צפאזולין
שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, צפאלוספורינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

צפאזולין היא אנטיביוטיקה מסוג צפאלוספורין הנמצאת בשימוש מ-1973. החומר ניתן רק בצורת זריקה, בעיקר בבית-חולים, למניעת זיהומים אצל אנשים שעוברים ניתוחים מסוימים. כמו כן ניתנת התרופה לטיפול באלח דם ובזיהומים קשים של שלפוחית השתן, דרכי השתן ודרכי הנשימה, כאשר בדיקות המעבדה הראו שהחיידק רגיש לתרופה. לעיתים נותנים צפאזולין בשילוב עם אנטיביוטיקה מסוג אמינוגליקוזיד לטיפול בצורות מסוימות של דלקת ריאות. צפאזולין גורם פחות כאב באתר ההזרקה מצפאלוספורינים דומים אחרים. תופעות הלוואי האפשריות כוללות בחילה, הקאה ושלשול. צפאזולין יעיל מאוד בטיפול בזיהומים שונים הנגרמים על ידי חיידק הסטאפילוקוק הזהוב (staphilococcus aureus) .

תגובה עם תרופות אחרות: [אנטיביוטיקה מסוג אמינוגליקוזיד]: צפאזולין עלול להגביר את הסיכון של נזק לכליה כאשר הוא ניתן יחד עם אנטיביוטיקה מסוג אמינוגליקוזיד. [פרובנציד] מעלה רמת צפאזולין בדם. ייתכן שיהיה צורך בהתאמת המינון של צפאזולין.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: 3-4 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: 1-6 גרם ליום. ילדים: 25-100 מ"ג לק"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 1-2 ימים.משך השפעה: 8-24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: בדרך כלל אין מחזיקים תרופה זו בביתמנה שנשכחה: לא סביר, מכיוון שהתרופה ניתנת על ידי רופא או אחות.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עשוי עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: לא סביר, מכיוון שהתרופה ניתנת על ידי רופא או אחות.

אזהרות

הריון: בטיחות השימוש בנשים בהריון לא הוכחה אם כי במחקרים בחיות מעבדה במנות עד פי עשרים וחמש מהמנה המירבית בבני אדם אין עדויות לפגיעה בעוברים. ניתן להשתמש כאשר יש צורך בכך (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן לתינוקות מתחת לגיל חודש אחד. לילדים גדולים יותר יש להפחית את המינון.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי עקב ליקוי בתיפקוד כלייתי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך עלול, במקרים נדירים, לגרום נזק לכליה ולכבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, תגובה אלרגית לאנטיביוטיקה בעבר, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

נדיר להיתקל בתופעות לוואי קשות עם צפאזולין. התפתחות של פריחה או חום מעידים על תגובה אלרגית המחייבת הפסקת התרופה.

שמות מסחריים

צפאזולין - פרזניוס Cefazolin - Fresenius מדיק-תרים פאן - קפזולין Pan-Cefazolin פארמלוג'יק