קארבדילול
שייך לקבוצת:
חוסמי בטא
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קארבדילול היא תרופה ממשפחת חוסמי בטא המרחיבה את כלי הדם ומשמשת בעיקר לטיפול ביתר לחץ דם. לעיתים נותנים אותה יחד עם תרופות אחרות, בעיקר תרופות משתנות. בנוסף, נמצא במחקרים מסוימים כי תרופה זו נוגדת חמצון – תכונה שאולי מקנה לה השפעה מגינה על שריר הלב. בעבודות קליניות נמצא כי בחולים עם אי ספיקת לב הביא קארבדילול לירידה בתמותה ובשיעור האשפוזים, ואכן תרופה זו נרשמה לאחרונה לטיפול בחולים עם אי ספיקת לב. כמו עם חוסמי בטא אחרים, יש להשתמש בקארבדילול בזהירות, אם בכלל, בחולים עם הפרעת הולכה בלב, חולי אסתמה, וחולים עם הפרעה בזרימת הדם בגפיים.

תגובה עם תרופות אחרות: [דיגוקסין]: קארבדילול עלולה להגביר השפעת דיגוקסין. יש לנטר את הרמה. בכל מקרה, יש להודיע לרופא על נטילת כל תרופה אחרת. [כינידין, פלואוקסטין, פארוקסטין, פרופאפנון]: עשויות להעלות רמה בדם של קארבדילול. [קלונידין]: הגברת ההשפעה של הורדת לחץ הדם והורדת קצב הלב. אם רוצים להפסיק את הטיפול התרופתי יש להפסיק קודם את הטיפול בקארבדילול ואחר-כך להוריד את המינון של קלונידין בהדרגה. [תרופות הגורמות לירידה בקטכולאמינים בדם ,כמו חוסמי מונואמין אוקסידאז (MAOI) ורזרפין]: תיתכן ירידה בלחץ הדם ובקצב הלב. [ציקלוספורין]: קארבדילול עלול לגרום לעלייה בריכוז של ציקלוספורין בדם. ייתכן שיהיה צורך להוריד את מינונו. [ריפאמפיצין מוריד רמות קארבדילול בדם. חוסמי סידן, כמו וראפאמיל ודילטיאזם]: אפשרות להפרעות הולכה בלב. [אינסולין ותרופות לטיפול בסוכרת]: תיתכן הגברת ההשפעה של הורדת רמות סוכר בדם, נוגדי דלקת שאינם סטרואידים,מרחיבי סמפונות אגוניסטים לקולטני בטא (לטיפול באסתמה).

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. בליעה עם מעט מים. אין מידע לגבי כתישה/לעיסה, ניתן לחצות בפס החצייה.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום עם האוכל.טווח המינון: מנת התחלה: 6.25 מ"ג למנה. מנת אחזקה: עד 50 מ"ג ליום.תחילת השפעה: 1-4 שעות.משך השפעה: 12-24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 8 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא,  ובאופן הדרגתי. הפסקה פתאומית עלולה להביא למצב מסכן חיים. מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. סימני מינון גבוה: דופק איטי, סחרחורת, קוצר נשימה, צפצופים, עייפות חריפה.

אזהרות

הריון: יש עדויות לפגמים בעוברי חיות מעבדה במנות שבין 25 ל- 50 פעם המנה המירבית המומלצת בבני אדם. הבטיחות בהריון לא נקבעה. יש לתת רק כאשר התועלת עולה על סיכון אפשרי לעובר. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. הפסקה חדה של הטיפול עלולה לגרום לעלייה תלולה בלחץ הדם ובדופק, ולגרום למצבים מסכני חיים. הפסקת הטיפול חייבת להיעשות באופן הדרגתי ותחת השגחה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, אסתמה, מחלת ריאות, אי ספיקת לב (heart failure), סוכרת, זרימת דם לקויה בגפיים, פעילות יתר של בלוטת התריס, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

דווח לרופא במקרה של:

- תגובה אלרגית חמורה

- מחלת כליה 

- אסתמה 

- מחלת ריאות 

- אי ספיקת לב (heart failure), כאבים בחזה המלווים בקוצר נשימה, הזעה ובחילה.

- סוכרת - זרימת דם לקויה בגפיים 

- פעילות יתר של בלוטת התריס 

-תגובות עוריות חמורות.

- נטילת תרופות אחרות אזהרות מיוחדות

אין להשתמש בתרופה אם: ישנה רגישות (אלרגיה) לחומר הפעיל, או לאחד המרכיבים הנוספים. אם אתה סובל או סבלת בעבר מצפצופים כתוצאה מאסטמה, אם אתה סובל מאי ספיקת לב חמורה, אם אתה סובל מבעיות בכבד, אם יש לך דופק איטי,או יתר לחץ דם חמור.


תסמינים ותופעות לוואי אפשריות:

תסמינים כגון עייפות, סחרחורת והפרעות במערכת העיכול הם בדרך-כלל זמניים, וחולפים עם המשך הטיפול. דופק איטי, ירידה חדה בלחץ הדם, בייחוד במעבר משכיבה לעמידה, ניתן לעיתים למנוע באמצעות עלייה הדרגתית במינון.

ובנוסף: זיהומים בדרכי הנשימה, זיהומים בדרכי השתן,אנמיה, דפיקות לב, קוצר נשימה, עלייה במשקל,עליית כולסטרול בדם, הרעה בשליטה על רמת הסוכר בדם אצל סוכרתיים, דיכאון, הפרעות בראייה, אצירת נוזלים,כאבי בטן, קשיי עיכול, בעיות בכליות.

שמות מסחריים

קארבדקסון Carvedexxon דקסל דימיטון Dimitone טבע קרוודילול טבע Carvedilol-Teva טבע