתופעות לוואי קשות, ולדיכוי של מערכת החיסון. מומלץ להימנע מחשיפה לחולי שחפת ואבעבועות רוח, ולא לקבל חיסונים בנגיפים חיים.  נטילת פרדניזון לתקופה העולה על שבועיים מביאה לדיכוי ההפרשה העצמית של סטרואידים. 

במקרים הבאים יש להפסיק את נטילת פרדניזון ולפנות לרופא: 

קטרקט 


גלאוקומה


במצבים הללו יש לפנות לטיפול רפואי בדחיפות:

טשטוש ראייה, תכיפות במתן שתן, עליה בצימאון.

צואה שחורה או עם דם (נדיר)

דיכאון, אופוריה, חולשת שרירים (נדיר).

כאבי בטן ממושכים, כאבי גב או צלעות (נדיר)

בעיות בווסת (נדיר).

נפיחות בפנים או בידיים, פריחה, עליה במשקל (נדיר).

הופעת סימני זיהום: כאב גרון, חום, עיטוש או שיעול.

שמות מסחריים

פרדניזון Prednisone רקח לודוטרה Lodotra רפא