קאפטופריל

שייך לקבוצת:
מעכבי ACE
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קאפטופריל, תרופה לטיפול ביתר לחץ דם, היתה הראשונה בקבוצה חדשה של תרופות שנקראות מעכבי ACE. כמו תרופות רבות אחרות להורדת לחץ דם, קאפטופריל מרחיב את כלי הדם ומקל על זרימת הדם. קאפטופריל יעיל במיוחד לאנשים עם יתר לחץ דם אשר סבלו מתופעות לוואי עם תרופות אחרות. תרופה זו מורידה את לחץ הדם במהירות, אך עשויים לחלוף מספר שבועות עד להשגת השפעה מירבית. אפשר להוסיף קאפטופריל לאנשים אחרי אוטם בשריר הלב, כדי להקל את העומס על הלב, לשפר אי ספיקה של הלב, ולמנוע את הרחבת הלב. השיפור עשוי להיות ניכר והוא מתבטא בהקלה על עווית שרירי כלי הדם והפחתת העומס על הלב. עם תחילת השימוש בקאפטופריל נהגו לתת אותו במינון גבוה, שדרש ניטור קפדני בתנאי בית-חולים. היום מתחילים בטיפול בדרך-כלל עם מינון נמוך, המאפשר טיפול ללא אישפוז. לעיתים קרובות נותנים תרופות משתנות יחד עם קאפטופריל, ובמקרים עיקשים – חוסמי בטא. לקאפטופריל מיגוון של תופעות לוואי קלות.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות נוגדות-דלקת לא-סטרואידיות]: אינדומתאצין ותרופות דומות עלולות להפחית את היעילות של קאפטופריל. [מרחיבי כלי-דם] עלולים להביא לירידה נוספת בלחץ הדם. [משתנים]: השילוב עם קאפטופריל עלול לגרום לירידה נוספת בלחץ הדם, במיוחד בחולים שהתחילו טיפול במשתנים זמן קצר לפני תחילת הטיפול בקאפטופריל, בחולים המקפידים על דיאטה דלת מלח, או בחולי כליה. ההשפעה של ירידה בלחץ הדם מתרחשת בדרך-כלל כשעה לאחר המנה הראשונה. [תרופות הגורמות לשחרור רנין, כגון תיאזידים]: מגבירות את ההשפעה של קאפטופריל. [תרופות המשפיעות על המערכת הסימפאתטית]: עלולות להביא לירידה נוספת בלחץ הדם. [משתנים אוצרי אשלגן, כמו אמילוריד, ספירונולאקטון או תוספות אשלגן]: קאפטופריל עלול להגביר את הסיכון של רמות אשלגן גבוהות בדם עם תרופות אלה. [ליתיום]: תיתכן עלייה ברמות ליתיום בדם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 2-3 פעמים ביום, שעה לפני האוכל.טווח המינון: מנה התחלתית: 6.25-37.5 מ"ג ליום. מנת אחזקה: הגדלה הדרגתית של המנה ההתחלתית עד 50-150 מ"ג ליום.תחילת השפעה: 30-60 דקות.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: יש ליטול הטבליות עם כוס מים על קיבה ריקה (שעה לפני האוכל, או שעתיים אחרי האוכל(.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקת התרופה עלולה להחמיר את הבעיה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום סחרחורת או עילפון. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: לא ניתן בדרך כלל. עלול להזיק לתינוק המתפתח, במיוחד בטרימסטר שני ושלישי (D). בטרימסטר ראשון אין עדויות לפגיעה בעוברים בבני אדם (C), אך למרות זאת יש להפסיק את הטיפול בתרופה מוקדם ככל האפשר. יש להיוועץ ברופא.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. ניטור: בדרך-כלל מבצעים בדיקות תקופתיות הכוללות ספירת תאי דם לבנים, תיפקוד הכליות ובדיקת שתן לחלבון במשך שלושת החודשים הראשונים לטיפול.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת העורקים הכליליים, מחלות חיסון עצמי (autoimmune diseases), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

קאפטופריל עלול לגרום למיגוון של תופעות לוואי קלות במערכת העיכול. פריחות, המופיעות בתדירות גבוהה, נעלמות בדרך-כלל זמן קצר לאחר תחילת הטיפול. מינון גבוה עלול לפגוע בתיפקוד הכלייתי.

שמות מסחריים

אסריל Aceril דקסל