פרופאפנון

שייך לקבוצת:
נוגדי הפרעות בקצב הלב , נוגדי הפרעות בקצב הלב (Class Ic)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פרופאפנון היא תרופה המשמשת לטיפול בהפרעות קצב בלב, והמתאימה לטיפול ולמניעה של הפרעות קצב חדריות ועל-חדריות, ובעיקר לפרפור ורפרוף פרוזדורים. בגלל תופעות הלוואי שלה משתמשים בפרופאפנון רק כאשר תרופות אחרות אינן מועילות והחולה סובל מהפרעות מסוכנות בקצב הלב. כיוון שלתרופה זו יש תכונות כמו לחוסמי בטא, וכיוון שהיא עלולה לדכא את פעילות שריר הלב, היא אינה רצויה לחולים הסובלים מאי-ספיקת לב. כמו תרופות רבות אחרות המשמשות לטיפול בהפרעות קצב, פרופאפנון עלול להשרות הפרעות קצב מסוכנות או לגרום חסמים במערכת ההולכה בלב ודופק איטי מדי.

תגובה עם תרופות אחרות: [כינידין]: הגברת ההשפעה של פרופאפנון. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון. [וארפארין]: פרופאפנון עלול להגביר את השפעות וארפארין. ייתכן שיהיה צורך בהקטנת המינון. [דיגוקסין, חוסמי בטא]: פרופאפנון עלול להגביר את השפעתם. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון של תרופות אלה. [סימטידין]: עלייה בריכוז פרופאפנון בדם ללא שינויים משמעותיים בתפקוד הלב, לעומת תפקוד הלב כשפרופאפנון נלקח לבדו. [תרופות לאלחוש מקומי]: עלולות להגביר את הסיכון לתופעות לוואי במערכת העצבים המרכזית. [דזיפראמין]: תיתכן עלייה ברמות דזיפראמין בדם. [ציקלוספורין]: עלייה ברמות ציקלוספורין בדם. [ריפאמפין]: ירידה ברמות פרופאפנון בדם וירידה בפעילות התרופה. [תאופילין]: עלייה בריכוז תאופילין בדם. ייתכן צורך בשינוי המינון של תאופילין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 3 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים:450-900 מ"ג ליום במנות מחולקות.תחילת השפעה: תוך שעה אחת.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של עילפון או דופק נמוך.

אזהרות

הריון: במחקרים בחיות מעבדה במינונים הגבוהים פי 6 מהמינון המירבי המומלץ בבני אדם היתה עלייה התלויה במינון בפגיעה הנצפית באם ובעובר. בטיחות התרופה בנשים הרות לא הוכחה. אין מידע לגבי השפעה מיידית או מאוחרת על עוברים שאמהותיהן קיבלו פרופאפנון בזמן הלידה. השימוש מותר רק כאשר התועלת עולה על הסיכון לעובר. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: לא מומלץ להיניק בזמן השימוש בתרופה זו.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום טשטוש הראייה וירידה בעירנות.אלכוהול: יש להימנע מצריכה מוגזמתפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: פרופאפנון עלול לגרום הפרעות בתיפקוד הכבד ודיכוי פעילות מח העצם. ניטור: יש לבצע ספירת דם ובדיקת תיפקודי כבד באופן סדיר.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אסתמה, מחלת כבד, מחלת כליה, הפרעות בדופק, הפרעות קצב בלב, הפרעות בתרשים א.ק.ג, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

פרופאפנון עלול לגרום דופק איטי או הפרעות קצב בלב. תופעות הלוואי השכיחות כוללות סחרחורת, הפרעות בעיכול, טשטוש הראייה ועייפות.

שמות מסחריים

פרופקס Profex תרו תעשייה רוקחית ריתמקס Rythmex טבע