צפטריאקסון

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, צפאלוספורינים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

צפטריאקסון היא אנטיביוטיקה מסוג צפאלוספורין. החומר ניתן רק בצורת זריקה, בעיקר בבית חולים, לטיפול בזיהומים חמורים, בעיקר של מערכת הנשימה, מערכת השתן, ולטיפול בחולים הסובלים מדלקת קרום המוח ואלח דם. בנוסף, משתמשים בצפטריאקסון במינון נמוך לטיפול בזיבה. צפטריאקסון גורם לכאב בהזרקה תוך -שרירית ובדרך-כלל מזריקים אותו לתוך הווריד. תופעות הלוואי שלו כוללות בעיקר פריחה ושלשול. לעיתים נדירות נוצר "בוץ" בכיס המרה, העלול לגרום לכאב באזור.

תגובה עם תרופות אחרות:

וורפרין: צפלוספורינים עלולים להגביר את פעילות התרופה.

סולפינפיראזון- מוריד פעילות של של צפלוספורינים

אין לערבב צפטריאסון למתן תוך ורידי עם תרופות אחרות בתוך אותה שקית עירוי.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: 250 מ"ג עד מינון מירבי של 4 גרם ביום בזיהומים קשים.תחילת השפעה: 2-4 שעות. ייתכן שיחלפו מספר ימים עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: לא סביר, מכיוון שהתרופה ניתנת על ידי אחות או רופא.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עשוי עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: לא התגלו פגמים בעוברי חיות מעבדה במנות עד פי 20 מהמנה המקובלת בבני אדם. אין מחקרים מבוקרים בנשים בהריון. ניתן לקחת כשיש צורך (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש לתת בזהירות ליילודים עם צהבת. להתאים את המינון בהתאם למשקל.קשישים: לא צפויות בעיות מיוחדותנהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: אין בעיות מיוחדותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בדרך-כלל התרופה לא ניתנת לתקופות ארוכות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, תגובה אלרגית לאנטיביוטיקה בעבר, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

נדיר שיהיו לתרופה זו תופעות לוואי קשות. פריחה או חום הן תופעות הלוואי השכיחות.

שמות מסחריים

צפטריאקסון - פרזניוס Ceftriaxone-Fresenius מדיק-תרים פאן-צפטריאקסון Pan-ceftriaxone פארמלוג'יק רוספין Rocephin רוש ישראל