צטיריזין

שייך לקבוצת:
נוגדי היסטמינים, נוגדי היסטמינים דור שני
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

צטיריזין היא תרופה אנטיהיסטאמינית בעלת משך פעולה ארוך. השימוש העיקרי הוא בטיפול בדלקת אלרגית של האף, בייחוד קדחת השחת. התרופה מפחיתה את העיטוש ואת הגירוי בעיניים ובאף. היא עשויה להיות יעילה גם במצבים אלרגיים של העור כגון סרפדת (אורטיקאריה). ההבדל העיקרי בין צטיריזין לאנטיהיסטאמינים ישנים יותר הוא שלצטיריזין כמעט שאין השפעה מדכאת על מערכת העצבים המרכזית. לכן תרופה זו מתאימה במיוחד לאנשים שחייבים להימנע מטשטוש, לדוגמה, בעבודה או בלימודים.

תגובה עם תרופות אחרות: [מדכאי מערכת העצבים המרכזית]: התרופה עלולה להגביר את ההשפעה המדכאת שיש לתרופות אלו על מערכת העצבים המרכזית. [תאופילין]: במנות גבוהות של תאופילין תיתכן עלייה ברמות של צטיריזין בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קפליות.תדירות וזמן נטילה: פעם או פעמיים ביום.טווח המינון: 5-10 מ"ג ביום.תחילת השפעה: שעה אחת.משך השפעה: עד 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. ההשפעות של מנות עודפות גדולות יותר אינן ידועות עדיין במלואן. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: ניתן להשתמש בביטחון כאשר יש צורך (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ לילדים מתחת לגיל שנתיים. לילדים גדולים יותר יש להפחית את המינון.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: התרופה עלולה להגביר את ההשפעה המדכאת שיש לאלכוהול על מערכת העצבים המרכזיתפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועה. יש להפסיק את השימוש בתרופה 4 ימים לפני ביצוע תבחיני עור לאלרגיה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

התרופה נסבלת היטב על-ידי רוב החולים. בחילה, כאב ראש ועייפות הן תופעות הלוואי השכיחות.

שמות מסחריים

זילרג'י Zyllergy דקסל היסטזין Histazine תרימה אלרג'י-קאר Allergy-Care תרימה אלרגון Allergone פריגו