פרפנאזין

שייך לקבוצת:
פנותיאזינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


פרפנאזין, הנמצא בשימוש מ-1957, שייך לקבוצת תרופות הנקראות פנותיאזינים. תרופות אלה פועלות על המוח ומשפרות מצבים בהם יש הפרעה בהתנהגות, במיוחד מצבים פסיכוטיים. משתמשים בפרפנאזין לטיפול בסכיזופרניה, מאניה, שיטיון (דמנציה) והפרעות אחרות בהן קיימים בלבול או הפרעות בהתנהגות. התרופה אינה מרפאה את המחלות, אך באפשרותה להקל על חלק מתסמיני המצוקה המופיעים במחלות אלה. שימוש נוסף בפרפנאזין הינו בטיפול בבחילה והקאה, במיוחד אלה הנגרמים על-ידי טיפול תרופתי, הקרנות או הרדמה. החיסרון העיקרי בשימוש בתרופה זו הינו בכך שהתרופה גורמת לרעד ולתנועות בלתי רצוניות (דיסקינזיה -tardive dyskinesia) .

תגובה עם תרופות אחרות:

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית, כמו תרופות נארקוטיות, משככי כאב, אנטיהיסטאמינים ובארביטוראטים: עלולות להגביר את ההשפעה המדכאת של פרפנאזין על מערכת העצבים המרכזית.

ליתיום: מתן משולב של ליתיום ותרופות נוגדות פסיכוזה אחרות גרמוב מספר מקרים לתופעות לוואי מוחיות קשות. למרות שבמרבית המחקרים לא נמצאו תופעות לוואי אלו במנות תרפויטיות של ליתיום, מומלץ לעקוב אחר חולים המקבלים שילוב זה

תרופות אנטיאריתמיות (אמיודרון, קוינידין): יש להימנע משילובן עם פרפנאזין מחשש להגברת תופעות לוואי .

סימטידין: יש להימנע מטיפול משולב. סימטידין עלול לגרום לירידה ביעילות הטיפול בפרפנאזין.

קווינולונים: תיתכן השפעה לא רצויה על הפעילות החשמלית של הלב.

אמפטמינים: התרופות בעלות השפעה מנוגדת.

תרופות נגד פרקינסון: פרפנאזין עלול להפחית השפעת תרופות אלה.

טראמאדול: מומלץ שלא לקחת אותה עם פנותיאזינים. דווחו תופעות לא רצויות כגון עוויתות ודיכוי הנשימה. 

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית, אלכוהול ותרופות הרדמה כללית: עלולים לגרום לירידה בלחץ הדם.

תרופות אנטיכולינרגיות, אטרופין: הגברת ההשפעה האנטיכולינרגית של פרפנאזין.

סותרי חומצה: המכילים אלומיניום הידרוכסיד או מגנזיום מעכבים את הספיגה של התרופה ומחלישים את פעולתה.


מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות.תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: לא מאושפזים: 8-40 מ"ג ליום; מאושפזים: 16-64 מ"ג ליום. בחילה והקאה: 8-24 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 30 דקות עד שעה; במצבי דיכאון ופסיכוזה עשויים לחלוף שבועות אחדים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 6-24 שעות.תזונה: מומלץ ליטול עם מזון וכוס מים או חלב, על מנת להפחית את האפשרות לגירוי קיבתי. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה, קשיון שרירים או רעד. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון טרם הוכחה. ניתן להשתמש כאשר יש צורך חיוני.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. השפעותיה על התינוק אינן ידועות. לא מומלץ להיניק בזמן נטילת התרופה.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום תרדמה והאטה בתגובות.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעות של תרופה זו על מערכת העצבים המרכזיתפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לעיתים רחוקות עלולה להופיע צהבת. לעיתים מומלץ על ירידה במינון. השימוש בתרופה זו במשך יותר מכמה חודשים עלול לגרום התפתחות תנועות לא-תקינות של הפנים והגפיים (tardive dyskinesia).ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת לב, ליקויים במחזור הדם ההיקפי, אפילפסיה (כפיון), ברקית (glaucoma), קשיי השתנה, מחלת פארקינסון, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

בטיפול נוגד פסיכוזה תופעת הלוואי השכיחה ביותר הינה נמנום, אם כי, התופעה פוחתת בדרך-כלל בטיפול ממושך. כמו כן, התאמת המינון עשויה לעזור. תופעות לוואי אחרות כגון טשטוש הראייה, אף סתום וכאב ראש, שכיחות יותר כאשר נוטלים תרופה זו נגד הקאה.

שמות מסחריים

פרפנן Perphenan תרו תעשייה רוקחית