ציפרופלוקסצין (ציפרודקס)

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, קווינולונים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ציפרופלוקסצין הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות ציפרודקס, צילוקסן, ציפרופלוקסאצין-טבע ו ג'ירופלוקס -  אנטיביוטיקה רחבת טווח (פעילה נגד מספר רב של חיידקים) ממשפחת הפלואורוקווינולונים. ציפרופלוקסצין ניתן בבליעה, בהזרקה וכטיפות עיניים או אוזניים לטיפול בזיהומים שונים של חיידקים הרגישים לסוג זה של תרופה אנטיביוטית.


יעיל לטיפול ב

ציפרופלוקסצין (ציפרודקס) בבליעה או בהזרקה מיועד לטיפול בזיהומים במערכת הנשימה, דרכי השתן ומערכת העיכול שנגרמים על ידי חיידקים הרגישים לסוג זה של אנטיביוטיקה אצל מבוגרים. ציפרופלוקסצין משמש לטיפול בזיהומים קשים במערכת הנשימה בקרב ילדים בני 17-5 שנים הלוקים בציסטיק פיברוזיס (לייפת כיסתית).

בנוסף לכך, ציפרופלוקסצין (ציפרודקס) יעיל גם בטיפול במחלת הזיבה.

ציפרופלוקסצין בטיפות עיניים (סילוקסן) ובטיפות אוזניים (סילוקסן, סטרקסל) מיועד לטיפול בזיהומים חיידקיים מקומיים אצל מבוגרים וילדים מעל גיל שנה.


הנחיות חשובות

בזמן הטיפול בציפרופלוקסצין (ציפרודקס) מומלץ להימנע מחשיפה לשמש או לדאוג ללבוש שמכסה את הגוף ולמריחת קרם הגנה, במידת הצורך, כיוון שציפרופלוקסצין עלול לגרום לרגישות בעור.

אם מתפתח אצלכם כאב חזק במפרקים, יש להפסיק את נטילת התרופה, מאחר שציפרופלוקסצין (ציפרודקס) עלול לגרום לדלקת או לקרע בגידים. הסיכון לתופעת לוואי זו עולה אם אתם בני 60 פלוס, נוטלים במקביל גם סטרואידים ועברתם השתלת לב, כליה או ריאות. במקרה כזה, יש להימנע מהזזת האזור הפגוע ולפנות מיד לטיפול. 

בנוסף, במקרים נדירים מאד, ציפרופלוקסצין (ציפרודקס) עלול לגרום להפרעות בקצב הלב ולנוירופתיה היקפית.

כמו כן, עליכם להקפיד על נטילת ציפרופלוקסצין לפי הוראות הרופא ולסיים את כל המנה, גם אם אתם מרגישים טוב, אחרת הזיהום עלול לחזור.  במקרה של כאב חזק בבטן, חזה או גב יש להגיע לחדר מיון.


מתי אסור להשתמש בתרופה

במקרים הבאים אין להשתמש בציפרופלוקסצין (ציפרודקס):

- רגישות לציפרופלוקסצין עצמו, למרכיבים אחרים בתרופה או לתרופות אנטיביוטיות אחרות ממשפחה זו. במקרה כזה, עליכם להימנע גם מטיפות עיניים או אוזניים.

-בנטילת טיזנידין.

יש לעדכן את הרופא טרם נטילת התרופה:

-בעיות כליה

-אפילפסיה ומצבים נוירולוגים נוספים.

-בעיות בגידים

-סוכרת

-מיאסטניה גרביס

-הגדלה או "בליטה" של כלי דם גדול

-קרע בדופן אבי העורקים

- היסטוריה משפחתית של מפרצת באבי העורקים

-בעיות לב

-ליקוי בתפקוד הכבד

-דלקת פרקים שגרונית

-חסר של G6PD.תגובה עם תרופות אחרות: שילוב ציפרופלוקסצין (ציפרודקס) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

תיתכן עלייה ברמות ובתופעות הלוואי של תרופות הבאות: תאופילין, נוגדי קרישה כמו קומדין, משלשלים, דולוקסטין, לידוקאין, גליבנקלאמיד, מתוטרקסאט, רופינרול, קלוזאפין.

תיתכן הפרעה בספיגת ציפרופלוקסאצין: נוגדי חומצה המכילים מאגנזיום או אלומיניום וכן סוכראלפאט, סידן, ברזל, אבץ. מומלץ להמתין שעתיים-ארבע שעות בין התרופות.

פניטואין : ייתכנו שינויים ברמות פניטואין בדם. 

ציקלוספורין: בשימוש משולב עם ציפרופלוקסצין (ציפרודקס) תיתכן פגיעה הפיכה בתפקורי הכליה.

