פרומתאזין
שייך לקבוצת:
פנותיאזינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פרומתאזין שייך לקבוצת תרופות הנקראות פנותיאזינים, אשר פותחה בשנות ה-50 בזכות השפעותיה החיוביות על הפרעות בהתנהגות הנובעות מפסיכוזה. מאוחר יותר הסתבר שלפרומתאזין יש השפעות הדומות לאלה של אנטיהיסטאמינים המשמשים לטיפול באלרגיות ובסוגים מסוימים של בחילה והקאה. לעיתים משתמשים בפרומתאזין להקלת הגירוד במיגוון של מחלות עור הכוללות סרפדת (אורטיקאריה), אבעבועות רוח וגרב (אקזמה). פרומתאזין מקל על הבחילה וההקאה הנגרמים על ידי הפרעות באוזן הפנימית כגון מחלת הנסיעה ומחלת מנייר (Meniere). בגלל השפעותיו המרדימות משמש פרומתאזין לעיתים כתרופה לשינה לתקופות קצרות וכתרופה הניתנת לפני ניתוח (פרה-מדיקציה). לעיתים משתמשים בשילוב של פרומתאזין עם מדכאי שיעול נארקוטיים להקלה משיעול וגודש באף שמקורם באלרגיה.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: כל התרופות מסוג זה עלולות להגביר את ההשפעות של פרומתאזין על מערכת העצבים המרכזית. אלה כוללות אנטיהיסטאמינים אחרים, תרופות לשינה ותרופות נוגדות פסיכוזה. [תרופות אנטי מוסקאריניות, אטרופין, נוגדי דיכאון טריציקליים, מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: יש להיזהר מהגברה של תופעות הלוואי, בעיקר מסכנה של עלייה בלחץ הדם. [ליתיום]: יש דיווחים נדירים על פגיעה מוחית ותופעות שונות במערכת העצבים המרכזית עם רמות ליתיום רגילות בשילוב עם פנותיאזינים. כן ייתכנו שינויים ברמות הסוכר בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, סירופ, זריקות.תדירות וזמן נטילה: תסמינים אלרגיים: 1-3 פעמים ביום לפני האוכל, או כמנה יחידה לפני השינה; מחלת הנסיעה: 30-60 דקות לפני הנסיעה, ולאחר מכן כל 6-8 שעות לפי הצורך; בחילה והקאה: כל 4-6 שעות לפי הצורך.טווח המינון:

מבוגרים: 25-75 מ"ג למנה. ילדים: 2-5 שנים: 15-20 מ"ג למנה; 6-10 שנים: 20-25 מ"ג למנה.

תחילת השפעה: תוך שעה אחת. אם לוקחים את התרופה כאשר הבחילה כבר קיימת, השפעתה מתעכבת.משך השפעה: 8-16 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אין סיבה לדאגה, אך יש לקחת את התרופה מייד כשנזכרים ולהתאים את זמן נטילת המנה הבאה.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון עם היעלמות התסמינים.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה, חוסר יציבות או ריגוש. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: מחקרים בחיות מעבדה הראו עלייה במות עוברים. אין מחקרים מבוקרים בנשים הרות. בשימוש בפרומתאזין בזמן ההריון היעילות צריכה לעלות על סיכון אפשרי לעובר. שימוש בפרומתאזין שבועיים לפני לידה יכול לגרום לבעיות קרישה בעובר (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה כל עוד נוטלים את התרופה.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעה המרדימה של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הצורך בשימוש ממושך בתרופה זו הוא נדיר. שימוש ממושך עלול לגרום לעיתים לתנועות לא-תקינות של הפנים והגפיים (פארקינסוניזם). תופעה זו חולפת בדרך-כלל עם הפסקת התרופה. ניטור: בשימוש ממושך יש לבצע ניטור של תיפקודי הכבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, מחלת כבד, מחלת כליה, אפילפסיה (כפיון), מחלת פארקינסון, ברקית (glaucoma), קשיי השתנה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

פרומתאזין גורם בדרך-כלל רק לתופעות אנטיכולינרגיות קלות. תופעות לוואי קשות יותר מופיעות בדרך-כלל רק בשימוש ממושך או עם מינונים גבוהים בהרבה מהמקובל.

שמות מסחריים

פרומתזין Promethazine ויטמד פרותיאזין Prothiazine כצט