קארבאמאזפין
שייך לקבוצת:
פרכוסים, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לקארבאמאזפין השפעה אנטי-אפילפטית, נוירוטרופית ופסיכוטרופית ולכן הוא משמש לטיפול בבעיות הבאות:

סוגים מסוימים של התקפים (אפילפסיה) - קארבאמאזפין מסייע לשלוט בהעברת האותות מהמוח לשרירים, שאינם מועברים באופן תקין על-ידי העצבים במהלך התקפים אפילפטיים.

נוירלגיה טריג‘מינלית (כאב חד בפנים שחוזר על עצמו) או כאב עצבי בלשון ובגרון.

סוכרת תפלה

ייצוב מצב הרוח בהפרעה דו-קוטבית וטיפול בהפרעת מאניה.תגובה עם תרופות אחרות: [גלולות למניעת הריון]: קארבאמאזפין עלול להפחית את יעילותן של גלולות למניעת הריון. בנטילת התרופה בשילוב עם גלולות למניעת הריון ייתכנו דימומים, וייתכן שיהיה צורך להשתמש בשיטה חלופית למניעת הריון. לפיכך, יש להיוועץ ברופא בנטילת התרופות יחד. [סימטידין, דאנאזול, אריתרומיצין, קלאריתרומיצין, פלואוקסטין לוראטאדין, טרפנאדין, איזוניאזיד, ניאצינאמיד, ניקוטינאמיד, פרופוקסיפן, קטוקונאזול, דילטיאזם, איטראקונאזול, וראפאמיל, ואלפרואט]: תרופות אלה גורמות לעלייה ברמות של קארבאמאזפין בדם. [ציספלאטין, דוקסורוביצין, ריפאמפין, פנובארביטאל, פניטואין, פרימידון, תאופילין]: גורמים לירידה של רמות קארבאמאזפין בדם. [קלומיפראמין, פניטואין, פרימידון]: בשילוב התרופות עם קארבאמאזפין תיתכן עלייה של רמת תרופות אלה בדם. [פאראצטאמול, אלפראזולאם, קלוזאפין, דוקסיציקלין, אתוסוקסימיד, אלופורינול, פניטואין, תאופילין, וראפאמיל ואלפרואט]: רמות התרופות בדם נמוכות מהרגיל כשהן נלקחות עם קארבאמאזפין. [ליתיום]: בשילוב התרופות תיתכן הגברה של בעיות נוירולוגיות. [חוסמי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: במקרה שהמצב מאפשר זאת יש להפסיק את הטיפול בתרופות אלה לפחות שבועיים לפני התחלת טיפול בקארבאמאזפין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות לשחרור מושהה, סירופ.תדירות וזמן נטילה: 1-4 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: אפילפסיה: 400-1200 מ"ג ליום. שיכוך כאב: 100-1600 מ"ג ליום. הפרעות פסיכיאטריות: 400-1600 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 4 שעות.משך השפעה: 12-24 שעות.תזונה: אין הגבלות. יש להימנע מנטילת התרופה ביחד עם מיץ אשכוליות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום סחרחורת, תרדמה או הפרעות במערכת העצבים. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: עלול לפגום בהתפתחות התינוק. יש לשקול את התועלת של התרופה מול נזק אפשרי לעובר. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: תרופה זו עלולה לגרום לבלבול או ריגוש אצל קשישים, ייתכן שיהיה צורך להפחית את המינון.נהיגה: יש להיוועץ ברופא. ייתכן שהנהיגה אינה רצויה בגלל המחלה עצמה, או בגלל האפשרות של ירידה בעירנות עם נטילת התרופה.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את דיכוי מערכת העצבים. שגורמת התרופה.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: ניטור: יש לבצע בדיקות דם תקופתיות לניטור רמות התרופות בגוף ותמונת הדם.
בטיפול ממושך קיים סיכון-מה של שינויים לא-תקינים בתמונת הדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הפרעות הולכה בלב, מחלת כבד, מחלת כליה, רגישות יתר לנוגדי דיכאון טריציקליים, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

רוב האנשים כמעט ולא סובלים מתופעות לוואי בנטילת תרופה זו, אך כאשר רמות התרופה בדם גבוהות מדי, גוברת גם שכיחות תופעות הלוואי, וייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

שמות מסחריים

טגרטול Tegretol נוברטיס טגרטול CR Tegretol CR נוברטיס טריל Teril תרו תעשייה רוקחית טריל CR Teril CR תרו תעשייה רוקחית טימוניל רטרד Timonil Retard מגהפארם