ציקלוספורין A
שייך לקבוצת:
תרופות לדיכוי מערכת החיסון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ציקלוספורין, הנמצא בשימוש מ-1983, שייך לקבוצת תרופות המדכאות את המערכת החיסונית. פעולה זו חשובה ביותר לאחר השתלת איברים, על מנת שהמערכת החיסונית לא תדחה את האיבר המושתל. ציקלוספורין נפוץ היום בשימוש וניתן לאחר סוגים רבים ושונים של ניתוחי השתלה, הכוללים לב, כליות, מוח עצם, כבד ולבלב. השימוש בו הפחית במידה ניכרת את הסיכון של דחיית רקמות ואת הצורך במינונים גבוהים של קורטיקוסטרואידים. ייתכן שיהיה צורך לקחת תרופה זו לתקופה בלתי מוגבלת לאחר השתלה. השפעתו של ציקלוספורין על מחלות שבסיסן חיסון עצמי נחקרת עתה. מכיוון שציקלוספורין מפחית את יעילותה של המערכת החיסונית, אנשים המטופלים בתרופה זו רגישים יותר לזיהומים. אצל חלק מהאנשים נמצא שציקלוספורין גרם נזק לכליות. אם מבחינים בסימנים של נזק לכליות, יש להפחית את המינון של ציקלוספורין או להחליפו בתרופה אחרת.

תגובה עם תרופות אחרות: [אנטיביוטיקה - גנטאמיצין, טובראמיצין, ואנקומיצין, טרימתופרים, סולפא מתוקסאזול; תרופות כמותרפיות - מלפאלאן; נוגדי פטריות - קטוקונאזול, אמפוטריצין; נוגדי דלקת - סולינדאק, נאפרוקסן, דיקלופנאק; נוגדי חומצה - סימטידין, ראניטידין; תרופות המדכאות את מערכת החיסון - טאקרולימוס; ונוגדי דלקת לא סטרואידים]: כל התרופות הללו הניתנות עם ציקלוספורין A עלולות לגרום לירידה בתפקוד הכליה. [בולמי סידן - דילטיאזם, וראפאמיל; נוגדי פטרית - קטוקונאזול, פלוקונאול, איטראקונזול; אנטיביוטיקה - קלאריתרומיצין, אריתרומיצין; קורטיקוסטרואידים - מתילפרדניזולון; תרופות לטיפול באיידס - אינדינאביר, נאלפינאביר, ריטונאביר, סאקווינאביר; וכן אלופורינול, ברומוקריפטין, דאנאזול, מתוקלופראמיד]: תרופות אלה גורמות לעלייה בריכוז ציקלוספורין . [אנטיביוטיקה - ריפאמפין; נוגדי פרכוסים - קארבאמאזפין, פנובארביטאל פניטואין, וכן טיקלופידין]: תרופות אלה גורמות לירידה בריכוז ציקלוספורין בדם. [מתוטרקסאט]: יש עלייה בריכוז של מתוטרקסט בדם אם כי למטאבוליט שלו יש ירידה בריכוזו בדם. לא ידוע אם לתופעה זו יש משמעות קלינית. [פרדניזולון, דיגוקסין, לובאסטאטין]: יש עלייה בריכוז בדם של תרופות אלו. [דיגוקסין]: תיתכן הרעלה חמורה של דיגוקסין ימים מספר לאחר תחילת הטיפול המשולב. [תרופות משתנות אוצרות אשלגן]: עלולות לגרום להצטברות של אשלגן בדם. [לובאסטאטין]: תיתכן סכנה של דלקת שרירים. [ניפדיפין]: תיתכן הגדלה של החניכיים. [מתילפרדניזולון]: מתן מינונים גבוהים שלו יחד עם ציקלוספורין עלול להגביר את הסיכון של פירכוסים. [תרופות המדכאות את מערכת החיסון]: הגברת דיכוי מערכת החיסון. [חיסונים]: יעילותם עשויה לפחות. יש להימנע ממתן תרכיבי חיסונים חיים.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, תמיסה, זריקות, טיפות עינייםתדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: המינון מחושב על בסיס אינדיבידואלי לפי הגיל והמשקל. המינון ההתחלתי המקובל הינו 14-18 מ"ג לק"ג ליום, 4-12 שעות טרם השתלה ולמשך 1-2 שבועות. מינון האחזקה הינו כ- 5 עד 10 מ"ג לק"ג ליום, ומותאם לפי הרמה בדם.תחילת השפעה: תוך 12 שעות.משך השפעה: עד 3 ימים.תזונה: מומלץ להימנע מריבוי מאכלים עשירים באשלגן (פירות וירקות טריים). יש להימנע מנטילת התרופה ביחד עם מיץ אשכוליות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם האיחור בלקיחת התרופה עולה על 36 שעות יש להיוועץ ברופא.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקתה עלולה לגרום לדחיית האיבר המושתל.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין עדויות מספיקות בנשים בהריון. בחיות מעבדה היו עדויות למומים בעוברים. בדיווחים על נשים שלקחו ציקלוספורין בזמן ההריון היו דיווחים על לידות מוקדמות, הפלות ופגיעה בעוברים. אי לכך יש לשקול את תועלת הטיפול מול הסיכון לעובר. חולות פסוריאזיס הנוטלות ציקלוספורין צריכות לשקול את הפסקת הטיפול בזמן ההריון. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. לא מומלץ להיניק בזמן הטיפול.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון .נהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בתרופה זו, במיוחד במינונים גבוהים, עלול לפגום בתיפקוד הכליות. ניטור: יש לבצע בדיקות דם סדירות למדידת רמות ציקלוספורין בדם ולניטור תיפקוד הכליות ותמונת הדם השלמה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, יתר לחץ דם, שיגדון, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעת הלוואי העיקרית של תרופה זו היא רגישות מוגברת לזיהומים מכל הסוגים. יש לדווח לרופא על כל מחלה דמויית שפעת או זיהום מקומי. רוב תופעות הלוואי האחרות של ציקלוספורין הן קלות בהשוואה לסיכונים הקיימים במצבים בהם משתמשים בתרופה. בגלל חומרתם של מצבים אלה, כל אדם המטופל עם ציקלוספורין חייב להיות תחת השגחה רפואית סדירה, תוך ניטור כל תופעות הלוואי האפשריות. 
בשימוש בטיפות העיניים תיתכן תגובה אלרגית, בתסמינים אפשריים של קושי בנשימה או בבליעה, נפיחות של הפנים, העין, הלשון או הגרון, פריחה עורית מגרדת, קוצר נשימה.

שמות מסחריים

דקסימון Deximune דקסל סנדאימון תמיסה מרוכזת לאינפוזיה Sandimmun concentrate for infusion נוברטיס סנדימון נאורל Sandimmun Neoral נוברטיס רסטזיס Restasis