פרופילתיואוראציל

שייך לקבוצת:
תרופות לטיפול בפעילות יתר של בלוטת התריס
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פרופילתיואוראציל, המכונה גם PTU, הוא תרופה הנוגדת את פעולת בלוטת התריס ומשמשת לטיפול במצבים של פעילות-יתר של בלוטת התריס (תירוטוקסיקוזיס). בחלק מהחולים, במיוחד אלה עם מחלת גרייב ( Graves' disease , הצורה השכיחה ביותר של הפרעה זו), טיפול תרופתי בלבד עשוי להביא להפוגה. ניתן להשתמש בתרופה זו גם לטיפול ממושך במחלה אצל אנשים הנמצאים בסיכון מיוחד מניתוח בבלוטה, כגון ילדים ונשים הרות. משתמשים בפרופילתיואוראציל גם במצבים הבאים: להחזרת תיפקוד תקין של הבלוטה לפני כריתה חלקית שלה, להגברת הספיגה של יוד רדיואקטיבי כאשר משתמשים בתרופה להרס הבלוטה, ולמניעת שחרור זמני ומזיק של הורמונים, הקורה לפעמים לאחר שימוש ביוד רדיואקטיבי. כאשר טיפול בחומר נוגד-תירואיד חיוני בהריון, פרופילתיואוראציל היא תרופת הבחירה. תופעת הלוואי העיקרית של תרופה זו היא ירידה במספר תאי הדם הלבנים, המביאה לסיכון של זיהום.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי קרישה הניתנים דרך הפה]: פרופילתיואוראציל בעלת פעילות נוגדת ויטמין K בדם ומכאן מוגברת השפעת נוגדי הקרישה והסיכון לדימומים גובר. לכן במתן משולב של נוגדי קרישה עם פרופילתיואוראציל יש לבצע את בדיקת הזמן פרותרומבין (PT) ולהוסיף או להפחית מינון לפי הצורך.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: כל 8 שעות. במצבים של פעילות יתר חמורה. (תירוטוקסיקוזיס) אפשר לתת את התרופה כל 4 שעות.טווח המינון: מבוגרים: מנת העמסה: 300-600 מ"ג ליום. מנת אחזקה: 50-150 מ"ג ליום. ילדים: גיל 6-10 שנים: 50-150 מ"ג ליום. מעל גיל 10 שנים: 150-300 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 10-20 יום. עשויים לחלוף 6-10 שבועות עד שתורגש ההשפעה החיובית במלואה.משך השפעה: 24-36 שעות.תזונה: הרופא עשוי להמליץ להימנע ממזונות עשירים ביוד.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת כבר את המנה הבאה, קח את המנה עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקתה עלולה להוביל להישנות סימני המחלה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום בחילה, הקאה וכאב ראש. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: דרושה זהירות. מינון גבוה מדי עלול לגרום זפק (גויטר) ותת פעילות בלוטת התריס אצל התינוק. יש להיוועץ ברופא (D)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להימנע מהנקה.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום סחרחורת ותרדמה.אלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בפרופילתיואוראציל במינונים גבוהים עלול להפחית את מספר תאי הדם הלבנים. ניטור: יש לבצע בדיקות תקופתיות של תיפקוד בלוטת התריס וכן ספירת דם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות לוואי קשות הן נדירות. פריחה בעור וגרד הן תופעות שכיחות למדי. כאב גרון או חום עשויים להצביע על ירידה במספר תאי הדם הלבנים. במקרה של הופעת חום, כאבי גרון או פצעים בפה, יש לפנות מייד לחדר מיון.

שמות מסחריים

פרופיל תיוציל Propyl-Thiocil טבע