אלופורינול (אלוריל)
שייך לקבוצת:
שיגדון, לטיפול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אלופורינול (Allopurinol) הוא חומר פעיל שנמצא בתרופה אלוריל. אלופורינול שייך למעכבי האנזים קסנתין אוקסידז, אנזים זה אחראי על ייצור חומצה אורית (חומצת שתן) בגוף. רמות גבוהות של חומצה אורית קשורות להתפתחות שיגדון (גאוט/gout), שסיבוכיה כוללים התקפים של דלקת במפרקים והיווצרות אבנים בכליות. 

אלופורינול (אלוריל) מתאים גם לאנשים עם תפקוד כליות לקוי או עם נטייה מוגברת לאבנים בכליות, כי הוא אינו מעלה סיכון לאבנים בכליות. בניגוד לתרופות אחרות שמגבירות את הפרשת חומצת השתן בכליות, אלופורינול אינו משפיע על סינון חומצה אורית בכליות, אלא מעכב את הייצור שלה.


יעיל לטיפול ב: 

אלופורינול (אלוריל) משמש להורדת הרמות של חומצה אורית בדם ולמניעת שיגדון ומצבים אחרים שקשורים לעודף חומצה אורית בדם. עם זאת, הוא אינו יעיל להקלת הכאב בהתפרצות חריפה של שיגדון.


הנחיות חשובות: 

בתקופת הטיפול באלופורינול (אלוריל), רצוי להמעיט בצריכת מזונות עשירים בפורינים ובשתיית משקאות אלכוהוליים, שיכולים להעלות את רמות חומצה אורית בדם. בנוסף, מומלץ להרבות בשתיית נוזלים – 10-12 כוסות לאדם מבוגר ביום, אלא אם רופא הורה אחרת. 

רצוי להיזהר בנהיגה, כי השימוש באלופורינול עלול לגרום לסחרחורת או לפגוע בעירנות.


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש בתרופות המכילות אלופורינול (Allopurinol) במקרים הבאים: 

-אם ידוע על רגישות לחומר הפעיל או למרכיבים אחרים בתרופה.

-לפעמים אלופורינול עלול להגביר את תסמיני השיגדון, במיוחד בתחילת הטיפול, לכן לא מומלץ להשתמש בו בזמן התקף פעיל מבלי להיוועץ ברופא. תגובה עם תרופות אחרות: [ברזל]: אין לקחת תוספות ברזל לתקופה ממושכת יחד עם אלופורינול מכיוון שמלחי ברזל עלולים לשקוע בכבד. [מרקאפטופורין ואזאתיופרין]: אלופורינול מעכב פירוק תרופות אלה, ולכן יש להקטין את מינונן. [נוגדי קרישה]: אלופורינול עלול להגביר את השפעתם. [משתני תיאזיד]: תרופות אלה עלולות להפחית השפעת אלופורינול על ידי בלימת הפרשת חומצת שתן. [כלורפרופאמיד]: תיתכן השפעה מוגברת על רמת הסוכר בדם. [אמפיצילין, אמוקסיצילין]: הניתנים עם אלופורינול- סיכון יתר לפריחות עור. [ויטמין C]: במנות גבוהות, מעורר החמצת השתן. קיים סיכון מוגבר להיווצרות אבנים בכליות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום עם הארוחות.טווח המינון: מבוגרים: שיגדון: 300-600 מ"ג ליום, בדרך כלל 300 מ"ג. יחד עם תרופות לטיפול בסרטן: 300-800 מ"ג ביום ילדים: 10-20 מ"ג לק"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 24-48 שעות. ייתכן שיעברו שבועות אחדים עד שתורגש ההשפעה המלאה של התרופה.משך השפעה: עד 30 שעות. השפעה מועטה יכולה להימשך עד 1-2 שבועות לאחר הפסקת התרופה.תזונה: מומלץ להרבות בשתיית נוזלים, לפחות 2 ליטרים ביום.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 12 שעות, קח מנה אחת עכשיו ואת המנה הבאה בזמן המיועד לה. אם לא -דלג על המנה ששכחת וקח את המנה הבאה בזמן.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות מיוחדות. מינון עודף רציני עלול לגרום בחילה, הקאה, כאב בטן ושלשול. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון לא נקבעה. אין די מחקרים בבני אדם (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום תרדמה.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול מגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: מלבד הגברת הסיכון לשיגדון בשבועות או בחודשים הראשונים, לא צפויות כל בעיות. ניטור: בדרך כלל מבצעים בדיקות תקופתיות של רמת חומצת שתן בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, המוכרומאטוזיס, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של אלופורינול (אלוריל) אינן שכיחות ביותר. החמורה מכולן היא פריחה אלרגית, עלולה לחייב הפסקת התרופה ומתן טיפול תחליפי.

שמות מסחריים

אלוריל Alloril דקסל