פרובנציד: מעלה רמות ציפרופלוקסאצין בדם. 

טיזנידין: אין להשתמש בציפרופלוקסצין (ציפרודקס) יחד עם תרופה זו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות, טיפות עיניים, טיפות אוזניים, תרחיף.

אין ללעוס, אך אפשר לכתוש או לחצות במידת הצורך טבליות של ציפרודקס 250 וציפרודקס 500. ציפרודקס 750 אין לחצות.

תדירות וזמן נטילה: כל 12 שעות.טווח המינון: המינון המקובל של ציפרופלוקסצין (ציפרודקס) למטופלים מבוגרים: 250-1500 מ"ג ליום. תחילת השפעה: 1-2 שעות. ייתכן שיחלפו מספר ימים עד שתורגש הקלה בתסמינים.משך השפעה: 12 שעות.תזונה: יש לבלוע ציפרופלוקסצין (ציפרודקס) עם כוס מים מלאה, ללא קשר לזמני ארוחות. רצוי להרבות בשתייה בזמן הטיפול בתרופה.
אין ליטול ציפרופלוקסצין (ציפרודקס) עם תה, קפה או משקאות המכילים קפאין, עם חלב ומוצריו או עם משקאות עשירים בסידן, כי הם מורידים את ספיגת התרופה. 
יש לחכות 4 שעות בין נטילת ציפרופלוקסצין לבין נטילת סותרי חומצה המכילים מגנזיום או אלומיניום או תכשירים המכילים ברזל.
אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול בציפרופלוקסצין (ציפרודקס) במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום עלול עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי. מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית של ציפרופלוקסצין (ציפרודקס) לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום בחילה, הקאה ועייפות. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: מומלץ להימנע משימוש בציפרופלוקסצין במהלך היריון. יש להתייעץ עם הרופא הנקה: נראה כי התרופה עוברת לחלב אם. לא מומלץ להיניק בזמן הטיפול עם התרופה זו.תינוקות וילדים: אין בעיות מיוחדות. יש להפחית את המינון.קשישים: אין בעיות מיוחדות. יש להפחית את המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום סחרחורת.אלכוהול: אין בעיות מיוחדותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בציפרופלוקסצין (ציפרודקס) עלול לגרום זיהום-על עם חיידק או פטריה ויצירת גבישים בכליה. ניטור: מומלץ לבצע בדיקות סדירות של תיפקודי כבד ובדיקת שתן כללית אם התרופה ניתנת לתקופה ממושכת. במינונים גבוהים עלולים לקבל הפרשת גבישים בשתן. ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, פגיעה במערכת העצבים, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות לוואי של ציפרופלוקסאצין כוללות: שלשול קל, בחילה והקאה, נמנום, כאב ראש, ישנוניות, פריחה בעור, עצבנות, כאבי בטן, סחרחורת, עייפות, חוסר תיאבון, הפרעות שינה, הפרעות בחוש הטעם, נפיחות, תחושת עקצוץ או נימול.  במתן בזריקה תוך-ורידית עלול להתפתח גירוי באזור ההזרקה. 

בילדים מתחת לגיל 18 ישנו סיכון גבוה יותר לתופעות כגון :כאב או נפיחות בעצמות ,מפרקים או גידים בעת נטילת ציפרופלוקסצין.   


במקרים הבאים יש לפנות מיד לרופא:
הפרשות או גירוי נרתיקי.
כאבים או חיפוי לבן בפה או על הלשון.
הזעה מוגברת.
הפרעות ראייה או זמזום באוזניים.
נטייה לדימום, חבורות או דלקות.
כאבי שרירים או מפרקים.


במקרים הבאים יש להפסיק את נטילת ציפרופלוקסצין (ציפרודקס) ולפנות לטיפול רפואי:

תגובה אלרגית.

שלשול חריף ודמי, פריחה, חום או גרדת.

חרדה, רעד, סיוטי לילה, בלבול, דיכאון, הפרעות מוטוריות או קשי הליכה.

עוויתות, כאב חזה, עילפון, קצב לב מוגבר או לא סדיר, קשיי נשימה, בעיות בכבד (הצהבת העור והעיניים, עלייה באנזימי הכבד), אגירת נוזלים, סימני היפרגליקמיה (רעד, צמא, השתנה מרובה), כתמים סגולים או אדומים על העור.שמות מסחריים

צילוקסן Ciloxan לוקסמבורג ציפרודקס Ciprodex דקסל ציפרופלוקסאצין-טבע Ciprofloxacin-Teva טבע ג'ירופלוקס Giroflox ביו-אבניר