זינט - צפורוקסים

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, צפאלוספורינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

צפורוקסים הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות זינט, צפורוקסים, זינצף, פאן-קפורוקסים וקפורים - אנטיביוטיקה ממשפחת הצפלוספורינים מדור שני. צפורוקסים (זינט) פוגע בדופן החיידקים כשהם מתחלקים וכך גורם למותם, לכן משמש לטיפול במגוון של זיהומים הנגרמים על ידי חיידקים שרגישים לתרופה.


יעיל לטיפול ב

צפורוקסים (זינט) יעיל בעיקר לטיפול בזיהומים שגורמים לדלקות בדרכי הנשימה, דלקת בדלקות בדרכי השתןדלקת גרון ודלקת אוזניים (באוזן התיכונה).

הנחיות חשובות

השימוש בצפורוקסים (זינט) עלול לגרום לסחרחורת, לכן יש להיזהר בנהיגה או בפעילות מסוכנת אחרת. 

כמו כן, יש להקפיד על נטילת האנטיביוטיקה בזמן ולסיים את כל הטיפול על פי הנחיות הרופא. אם לא תשלימו את הטיפול, גם אם אתם כבר לא מרגישים חולים, הזיהום שסבלתם ממנו עלול לחזור. 

במקרה שילד סוכרתי או בעל אי סבילות לסוכרים מסויימים, יש להתחשב בהקשר התזונה שלו, וכן בנזק אפשרי לשיניים- התרחיף מכיל סוכר

זינט תרחיף מכילה אספרטיים, שהוא מקור לפנילאלנין. זה יכול להיות מזיק אם אתה/ילדך סובל ילך מצב המכונה מפנילקטונוריה,PKU,  הפרעה גנטית נדירה שבה פנילאלנין מצטבר בגלל שהגוף אינו יכול לפנות אותו באופן ראוי- יש לעדכן רופא.מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בצפורוקסים במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים האחרים של התרופה.

-רגישות לחומרים אנטיביוטיים אחרים מקבוצת הצפלוספורינים.תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב של צפורוקסים (זינט ,zinnat) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בין תרופתיות:

פרובנציד: מעלה רמות צפורוקסים בדם. 

סותרי חומצה: בנטילה בו זמנית פוגעים בספיגת צפורוקסים (זינט ,zinnat), יש לחכות שעתיים לפחות בין לקיחתם.

גלולות למניעת הריון: צפורוקסים עלול להפחית את השפעת הגלולות, בדומה להשפעת סוגי אנטיביוטיקה נוספים. ייתכן שיהיה צורך להשתמש באמצעי מניעה נוסף.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, תרחיף, זריקות.
אין ללעוס, לרסק או לחצות את הטבליות.
תדירות וזמן נטילה: טבליות/תרחיף: פעמיים ביום.
זריקה תוך ורידית: 3 פעמים ביום. טווח המינון: מבוגרים: 500-1000 מ"ג ליום. ילדים: מעל גיל שנתיים: 500 מ"ג ליום, עד גיל שנתיים: 250 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 1-2 שעות. ייתכן שיחלפו מספר ימים עד שתורגש הקלה במחלה.משך השפעה: 8-12 שעות.תזונה: טבליות או תרחיף יש לקחת עם אוכל. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.

תרחיף מוכן (לאחר הוספת מים): יש לשמור במקרר (2-8 מעלות) לא יותר מ-10 ימים.

מנה שנשכחה: יש לקחת צפורוקסים (זינט ,zinnat) מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה בתוך שעתיים, יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך עם המנה הבאה כרגיל. אין לקחת שתי מנות של צפורוקסים (זינט ,zinnat) בבת אחת. הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול בצפורוקסים (זינט ,zinnat) במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, יתכן שהזיהום המקורי עדיין לא עבר והתסמינים עלולים לחזור. מינון עודף: מנה עודפת מקרית של צפורוקסים (זינט ,zinnat) אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא. תופעות נוירולוגיות, פרכוסים.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בצפורוקסים (זינט ,zinnat) בהריון מבלי להיוועץ ברופא. הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות מיוחדות.אלכוהול: אין בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בצפורוקסים (זינט ,zinnat) עלול להגביר את הסיכון לדלקת מעיים, שלשול חריף ומתמשך ולזיהום-על בפטריה. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית בעבר לאנטיביוטיקה מסוג פניצילין, מחלת כליה, מחלת דם, נטילת תרופות אחרות, הריון, הנקה, כיב עיכולי

תופעות לוואי

ממולץ לפנות לרופא אם נטילת צפורוקסים (זינט ,zinnat) גורמת לתופעות לוואי הבאות: שלשול, בחילה, כאב ראש, גירוד, סחרחורת, שינוי בגוון העור או קילוף, זיהומים פטרייתיים (קנדידה) או חבלות.

יתכנו גם: עלייה בסוג מסוים של תאי דם לבנים, עלייה באנזימי כבד.


במקרים הבאים יש להפסיק נטילת צפורוקסים (זינט ,zinnat) ולפנות מיד לטיפול רפואי:

שלשול חמור מתמשך, כאבי בטן חזקים, תגובה אלרגית חריפה (מאופיינת בפריחה נרחבת, נפיחות בפה ובלוע ובקשיי נשימה) לאנטיביוטיקה, דימום מפי הטבעת, צהבת.

שמות מסחריים

צפורוקסים-פרזניוס Cefuroxime- Fresenius מדיק-תרים פאן-קפורוקסים Pan-Cefuroxime פארמלוג'יק זינצף Zinacef גלקסו סמית קליין זינט Zinnat גלקסו סמית קליין קפורים Kefurim ויטמד