ציסאפריד

שייך לקבוצת:
תרופות לגרוי תנועתיות המעי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ציסאפריד היא תרופה המשפיעה על תנועתיות מערכת העיכול. היא מגבירה את התנועה קדימה של הוושט והקיבה, זאת באמצעות הגברת השחרור של אצטילכולין בדופן המעי והגברת התכווצות השריר עקב כך. התרופה ניתנת לטיפול בחולים הסובלים מתסמינים של צרבת, בעיקר בשעות הלילה, עקב מחלת "החזר קיבה ושט". בנוסף, משתמשים בתרופה זו לטיפול במצבים בהם הקיבה אינה מתרוקנת מספיק מהיר, לדוגמה, בחולי סוכרת, ובמחלות עצבים הפוגעות בעצבי מערכת העיכול.

תגובה עם תרופות אחרות: [קלאריתרומיצין, אריתרומיצין, נפאזודון, פלוקונאזול, איטראקונאזול, קטוקונאזול, אינדינאביר, ריטונאביר]: תרופות אלה גורמות לעלייה ברמות ציסאפריד בדם ולהפרעת קצב מסוכנת בלב. [נוגדי הפרעות בקצב הלב, כמו כינידין ופרוקאינאמיד; תרופות נוגדות דיכאון כמו אמיטריפטילין; תרופות נוגדות פסיכוזה מקבוצת הפנותיאזינים; אסטמיזול]: מתן תרופות אלה עם ציסאפריד עלול להגביר את הסיכון לאי-סדירות בקצב הלב. [תרופות אנטיכולינרגיות]: תיתכן ירידה בהשפעה של ציסאפריד. [נוגדי חומצה מסוג חוסמי H2, תרופות לטיפול באיידס, כמו אינדינאביר וריטונאביר]: תיתכן עלייה ברמות ציסאפריד בדם. [ראניטידין]: הגברה במהירות הספיגה של ראניטידין דרך מערכת העיכול ללא השפעה על רמות ציסאפריד בדם. [מיץ אשכוליות]: עלול לגרום לעלייה ברמות ציסאפריד בדם. יש להימנע מן השילוב. [הערה כללית]: מהירות ריקון הקיבה הנגרמת על-ידי ציסאפריד יכולה לגרום לשינוי בקצב הספיגה של תרופות רבות. משום כך יש לבדוק רמות בדם, בעיקר של אותן תרופות בעלות סיכון לגרום לרעילות. [נוגדי קרישה]: ציסאפריד עלול להגביר את ההשפעה של תרופות אלו על קרישת הדם. יש להתאים את המינון. [תרופות הגורמות לעצירות]: עלולות להפחית את ההשפעה של ציסאפריד.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, תרחיף.תדירות וזמן נטילה: 1-4 פעמים ביום, 15-30 דקות לפני האוכל ולפני השינה.טווח המינון: 10-40 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 15-30 דקות.משך השפעה: 6-10 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מחשיפה לאור ישיר.מנה שנשכחה: קח את המנה הבאה כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: יש עדויות לפגיעה בעוברים בבעלי חיים במנות פי 12 מהמנה המירבית המקובלת בבני אדם. בטיחות השימוש בהריון לא הוכחה. אין לקחת אלא אם יש צורך חיוני מאוד (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יעילות ובטיחות התרופה לא הוכחה בילדים.קשישים: לא צפויות בעיות מיוחדותנהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: אין בעיות מיוחדות. לחולים במחלות מעי, ובעיקר בהחזר קיבה ושט מומלץ להגביל את כמות השתייהפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: ציסאפריד ניתן בדרך-כלל למספר שבועות (עד 12 שבועות). לא ידועות ההשפעות של שימוש ממושך יותר.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלה בדרכי העיכול, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

ציסאפריד נסבל היטב על-ידי רוב החולים. תופעות הלוואי המשמעותיות ביותר הן במערכת העיכול.

שמות מסחריים

פרפולסיד Prepulsid ג'נסן סילאג