פתידין

שייך לקבוצת:
כאב, משככי , משככי כאב נארקוטיים - אופיאטים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: גבוה

כללי

בדומה למורפין, פתידין הוא משכך כאב נארקוטי. משתמשים בו כמעט תמיד רק בבית-חולים להקלת כאב חזק בזמן לידה ואחרי ניתוח. לעיתים נותנים פתידין בשלב ההכנה לניתוח (פרה-מדיקציה). השפעתו מהירה, אך נמשכת זמן קצר בהשוואה למשככי כאב אחרים. לכן בלידה נותנים תרופה זו במירווחי זמן מדודים, וכך מפחיתים את השפעותיה השליליות על התינוק. פתידין היא תרופה ממכרת. סבילות ותלות עלולים להתפתח אם משתמשים בתרופה בצורה לא נכונה או במינון עודף. כאשר נותנים פתידין לשיכוך כאב במצבים המתאימים למשך תקופות קצרות, הסיכון לפיתוח תלות נמוך.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית כגון פנותיאזינים, בארביטוראטים]: כל התרופות האלה עלולות להגביר בצורה מסוכנת את ההשפעות של פתידין על מערכת העצבים המרכזית. [פנותיאזינים]: עלולים לגרום לירידה חדה בלחץ הדם ולהפרעות נשימתיות בחולים המקבלים פתידין. [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI): פתידין עלול לגרום תגובות רעילות מסוכנות כגון בעיות נשימה, ירידה בלחץ הדם, עוויתות והפרעות בקצב הלב. אפשר לתת פתידין רק 14 יום לאחר הפסקת הטיפול בחוסמי MAO. [פניטואין]: גורם לירידה ברמות פתידין בדם ולעלייה ברמות בדם של הנגזרת שלו. [ריטונאביר]: גורם לעלייה בריכוז פתידין בדם. [סלנגילין]: טיפול בשילוב עם פתידין עלול לגרום לסכנת חיים.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: כל 3-4 שעות לפי הצורך.טווח המינון: מבוגרים: 15-150 מ"ג למנה. ילדים: 0.5-2 מ"ג למנה.תחילת השפעה: בזריקה: תוך 15 דקות.משך השפעה: 2-4 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת רק אם התרופה דרושה לשיכוך כאב.הפסקת התרופה: אם התרופה ניתנת לשיכוך כאב ניתן להפסיקה בביטחון כאשר אין בה צורך יותר.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום אם מופיעים תסמינים כגון עווית שרירים, עצבנות, קוצר נשימה, תרדמה עזה או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: התרופה לא ניתנת בדרך כלל לפני תחילת צירי הלידה. הבטיחות בהריון לא נקבעה. תרופה זו ניתנת לעיתים קרובות להקלת הכאב בזמן הלידה, תוך שימוש זהיר, מכיוון שהיא עלולה לגרום קשיי נשימה אצל התינוק. הסיכון ללקות בקשיי נשימה בתינוקות הוא פונקציה של גודל המנה וזמן המתן.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: השפעות תרופה זו פוחתות בדרך-כלל בשימוש ממושך עם הסתגלות הגוף. אם לוקחים תרופה זו לתקופות ארוכות היא עלולה לגרום להתמכרות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת לב, אפילפסיה (כפיון), אסתמה, דלקת סימפונות (bronchitis), מחלת ריאות, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של פתידין הן שכיחות, אך פוחתות בהמשך השימוש עם הסתגלות הגוף לתרופה.

שמות מסחריים

דולסטין Dolestine טבע